Цистит у дітей — зверніть увагу на деякі особливості

загрузка...

Цистит у дітей має свої особливості. Чим менша дитина, тим рідше у нього буває цистит в чистому вигляді. Скоріше можна говорити про інфекції сечовивідних шляхів, так як запальний процес часто захоплює сечоводи, сечовий канал і здатний швидко переходити на нирки.

Чому у дітей виникають інфекції сечовивідних шляхів

Інфекції сечовивідних шляхів зустрічаються у дітей дуже часто і є одним з найпоширеніших захворювань. Інфекції ці можуть носити бактеріальний, вірусний, грибковий характер, а також викликатися найпростішими. Найчастіше у дітей інфекції сечовивідних шляхів викликаються різними штамами кишкової палички. Другим за частотою є протей, потім йдуть деякі види стафілококів, грибки роду кандида і вірусні інфекції.

Основними шляхами попадання бактерій в сечу є висхідний (з прямої кишки і статевих органів по сечівнику) і гематогенний (з потоком крові з інших вогнищ інфекції, цей шлях найбільш характерний для перших місяців життя дитини).

Характерною особливістю інфекцій сечовивідних шляхів у дітей є їх схильність до рецидиву, навіть при правильно проведеному лікуванні. Часто при рецидиві захворювання відбувається зміна збудника інфекції. Вважається, що причиною цього є нездатність організму дитини протистояти новій інфекції, а не якість попереднього лікування. Тобто мова йде про зниження захисних сил або імунітету, в тому числі місцевого, в тій області, де відбувається запалення.

Факторами для виникнення таких інфекцій є потрапляння бактерій з кишечника в сечівник під час сповивання, недостатнє дотримання гігієни тіла у дітей більш старшого віку, переохолодження, вірусні інфекції, невмотивоване призначення антибіотиків.

Цистити у дітей можуть бути первинними (без анатомічного зміни тканин) і вторинними (що виникають на тлі різних анатомічних змін, що перешкоджають проходженню сечі)

Як проявляються цистити у дітей

У зовсім маленьких дітей ізольовані інфекції сечового міхура зустрічаються рідко, інфекція захоплює і інші відділи сечовидільної системи. Тому нерідко ці захворювання протікають з підвищенням температури, часте хворобливе сечовипускання і загальним порушенням стану дитини. Хвора дитина погано їсть, вередує, насилу засинає.

У старших дітей цистит може протікати в такій же формі, як і у дорослих. У них з’являються часті хворобливі сечовипускання з виділенням невеликої кількості крові в кінці. Протікає гострий цистит протягом декількох днів, потім його ознаки зникають. Але якщо цистит не пролікувати як слід, то через кілька місяців його ознаки можуть повернутися. Це говорить уже про наявність хронічного процесу.

Частою формою циститу в дитячому віці є геморагічний цистит. Зазвичай його виникнення пов’язують із аденовірусами. Але у значної частини дітей виявити збудника не вдається. При цьому у хлопчиків і дівчаток ознаки захворювання можуть бути різними. У хлопчиків виявляється тісний зв’язок захворювання з вірусною інфекцією, що говорить про можливе потрапляння інфекції в сечовивідні шляхи з потоком крові. У дівчаток же навіть при геморагічної формі захворювання в сечі виявляється велика кількість кишкової палички — це означає, що інфекція потрапила в сечовий міхур висхідним шляхом з прямої кишки.

Геморагічний цистит характеризується гострим початком з сечею, забарвленої кров’ю (гематурією), частим і болісним сечовипусканням, нетриманням сечі, болем над лобком і температурою. Поява крові в сечі починається після болів і частого сечовипускання і закінчується зазвичай за дві доби до зникнення решти ознак циститу. Гематурія триває 3-4 дні, але іноді і до двох тижнів.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.