Цикл місячних — для чого жінці необхідно його знати?

загрузка...

У кожної жінки цикл місячних має свої індивідуальні особливості. Але є й загальні ознаки нормального менструального циклу. Якщо у жінки порушені ці основні ознаки, то страждає її дітородна функція. Найчастіше такі зміни пов’язані з порушенням гормонального фону.

Нормальний менструальний цикл

Менструальний цикл являє собою нормальний фізіологічний процес з циклічними змінами в організмі жінки. У менструальному циклі виділяють наступні етапи:

 • дозрівання в яєчнику яйцеклітини, укладеної в особливий пухирець (фолікул); цей процес відбувається в першій половині менструального циклу з першого дня (це перший день менструації) і по 14-16 день; дозрівання фолікула відбувається під впливом фоллікулстімулірующего гормону (ФСГ) гіпофіза (головної залози внутрішньої секреції в організмі, яка має безпосередній вплив на вироблення статевих гормонів) і жіночих статевих гормонів естрогенів; в цей же період під впливом естрогенів розпушується і розростається внутрішня слизова оболонка матки, готуючись прийняти запліднену яйцеклітину;
 • овуляція — розрив фолікула і вихід яйцеклітини в маткову трубу або в черевну порожнину, де вона з’єднується зі сперматозоїдом (запліднюється); овуляція відбувається на 14-16 день менструального циклу під впливом фоллікулстімулірующего гормону і естрогенів;
 • освіту на місці фолікула, що розірвався тимчасової залози внутрішньої секреції — жовтого тіла, яке виділяє жіночий статевий гормон — прогестерон; формування жовтого тіла відбувається під впливом іншого гормону гіпофіза — лютеїнізуючого (ЛГ), який разом з естрогенами готує організм жінки до вагітності; якщо запліднення яйцеклітини не відбувається, то жовте тіло зменшується в розмірах і на його місці залишається тільки невеликий рубець; триває цей період з 14-16 по 28-30 день менструального циклу; так як гормональна підтримка підготовки організму до вагітності припиняється, настає відторгнення слизової оболонки матки , тобто менструація і одночасно починається новий менструальний цикл.
 • Жінка повинна не просто приблизно знати свій менструальний цикл, вона повинна вести постійні записи, які дозволили б їй надалі використовувати особливості свого циклу для запобігання від небажаної вагітності або, навпаки, для того, щоб з більшою ймовірністю зачати дитину.

  Овуляція — оптимальний час для зачаття

  Самий оптимальний період для зачаття — день овуляції і ще добу після неї. Деякі гінекологи додають до цього часу ще добу, як похибка в розрахунках. Статевий контакт, в результаті якого відбудеться запліднення яйцеклітини, можливий за кілька днів до овуляції, так як сперматозоїд зберігає свою життєздатність близько 5 днів і цілком може «дочекатися» виходу яйцеклітини. Для того щоб правильно розрахувати час зачаття, потрібно знати ознаки овуляції.

  Ознаками овуляції є болі внизу живота в середині менструального циклу, підвищений статевий потяг, слизові виділення з піхви. Підтвердити овуляцію можна за допомогою ультразвукового дослідження, за допомогою домашнього лабораторного тесту (в аптеці продаються спеціальні тестові смужки для цього), і вимірювання базальної температури в прямій кишці (цьому жінку може навчити гінеколог).

  Якщо жінка дуже хоче дитину, то вона повинна знати, що куріння, вживання спиртних напоїв і кави гальмує спочатку дозрівання фолікула, а потім вироблення гормону прогестерону, який є необхідним для перших днів і тижнів вагітності. Має значення і характер харчування: жінка повинна вживати більше рослинної їжі і дещо скоротити прийом м’яса.

  Безпечний секс — це теж дуже важливо

  Якщо жінка добре вивчила свій менструальний цикл, то вона може використовувати його особливості для того, щоб займатися безпечним сексом. Час для безпечного сексу ділиться на два періоди:

 • період відносної стерильності — це перша половина менструального циклу, до овуляції, в цей час в організмі жінки немає яйцеклітини, тому і запліднювати нічого; період називається відносно стерильним тому, що статевий акт, який стався в цей період, все ж може призвести до зачаття: сперматозоїди «дочекаються своєї години»;
 • період абсолютної стерильності — це час, починаючи з 3-х діб після овуляції і до кінця менструального циклу; в цей період яйцеклітина відсутня і з’явиться ще не скоро, тому у сперматозоїда немає шансів її «дочекатися».
 • Розрахунок періодів менструального циклу

  Це складно. Спочатку необхідно скрупульозно записувати всі дані менструального циклу протягом не менше півроку. Після цього вибирають найкоротший і найдовший менструальні цикли, від короткого віднімають число 18 — виходить день початку небезпечного періоду, наприклад, 28 — 18 = 10 (10-ий день менструального циклу). Від довгого періоду віднімають число 11: 30-11 = 19 (19-ий день менструального циклу). Виходить, що небезпечний період буде з 10-го по 19-ий день менструального циклу.

  Цей метод хороший тільки в тому випадку, коли тривалість менструального циклу не має виражених перепадів, в іншому випадку він стає ненадійним.

  Знати особливості свого менструального циклу повинна кожна жінка.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.