Чума в Китаї — як і раніше актуальна проблема

На території Китаю є кілька природних осередків чуми . Вони є як на півночі, в області Тибету, так і на півдні Китаю, на кордоні з Індією. Щорічно в світі реєструється більше двох тисяч випадків захворювань на чуму, в тому числі в таких благополучних країнах, як США і Канада. У Росії чуми не було з 70-х років минулого століття.

Чума в Китаї в 2009 році

Влітку 2009 року на Північно-Заході Китаю в районі Тибету (природного вогнища чуми) був закритий на карантин місто Цзикетань через спалах легеневої чуми, від якої померло кілька людей. Як відомо, легенева чума — це найбільш небезпечна в епідеміологічному відношенні форма чуми.

Але російським епідеміологам здалося незрозумілим, чому раніше не були зафіксовані випадки бубонної чуми. Справа в тому, що спалахи захворювання в природних вогнищах чуми починаються з шкірної або бубонної форми. Це легко пояснити, адже чума передається від гризунів через бліх або безпосередньо через шкіру при контакті з хворою твариною. Шкірні покриви не є перешкодою для збудника чуми, він швидко долає цей бар’єр і по лімфатичних судинах прямує до прилеглих лімфатичних вузлів, де викликає запалення. Захворіти бубонної чумою можна, піймавши гризуна, знявши з нього шкірку і так далі.

Але проблема в тому, що легеневою чумою можна захворіти тільки від людини. Починається спалах таких захворювань, коли у хворого бубонною чумою починається ускладнення у вигляді вторинно-легеневої чуми. У такому разі хворий стає заразним і заражає оточуючих.

Виникає питання: якщо в Китаї в 2009 році не було зафіксовано випадків бубонної чуми, то звідки ж взялася легенева чума? Епідеміологи в 2009 році розбиралися з цим випадком, але їх висновок, очевидно, загубилося в море все нових новин. А шкода, бо мимоволі напрошуються два варіанти подій. Перший варіант (найбільш реальний) — бубонну чуму просто переглянули і вчасно не закрили населений пункт на карантин. Другий варіант (з області фантастики) — легенева чума була привнесена ззовні. Звідки — хто знає?

Раніше російські епідеміологи завжди брали активну участь у ліквідації всіх спалахів чуми, особливо, якщо вони відбувалися поруч з нашими кордонами. Очевидно, з тих пір багато чого змінилося, якщо ми так і не дізналися, чому і як почалася епідемія.

Які ще природні осередки чуми є на території нашої країни і на кордонах з суміжними державами

Очевидно, ми ще не скоро покінчимо з чумою, як, наприклад, з натуральною віспою. Проблема в тому, що є географічні місцевості, де чума циркулює в тілі гризунів постійно. Як правило, спалахи захворювань у таких місцевостях пов’язані з часом впадання в сплячку тварин, тому найбільше випадків фіксується зазвичай навесні і влітку.

Зони поширення

Географічну місцевість розповсюдження чуми визначають не самі гризуни, а переносники чуми — блохи. Блохи не виживають в холодній місцевості, тому всі осередки чуми знаходяться в районах з теплим або помірним кліматом. На території Росії такі осередки є в Калмикії, Астраханській і Волгоградській областях, В Туві, Гірському Алтаї, Читинської області і ін Так, Прикаспійська зона природу осередків включає Чорні землі і Ногайський степ, де носіями чуми є малий ховрах і полуденна піщанка. У епізоотії (спалахи захворювань серед тварин) залучаються мишоподібні гризуни і тушканчики, що мешкають на цій території.

На кордонах Росії також дуже неблагополучно. Так, Монгольсько-Забайкальська зона природу осередків чуми охоплює південні райони Читинської області, Туву, гірський Алтай, більшу частину території Монголії і частина території Китаю. Природними носіями чуми в цих районах є такі гризуни, як тарбаган, монгольська пищуха, монгольська піщанка, даурський і довгохвостий ховрахи.

Тибетська зона природу осередків чуми проходить в північній частині Тибетського нагір’я, де основним носієм збудників чуми є гімалайський бабак.

Середньоазіатська рівнинна зона розташована в межах пустель і напівпустель Середньої Азії, Казахстану і Північно-Східного Прикаспію між Волгою та Уралом. Основними носіями чуми тут є велика і полуденна піщанка, малий ховрах.

Малоазіатська зона розташована на території Ірану, Іраку, Туреччини, Центрального Кавказу і Закавказзя. Носіями чуми тут є краснохвостая піщанка, перська піщанка, звичайна полівка, гірський ховрах.

На інших континентах природних осередків чуми не менше. Тому проблема полягає не в тому, щоб повністю знищити чуму (це неможливо), а в тому, щоб тримати вогнища інфекції під постійним контролем, так, щоб не було сюрпризів у вигляді невідомо звідки взялася спалаху легеневої чуми.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.