Чому набрякають ноги?

Вчора Ви гарненько погуляли з друзями, а на ранок, подивившись у дзеркало, виявили, що у Вас чертовски опухло обличчя! Або весь день довелося «побігати», і до вечора ноги стали зовсім «ватяні» і опухлі. Сумнівів бути не може: у Вас набряклість. Тільки от наскільки серйозна — залежить від причини її виникнення. Так чому ж набрякають руки і ноги, та й інші частини тіла? Багато що залежить від характеру набряку. Набряки можуть бути тимчасовими і постійними, місцевими і загальними. Набряк — це скупчення великої кількості зайвої рідини в організмі (більше 2 л.).

Тимчасові набряки з’являються в результаті впливу на організм алергену або негативних умов життя. Такі набряки зникають через деякий час, коли усувається причини їх виникнення. До них відносяться:

 • шкідливий вплив алкоголю
 • недосипання
 • перегрів на сонці
 • зловживання солодкими і солоними блюдами
 • прийом на ніч великої кількості рідини
 • оральні контрацептиви
 • надмірна вага
 • період перед менструацією у жінок
 • сидячий спосіб життя
 • Постійні або регулярні набряки виникають з інших причин, часто незрозумілим самому хворому, і не зникають довгий час. Ці набряки сигналізують про серйозні проблеми в організмі. Для їх усунення необхідно проконсультуватися з лікарем. Наприклад, у людей, що страждають хворобами серця, починають набрякати ноги і пояс, а у тих, хто має проблеми з нирками, — обличчя і руки.

  Дуже поширені набряки нижніх кінцівок. Чому набрякають ноги? Часто набряки ніг супроводжуються іншою хворобою і є її неприємним наслідком. Хвороби, пов’язані з набряками ніг:

 • Хвороби серця.
 • Варикозне розширення вен. Набряк при цьому захворюванні розвивається повільно, помітний ближче до вечора. Чим більше розвивається хвороба, тим більше стають набряки. Шкіра на їх місці може міняти колір. Набряки несиметричні і можуть бути різними за розміром.
 • Тромбоз глибоких вен. Набряки при цій хворобі вражають м’які тканини однієї або обох ніг, при цьому не зникають протягом декількох годин або декількох діб.
 • Тромбофлебіт глибоких і поверхневих вен. Набряки супроводжуються запальними ознаками: жар, почервоніння, біль близько вени.
 • Порушення відтоку лімфатичної рідини по лімфатичних судинах.
 • Ниркові патології. Набряк поширюється по тильним сторонам обох ніг. Побічні ознаки — набряклість повік, темні кола під очима, зміна кольору сечі.
 • Гостра респіраторна інфекція. Набряклість ніг — наслідок хвороби і ознака проблеми з нирками.
 • Хвороби кишечника. Набряклість при цих захворюваннях зовні нагадує набряклість при нирках, часто супроводжується діареєю.
 • Хвороби, пов’язані з щитовидною залозою. Набряки пружні, розташовуються внизу гомілок. Додаткові ознаки: набряклість мови та плечей, сонливість, млявість, запори.
 • Часто задається питання: «Чому ноги набрякають до вечора?». Ця особливість пов’язана з деякими з перерахованих вище хвороб, наприклад, з варикозним розширенням вен. Справа в тому, що протягом дня людина більшість часу перебуває у вертикальному положенні, тому рідина в організмі у великій кількості накопичується в ногах. Це і є причиною виникнення набряків до вечора. Під час сну, коли людина перебуває в горизонтальному положенні, набряки стають менш помітними або зовсім зникають.

  Набряки також бувають місцевими і загальними. Місцеві набряки сконцентровані на невеликій області: певний орган або частина тіла. Загальний набряк з’являється на стопах або гомілках, поширюється на стегна, живіт і поясницю, може дійти до шиї та обличчя. Такий набряк виникає у людей, які страждають хворобами нирок і серця або вживають у великій кількості сіль і воду, а також приймають аспірин, естрогени, стероїди і судинорозширювальні засоби. Він може бути пов’язаний з негативними змінами в обміні речовин.

  Окремо потрібно розглянути набряклість при вагітності. Багатьох жінок цікавить питання: «Чому у вагітних набрякають ноги?». Часто набряклість ніг пов’язана з кількістю споживаної рідини. Майбутня мати годує і себе, і дитину, тому має потребу в більшій кількості води. Жінка п’є більше рідини, що викликає набряклість ніг. Почати пити менше — не вихід. Організм почне «запасатися» тією кількістю води, яка отримує, що в підсумку знову ж викличе набряклість ніг. Затримка рідини в організмі вагітної жінки називається водянкою вагітних. Саме вона є причиною виникнення набряків. Жінці потрібно проконсультуватися зі своїм лікарем. Він попросить здати аналізи сечі, якщо потрібно, і призначить спеціальну дієту.

  Також набряклість ніг у вагітних може виникнути в результаті варикозного розширення вен нижніх кінцівок. У цьому випадку більшість жінок носить спеціальну компресійну білизну. Його надягають з ранку, попередньо полежавши близько 20 хвилин. Проте йти в аптеку і купувати білизну, не порадившись з лікарем, не варто. Вагітним варто пам’ятати про те, що набряклість може серйозно вплинути на розвиток вагітності, тому запускати її не можна і лікувати потрібно якомога швидше.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.