Чим небезпечний високий рівень холестерину?

Зазвичай високий рівень холестерину в крові ніяк себе не проявляє, однак він представляє реальну загрозу, іноді навіть смертельну. Багато людей не приймають всерйоз ту небезпеку, яку представляє високий рівень холестерину в крові. І все ж, у однієї людини їх шести рівень холестерину в крові підвищений.

Чи може така поширена в суспільстві проблема представляти дійсно серйозну загрозу здоров’ю? На жаль, так. Холестерин безпосередньо пов’язаний з розвитком серцево-судинних захворювань, які можуть призвести до інфарктів і серцевих нападів.

Незважаючи на всі наявні чудеса медицини, серцево-судинні захворювання є найпоширенішою причиною хвороб і їх смертельних результатів в нашому суспільстві. За оцінками Всесвітньої Асоціації охорони здоров’я, майже 20% всіх серцевих нападів і більше 50% всіх інфарктів пов’язані з високим вмістом холестерину в крові.

Але діагноз «високий рівень холестерину» — це ще не привід для відчаю. Гарна новина полягає в тому, що даний ризик-фактор виникнення інфарктів і серцевих нападів можна послабити і усунути. Для цього потрібно почати діяти якомога швидше, поки високий рівень холестерину не призвів до розвитку серйозних хвороб.

Все про холестерин

Коли мова заходить про ризик, який представляє високий рівень холестерину, непросто бути чесним перед собою в усіх відношеннях. Як правило, ми погано собі уявляє, що таке «поганий» і що таке «хороший» холестерин, і який з них є у нас самих. Але ми воліємо не думати про це до тих пір, поки не опиняємося в кабінеті у лікаря. Тому давайте ще раз повторимо основи.

Холестерин — це жироподібна речовина, що циркулює в нашій крові. Деяка частка холестерину надходить в наш організм з їжею. Але основна його частина виробляється в нашому організмі, а саме в печінці. Холестерин виконує в нашому організмі ряд корисних функцій. Він необхідний для синтезу деяких гормонів, а також для роботи наших клітин. Але його надлишок у кровотоці втягає до виникнення проблем.

Існує кілька видів холестерину, але лікарі зазвичай акцентують нашу увагу на двох видах: холестерине ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ) і холестерин ліпопротеїнів високої щільності (ЛПВЩ).

Холестерин ліпопротеїнів низької щільності також називають «поганим холестерином». Цей холестерин закупорює артерії, тим самим підвищуючи ризик інфарктів і серцевих нападів. Потрібно прагнути до того, щоб рівень цього виду холестерину становив не більше 100 мг/100 мл. Але людям, у яких вже є захворювання серця, потрібно знизити цю цифру до 70 мг/100 мл.

Холестерин ліпопротеїнів високої щільності — це «добрий холестерин». Такий холестерин прикріплюється до поганого холестерину і доставляє його до печінки, де поганий холестерин видаляється з організму. Таким чином «добрий холестерин» знижує кількість «поганого холестерину». В організмі має бути не менше 60 мг/100 мл холестерину даного виду.

Тригліцериди не є формою холестерину, це інший вид жирів, наявних у нашій крові. Як і у випадку з «поганим» холестерином, надлишок тригліцеридів збільшує ризик виникнення серцево-судинних захворювань. Слід прагнути до того, щоб рівень тригліцеридів натще складав не більше 150 мг/100 мл.

Отже, хоча ми й говоримо про загрозу, яку представляє високий рівень холестерину, таке формулювання дещо помилкова. В дійсності, слід говорити про високий рівень «поганого» холестерину ліпопротеїнів низької щільності та про високий рівень тригліцеридів, а також про низький рівень «хорошого» холестерину ліпопротеїнів високої щільності.

Холестерин в звичайному широкому сенсі: вважається, що його рівень не повинен перевищувати 200 мг/100 мл. Але більшість експертів радять не орієнтуватися на цю цифру, оскільки вона не є надійним показником. Навіть якщо загальний рівень холестерину в крові становить менше 200 мг/100 мл, — хоча зазвичай цей показник завищений — рівень «хорошого» холестерину при цьому може бути занадто низьким, а рівень «поганого» холестерину може перевищувати норму.

Усвідомлення ризиків: наскільки небезпечний високий рівень холестерину?

У крові кожного з нас міститься холестерин. Але якщо рівень холестерину ліпопротеїнів низької щільності перевищує норму, то його надлишок може почати відкладатися на стінках артерій. Скупчення холестерину або інших речовин — так звані бляшки — може звузити артерії, як засмічені дренажні труби. Також це може призвести до артеріосклерозу або затвердінню артерій, що робить зазвичай гнучку тканину більш крихкою.

Бляшки можуть формуватися в будь-яких частинах тіла. Якщо вони утворюються в сонних артеріях в області шиї, це захворювання сонних артерій. Якщо вони утворюються в коронарних артеріях, які постачають серцевий м’яз кров’ю, це захворювання коронарних артерій. Як і будь-якому іншому органу, серцю для правильної роботи потрібно достатній приплив крові. Якщо ж серцю не вистачає крові, може початися стенокардія, яка викликає давить біль в грудях та інші симптоми.

Існують і інші загрози при високому рівні холестерину. При збільшенні бляшки утворюється тромб. Якщо тромб знаходиться всередині артерії і повністю блокує кровопостачання, клітини перестають отримувати необхідні їм живильні речовини і кисень і вмирають.

Якщо тромб потрапляє в мозок, де він блокує кровоток, то він може стати причиною серцевого нападу. Якщо тромб утворюється в коронарних артеріях, він може викликати інфаркт.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.