Цистит при вагітності: поширене явище

За даними статистиків, циститом під час вагітності страждають від десяти до п’ятдесяти відсотків жінок. Це зумовлено багатьма чинниками. По-перше, жінки набагато частіше страждають інфекціями сечостатевих чоловіків в силу фізіологічних особливостей (у них більш короткий і широкий сечовипускальний канал, який обумовлює легке проникнення інфекції). По-друге, у вагітних жінок знижений імунітет, що необхідно для запобігання відторгнення плоду, як чужорідного тіла в організмі майбутньої мами. Ну і, по-третє, під час вагітності відбувається гормональна перебудова організму. Всі ці фактори сприяють інфікуванню сечостатевих шляхів і зокрема, розвитку циститу.

Що таке цистит і його причини

Цистит — це інфекційне захворювання, при якому вражається слизова оболонка сечового міхура. Причинами розвитку циститу є умовно-патогенні і патогенні мікроорганізми, такі, як:

 • стрептококи;
 • стафілококи;
 • кишкова паличка;
 • хламідії;
 • уреаплазма;
 • трихомонади та інші.
 • Клінічна картина циститу

  Симптоми циститу необхідно відрізняти від клініки уретриту (запалення сечівника). При циститі з’являються скарги на прискорене, хворобливе сечовипускання, при чому різі виникають в кінці випорожнення сечового міхура. Крім того, при циститі з’являється такий симптом, як помилкові позиви до сечовипускання (хвора відчуває сильне бажання помочитися, але сечовипускання відсутнє або виділяється трохи сечі). Помилкові позиви і часте сечовипускання (до сорока разів на день і більше) відбивається на способі життя жінки, вона не може вийти з дому навіть на короткий проміжок часу, тому що гострий напад можливий у будь-який момент. Також, гострий цистит протікає з підвищенням температури, іноді дуже значним і болями внизу живота. Але варто відрізняти цистит від частого сечовипускання, яке спостерігається у вагітних в нормі (вагітна матка тисне на сечовий міхур, тим самим дратуючи його). Хронічний цистит страждають жінки, що перенесли захворювання до вагітності. При хронічному циститі симптоми менш виражені. Характерною ознакою циститу є зміна зовнішнього вигляду сечі, вона каламутна, іноді з домішками крові і гною.

  Уретрит характеризується хворобливим сечовипусканням або різзю і печінням під час випорожнення сечового міхура. Частота сечовипускання звичайна.

  У випадку розвитку циститу необхідно якнайшвидше звернутися до лікаря. Жодною мірою не допускається самолікування, яке посилює ознаки захворювання і може призвести до такого ускладнення, як пієлонефрит (інфекція, особливо при застої сечі, по сечоводах проникає в нирки). Лікування пієлонефриту більш тривала і складна і проводиться в стаціонарі.

  Цистит може призвести до передчасних пологів або народження маловагої дитини.

  Лікування і діагностика циститу при вагітності

  В першу чергу для діагностики захворювання проводиться збір скарг, які дуже характерні при циститі. Далі призначається загальний аналіз сечі та аналіз сечі по Нечипоренко. В аналізах сечі визначаються бактерії, що з’явилися причиною захворювання, велика кількість лейкоцитів, гіалуронова циліндри і білок. Іноді визначаються еритроцити. Після аналізів сечі проводиться її посів для визначення чутливості мікробів до антибіотиків. Немаловажне значення має УЗД сечостатевої системи, що дозволяє виключити сечокам’яну хворобу і наявність пухлини. У скрутних випадках призначається цистоскопія і цистографія.

  У лікуванні циститу у вагітних в харчуванні слід обмежити гострі та солоні страви, але показано збільшити кількість випивається рідини. Краще застосовувати журавлинний і брусничний морси, які багаті вітаміном С. Вагітним протипоказані антибіотики ряду тетрациклінів і сульфаніламіди (впливають на плід). Допускається призначення Нітроксоліну і Фітолізину. Ефективним методом лікування циститу при вагітності є схема інстиляцій сечового міхура. Суть даного методу полягає у відання лікарських засобів безпосередньо в сечовий міхур. Зазвичай після однієї-двох процедур хворі відзначають значне поліпшення. Промивання сечового міхура абсолютні безпечні для плоду, весь курс лікування становить п’ять процедур.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.