Чому болять соски: що може послужити причиною

Причини хворобливості сосків можуть бути різними. Найчастіше вони болять при годуванні дитини грудьми, якщо він неправильно захоплює сосок. Але бувають і інші причини хворобливості сосків — запальні або гормональні захворювання молочних залоз.

Хворобливість сосків при годуванні дитини грудьми

Під час годування дитини грудьми часто виникає хворобливість сосків. Іноді це виникає безпосередньо після пологів і триває недовго. Причина такої хворобливості може полягати в оновленні епітелію на сосках — це природний процес і поки поверхня сосків не зробиться злегка грубою, вони будуть хворіти. Природна біль у сосках з’являється і при швидкому прибутті молока.

Але причина болю у сосках може бути і більш серйозною, наприклад, тріщини і садна сосків. Вони виникають, як правило, при неправильному захопленні соска дитиною. Сосок при годуванні повинен захоплюватися ротиком дитини разом ареолою — навколососковим гуртком, а губки дитини повинні лежати на грудях дитини, а не бути втягнутими всередину. Правильно прикладати до грудей потрібно з самого початку — цьому мистецтву навчають мам у пологовому будинку.

Сприяє появі тріщин сосків і постійне миття грудей з милом — шкіра висихає, стає сухою і тріскається. Цього робити не слід, достатньо обмивати груди просто водою перед кожним годуванням. Не слід також змащувати тріщини і садна сосків спиртовими розчинами. Соски можуть бути травмовані неправильним бюстгальтером (занадто тісний бюстгальтер, жорсткі шви на чашечках і так далі), занадто жорстким рушником і ін Травмування сосків може викликати свербіж і розчісування шкіри в цій області, які можуть бути результатом індивідуальної непереносимості якогось виду тканини ( бюстгальтера, нічної сорочки і так далі) або прального порошку.

Іноді правильного прикладання до грудей заважає форма сосків, наприклад, занадто плоска або навіть втягнута. У цьому випадку застосовуються спеціальні накладки для сосків. Але може бути і просто підвищена чутливість сосків — індивідуальна особливість жінки.

Часто в кінці вагітності або при вигодовуванні грудьми розвивається мастит — запалення молочної залози, якому передує застій молока в молочних залозах — лактостаз. І при лактостаз, і при маститі може виникати болючість сосків через здавлювання кровоносних судин і нервів. При лактостаз молочна залоза (частіше одна) збільшується в розмірах, стає хворобливою, полегшення при цьому приносить активну зціджування молока. При розвитку маститу піднімається температура, страждає загальний стан жінки і зціджування молока вже не приносить полегшення. Мастити вимагають допомоги лікаря.

Хворобливість сосків поза годування дитини грудьми

Багато жінок помічають, що груди і соски починають хворіти в певні дні менструального циклу — це пов’язано з підвищеним вмістом в крові жіночих статевих гормонів. Під впливом естрогенів (в першій половині менструального циклу) протоки молочних залоз збільшуються в довжину і мають вигляд трубочок. У другу фазу менструального циклу під впливом прогестерону кінці проток молочних залоз (ацинуси) розвиваються і стають гіллястими, обсяг всієї молочної залози при цьому збільшується і може з’явитися хворобливість, як в самій залозі, так і в сосках. Такі ж зміни, але набагато більш виражені можуть виникати під впливом жіночих статевих гормонів під час вагітності.

Можуть викликати хворобливість сосків і зміни гормонального фону, наприклад, при мастопатії — розвиток дрібних та більш великих кіст в молочній залозі. Частіше хворобливість сосків виникає при дифузній мастопатії, коли зміни відбуваються у всій молочній залозі, вона набрякає, що і призводить до появи хворобливості.

Нарешті, при зниженні захисних сил організму (імунітету) або при тривалому переохолодженні у некормящіх жінок будь-якого віку може розвиватися таке захворювання, як околопротоковий мастит. При зниженні імунітету збудники інфекції легко проникають в тканину молочної залози через розширені протоки і невеликі (непомітні для жінки) травми сосків. Основними ознаками околопротокового маститу є біль в околососковой області і в сосках, почервоніння шкіри над запальним процесом і підвищення температури тіла. Якщо вчасно не звернутися до лікаря, то околопротоковий мастит може привести до формування абсцесу.

Викликати болі в сосках може травма молочної залози або самих сосків. При травмі молочної залози часто утворюється гематома (крововилив), набряк тканини залози, здавлення протоків молочної залози, що і викликає болю у сосках.

У будь-якому випадку при появі болю у сосках потрібно звернутися до лікаря.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.