Чому сивіє волосся: причини та особливості

Існує легенда, згідно з якою Марія Антуанетта повністю посивіла в ніч перед її стратою. Протягом тривалого часу не викликало сумнівів, що причиною цього був стрес, пов’язаний з майбутнім обезглавленням. На думку вчених, це дуже малоймовірно, але стрес-таки може грати роль в появі сивини — однак, у більш поступового.

Перше сиве волосся

Перше сиве волосся зазвичай з’являються близько 30 років у чоловіків, і близько 35 років — у жінок. Це, однак, середній показник; у деяких людей вони з’являються набагато раніше чи пізніше.

Процес, в результаті якого з’являється сивина, починається у волосяних цибулинах, або фолікулах. У шкірі голови людини перебуває, в середньому, 100000 цих порожнин, що мають форму краплі, кожна з яких здатна протягом життя «виростити» кілька волосся. На дні кожного волосяного фолікула знаходиться «фабрика» з виробництва волосся, де клітини формують волосся. Кераноціти (клітини епідермісу) формують волосся від кореня до кінчика, накладаючись один на одного і поступово вмираючи, залишаючи після себе переважно кератин, безбарвний білок, який надає волоссю їх силу і текстуру. (Кератин також є основним компонентом нігтів, зовнішнього шару шкіри, копит і іклів тварин).

Поки кераноціти займаються формуванням волосся, поруч меланоцити виробляють меланін, який поставляється в кераноціти в маленьких «упаковках» — меланосоми.

Є два основних відтінку меланіну, який визначає колір волосся — еумеланін (темно-коричневий або чорний) і феомеланин (жовтий або червоний). Їх поєднання в різних пропорціях визначають широкий спектр кольорів волосся, які можна зустріти у людей. Волосся, що втратили більшу частину меланіну, мають більш-менш світлий сірий колір; коли волосся втрачає весь меланін, вони стають абсолютно білими.

У будь-який момент часу 80-90% волосся на голові людини перебувають у фазі активного росту, яка може тривати від двох до семи років. В кінці цієї фази волосяний фолікул стискається, кераноціти і меланоцити зазнають запрограмовану клітинну смерть (апоптоз), і фолікул входить у фазу спокою, під час якої волосся випадає.

Щоб почав рости новий волосся, «фабрика» всередині фолікула повинна бути перебудована. Свіжі кераноціти і меланоцити «наймаються» з числа клітин-попередників (стовбурових клітин), які також знаходяться на дні фолікула. З невідомої причини стовбурових клітини, з яких отримують кераноціти, живуть набагато довше за тих, з яких виходять меланоцити. Саме поступове вичерпання запасів стовбурових клітин для меланоцитів і є глибинною причиною появи сивого волосся.

Думки лікарів і вчених

Що впливає на чисельність популяції меланоцитів? Гормони стресу можуть впливати на виживання і / або активність меланоцитів, але очевидний зв’язок між стресом і сивиною не виявлена.

Волосся можуть сивіти в результаті хронічних пошкоджень, викликаних вільними радикалами. Гормони стресу, що виробляються систематично або локально (клітинами волосяних цибулин) можуть викликати запалення, яке запускає вироблення вільних радикалів — нестабільних молекул, які ушкоджують клітини. Існує ймовірність, що ці вільні радикали здатні впливати на вироблення меланіну.

Існують вказівки на те, що гормони стресу можуть брати участь у передачі сигналів, який інструктують меланоцити поставляти меланін в кераноціти. Якщо гормони стресу порушать цей сигнал, поставки будуть порушені і волосся залишаться без пігменту.

Багато лікарів відзначають, що ті з їхніх пацієнтів, які протягом двох-трьох років регулярно піддавалися впливу стресу, сивіють раніше за інших.

Багато вчених сходяться на тому, що поява сивини зумовлено генетикою, але стрес і спосіб життя можуть відкласти або прискорити цей момент на 5-10 років. Однак наукових даних для встановлення причинно-наслідкового зв’язку поки недостатньо.

Так що ж трапилося з Марією Антуанеттою? Є як мінімум три можливих пояснення. Її волосся могли посидіти у результаті осередкової алопеції — рідкісного аутоімунного порушення, яке викликає стрімко випадання всіх пігментованих волосся, залишаючи тільки сиве. Можливо, сильний стрес привів до навали вільних радикалів на волосяні фолікули, в результаті чого нестабільні молекули потрапили у волосся і зруйнували пігмент. А може бути, вона просто не наділа свою перуку (або їй не дали його надіти) — а її волосся на той час вже були сивими. Остання версія не підтверджується історичними документами, але виглядає найбільш правдоподібною.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Краса й особиста гігієна. Додайте в закладки постійне посилання.