Цистит — причини: винні не тільки інфекції

Сьогодні до циститу відносяться серйозно і фахівці вже не вважають його дрібницею , не вартим уваги (а раніше так і було, часто цистит лікували тільки народними засобами). Серйозні дослідження, проведені в останні десятиліття, говорять про те, що це захворювання вивчено ще не повністю.

Чому може початися цистит

Причини циститу можуть бути дуже різними. В основі його виникнення можуть лежати недотримання правил особистої гігієни, різні анатомо-фізіологічні особливості сечового міхура, захворювання оточуючих сечовий міхур органів, хімічні впливи. Але найчастіше причиною циститу є поєднання різних причин.

Пусковими моментами найчастіше є переохолодження зі зниженням загального та місцевого імунітету та мікротравми (наприклад, під час сексу). Наявність причини і пускового моменту і призводить до появи циститу.

Інфекція як основна причина

У переважній більшості випадків в основі циститу лежить інфекція. Збудниками інфекції можуть бути бактерії, віруси, гриби, найпростіші. Але, все ж, найчастіше цистити мають бактеріальне походження.

Збудниками інфекційного бактеріального циститу часто є кишкова паличка, стафілокок, протей або їх поєднання, наприклад, кишкова паличка і стафілокок, ентерокок та протей. У сечі при циститі можуть виявлятися нитки грибів-атіноміцетов, дріжджоподібні грибки роду Кандида, вагінальні трихомонади (збудники трихомонадного циститу).

Особливу категорію становлять віруси — інфекційний вірусний цистит часто викликається аденовірусами і є ускладненням гострих вірусних інфекцій верхніх дихальних шляхів. У такому випадку інфекція частіше потрапляє в сечові шляхи з потоком крові. Тому вірусний цистит частіше буває у чоловіків і хлопчиків — саме для них найбільш характерний такий тип попадання інфекції.

Але слизова оболонка сечового міхура володіє хорошим місцевим імунітетом. Тобто стійкістю до інфекції. У сечовому міхурі може перебувати деякий кількість бактерій і грибків, але вони, як правило, не викликають захворювання, так як нездатні впровадитися в слизову оболонку: тут їх зустрічають імунні клітини і знищують на місці. Але при деяких станах активність імунної системи знижується.

До таких станів відносяться, наприклад, переохолодження, перевтома, виснаження, важкі загальні захворювання, операції. Особливо небезпечні порушення відтоку сечі у хворих, які страждають захворюваннями передміхурової залози (простатиту, аденоми), стриктурою (стійким звуженням) сечівника (уретри), порушенням нервової регуляції (нейрогенної дисфункцією сечового міхура). Місцеві порушення імунітету можуть викликати також порушення кровообігу в стінці сечового міхура або в малому тазу.

Потрапляє інфекція в сечовий міхур наступними шляхами:

 • висхідним шляхом — якщо не дотримується правил особистої гігієни — цей шлях характерний для жінок;
 • під час інструментальних урологічних процедур — характерно в одно ступеня, як для жінок, так і для чоловіків;
 • низхідним шляхом — з нирок при їх запаленні — також характерно для чоловіків і жінок однаково;
 • гематогенним шляхом — з потоком крові з іншого вогнища інфекції — найбільш характерний шлях для чоловіків.
 • Причини циститів неінфекційного походження

  Цистити, які виникають без інфекції, називають неінфекційними. Вони часто виникають на тлі подразнення слизової оболонки сечового міхура хімічними засобами, які знаходяться в сечі, в тому числі лікарськими, особливо, якщо ці ліки приймають довго і у великих дозах. Існує, наприклад, такі лікарські цистити, як фенацітіновий і уротропіновий.

  Іншою частою причиною неінфекційних циститів є опіки слизової оболонки, що виникли на тлі різних медичних маніпуляцій. Опіки можуть бути термічними — якщо в сечовий міхур вводять розчин, температура якого перевищує 45? або хімічними при введенні концентрованих розчинів хімічних речовин.

  Слизова оболонка сечового міхура може бути травмована сечовим каменем, стороннім тілом, інструментом уролога. Різко знижується місцевий імунітет після променевої та хіміотерапії злоякісних пухлин жіночих статевих органів, прямої кишки, самого сечового міхура (променевої цистит).

  Всі ці фактори здатні викликати асептичний (без участі інфекції) запальний процес. Але в переважній більшості випадків до асептичного запалення майже відразу ж приєднується інфекція, яка часто присутня в сечових шляхах, і процес стає інфекційним.

  Цистит може виникнути у здоровому сечовому міхурі — такий процес називається первинним або бути ускладненням якогось іншого захворювання або анатомічної аномалії — такий цистит називається вторинним.

  Виявити причини захворювання — це вже крок на шляху до його лікуванню.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.