Цистит у чоловіків — завжди є причина

Цистит у чоловіків зустрічається рідше, ніж у жінок і зазвичай після 40 років, коли починаються проблеми з передміхурової залозою. Найголовніше — не запустити процес і при перших же ознаках захворювання звернутися до лікаря: початкові стадії вилікувати не так вже важко, а от хронічний цистит — дуже проблематично.

Чому може початися цистит у чоловіків

Цистит — це запалення стінки сечового міхура. У чоловіків цистит рідко виникає на порожньому місці, зазвичай він є вторинним захворюванням, які виникли на фоні якогось іншого. Справа в тому, що сечівник (уретра) у чоловіків довгий, вузький і вигнутий, тому потрапити ззовні інфекції в сечовий міхур практично неможливо (хіба що її занесуть під час урологічних маніпуляцій). Вона може потрапити туди по кровоносних або лімфатичних судинах і найчастіше з сусідніх органів — передміхурової залози, уретри. Збудниками інфекції можуть бути бактерії, віруси, найпростіші, гриби роду кандида.

Але однієї інфекції зазвичай мало, так як сечовий міхур володіє прекрасними очисними здібностями та імунітетом. Вся інфекція, яка потрапляє в сечовий міхур, виводиться з сечею або знищується імунними клітинами, які завжди знаходяться на варті нашого здоров’я. Тому для того, щоб у чоловіка розвився цистит, необхідний застій сечі в сечовому міхурі. Тоді при тривалому перебуванні в сечовому міхурі хвороботворні бактерії починають осідати на поверхні слизової оболонки, прилипати до неї і при першій же застуді (а вона супроводжується порушенням імунітету) впроваджуватися в слизову оболонку і викликати захворювання.

Застій сечі в сечовивідних шляхах чоловіки (порушення пасажу сечі) найчастіше викликають або збільшення передміхурової залози (наприклад, при простатиті або аденомі) або звуження уретри після якогось запального процесу в ній (звичайно після інфекцій, що передаються статевим шляхом).

Цистит може протікати гостро і хронічно. За характером ураження стінки сечового міхура він також може бути різним: катаральним (з почервонінням і набряком слизової оболонки), гнійним, геморагічним (з виділенням крові), виразковим, некротичним (з відмиранням тканин).

Ознаки гострого циститу у чоловіків

Ознаки гострого циститу у чоловіків схожі на ознаки гострого простатиту. І те, і інше починається з болю внизу живота і частих хворобливих позивів на сечовипускання. А якщо врахувати, що у чоловіків ці два захворювання зустрічаються часто одночасно, то розрізнити самостійно їх буває неможливо.

Сечовипускання при гострому циститі закінчується виділенням зовсім невеликої кількості сечі, так як вона подразнює нервові рецептори, розташовані в запальній слизовій оболонці сечового міхура. Сеча звичайно мутна через присутність у ній великої кількості лейкоцитів (гною), в кінці сечовипускання може виділятися кілька крапельок крові. Іноді кров з сечею виділяється постійно, такий цистит називається геморагічним.

Страждає і загальний стан чоловіка: з’являється розбитість, млявість, нездужання, іноді навіть піднімається невелика температура. Якщо гострий цистит не лікувати, то він зазвичай проходить протягом тижня (а іноді і за три дні). Але це чисто зовнішні прояви, насправді інфекція нікуди не поділася, а просто «заховалась» і процес перейшов у хронічний.

У чоловіків ускладненням циститів часто є пієлонефрити — інфекційно-запальні захворювання нирок. Інфекція в нирки потрапляє висхідним шляхом по сечоводах при наявності застою сечі в сечовому міхурі — в такому випадку часто формується її зворотний струм в сечоводи — рефлюкс.

Ознаки хронічного циститу у чоловіків

Хронічний цистит може протікати по-різному: іноді скритно (латентний перебіг), іноді з частими загостреннями, іноді з постійними, не надто вираженими проявами. У чоловіків найчастіше зустрічається останній варіант перебігу, ознаки якого змішуються з ознаками якогось захворювання передміхурової залози.

Хворих зазвичай турбують помірні болі внизу живота, часте хворобливе сечовипускання (в сечовому міхурі не може збиратися багато сечі, так як при тривалому перебігу запального процесу він зморщується). При виразковому циститі в сечі часто зустрічається кров, при некротичному — продукти розпаду тканин. При лабораторному дослідженні сечі в ній виявляється велика кількість лейкоцитів і свіжих еритроцитів.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.