Чому болять груди у чоловіків — потрібне обстеження

Молочні залози є не тільки у жінок, але й у чоловіків і розвиваються вони під дію гормонів. Гормональні збої є основною причиною збільшення і болючості молочних залоз у чоловіків. Починати лікування в такому випадку потрібно з ендокринолога.

Причина болю — збільшення грудних залоз

Грудні залози у чоловіків також можуть змінюватися під впливом гормонів, але дещо в меншій мірі, ніж у жінок. У них зустрічаються такі ж патологічні процеси, що і в жінок, але протікають вони легше (крім онкологічних захворювань).

Збільшення грудних залоз у чоловіків називається гінекомастія. Гінекомастія може бути істинною і помилковою. Істинна гінекомастія виникає при порушенні гормонального фону, коли знижується секреція чоловічих статевих гормонів і порушується співвідношення між чоловічими та жіночими (вони в нормі завжди присутні в організмі чоловіків) гормонами з одного боку і гонадотропними гормонами, які виробляє гіпофіз (головна залоза внутрішньої секреції, розташована в головному мозку) з іншого.

Чоловічі і жіночі статеві гормони виробляються в яєчках і наднирниках чоловіки, тому захворювання і особливо пухлини яєчок, надниркових залоз і гіпофіза можуть призводити до розвитку гінекомастії.

Велика кількість жіночих статевих гормонів (естрогенів) може скупчуватися в крові у чоловіків і при важких захворюваннях печінки з порушенням її функції — естрогени просто не встигають розкладатися в печінці. І в цьому випадку також можливий розвиток гінекомастії.

При дифузній гінекомастії в молочних залозах чоловіків збільшується обсяг залізистої тканини, а також кількість і протяжність проток молочної залози. Іноді в протоках молочних залоз чоловіків розвиваються дрібні сосочкові розростання — папіломи.

Істинна гінекомастія характерна для підліткового віку, коли нормальний гормональний фон ще не встановився. Але може вона зустрічатися і в будь-якому іншому віці, особливо після сорока років, коли починається гормональне вгасання чоловіки.

Хибна гінекомастія розвивається за рахунок відкладення в області молочних залоз чоловіків жирової клітковини. Найчастіше такий процес розвивається при загальному ожирінні.

Як проявляється гінекомастія у чоловіків

Гінекомастія у чоловіків, так само, як і мастопатія у жінок (вона також розвивається при гормональних збоях) може бути дифузною і вузловий. Дифузна гінекомастія являє собою рівномірний поразка молочних залоз із закупоркою їх проток і утворенням невеликих кіст.

Проявляється дифузна гінекомастія звичайно у вигляді хворобливого ущільнення за соском або в області ареоли. Зазвичай дифузна гінекомастія розвивається з двох сторін. При промацуванні молочної залози виявляються нечіткі контури і зернисту будову освіти. Шкіра самої молочної залози, сосок і навколососковий гурток звичайно не змінені і вільно зсуваються щодо освіти. Рідко з’являється деякий втягнення соска і виділення з нього, в тому числі і кровянистого характеру.

Відмінною особливістю вузловий гінекомастії є щільність вузла, розташування його переважно з одного боку і безболісність. Сосок при цьому рідко буває втягнутим, виділення з нього також зустрічаються нечасто. Такий вузол вимагає додаткового обстеження, так як схожий на злоякісну пухлину. У таких випадках проводиться пункція вузла, паркан його вмісту, і дослідження його під мікроскопом з метою виключення атипових (пухлинних) клітин.

Що робити, якщо у чоловіка болить груди

Так як гінекомастія розвивається зазвичай на тлі якогось іншого захворювання, яке призводить до гормональних порушень, хворого треба обстежити. Виявлені захворювання гіпофіза, яєчок або наднирників лікують.

Якщо після цього збільшення і болючість у молочних залозах не зменшується, то проводять консервативне лікування чоловічими статевими гормонами в невеликих дозах, але тривалий час, до повного зникнення ознак гінекомастії. Лікування чоловічими статевими гормонами проводять і в тому випадку, коли при обстеженні не вдалося виявити будь-яких змін з боку зацікавлених органів, а ознаки гінекомастії поєднуються зі зниженням статевої функції у чоловіків.

З косметичною метою при дифузному збільшенні молочних залоз їх іноді ампутують. Вузлові форми гінекомастії підлягають оперативному лікуванню — молочну залозу видаляють, іноді разом із соском (якщо його неможливо зберегти). Якщо чоловік відмовляється від операції, то він повинен знаходитися під постійним наглядом лікаря-мамолога.

Болі в грудних залозах у чоловіків — явище не таке вже рідкісне і саме по собі безпечне. Але гінекомастія вимагає ретельного обстеження, так як є наслідком гормональних змін викликаних іншим, можливо, дуже серйозним захворюванням.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.