Чим небезпечний кандидоз: зона поширення розширюється

Кандидоз може протікати тривало і непомітно, але це зовсім не означає, що він не завдає організму шкоди. А буває і дуже важкий перебіг кандидозу з множинним ураженням внутрішніх органів, у тому числі головного мозку — такі хворі потребують негайного інтенсивного лікування.

Як розвивається кандидоз

При ослабленні організму грибки роду Candida починають активно розмножуватися і «відвойовувати» все нові території. Так, розпочавшись, на слизовій оболонці порожнини рота у вигляді молочниці кандидоз може поширюватися на слизову оболонку глотки, стравоходу, шлунка і кишечника, викликаючи кандидоз шлунково-кишкового тракту.

Поширення кандидозу з порожнини рота може піти і через гортань у трахею, бронхи і легені, вражаючи бронхо-легеневу систему. Найчастіше грибки вражають ті органи, які вже постраждали від якогось захворювання. Наприклад, при хронічних бронхітах і пневмоніях грибкова інфекція часто приєднується до бактеріальної.

З будь-якого вогнища інфекції грибки з потоком крові можуть потрапити в будь-який орган, а іноді вразити багато органів і системи. У такому випадку говорять про генералізованому кандидозі.

Кандидозний менінгіт

При кандидозної менінгіті у мозкових оболонках утворюються інфільтрати з осередками некрозу (омертвіння тканин) та дрібних крововиливів. Ураження мозкових оболонок часто поєднується з ураженням тканини головного мозку у вигляді дрібних абсцесів. Майже у всіх випадках інфекція потрапляє в головний мозок з легких або з нирок при їх первинному ураженні грибками роду Candida.

По своїх проявах кандидозний менінгіт нагадує туберкульозний менінгіт або абсцес мозку. При цьому у хворого спочатку з’являються нездужання, млявість, зниження працездатності, безсоння, невеликий підйом температури. Потім температура різко підвищується, з’являється сильний головний біль, нудота і блювота. Всі ознаки захворювання наростають поступово, але зустрічається і гострий розвиток менінгіту, особливо у маленьких дітей.

Діагноз кандидозного менінгіту грунтується на виявленні грибків роду Candida в спинномозковій рідині. Лікування таких хворих здійснюється лише в стаціонарі, іноді вони вимагають реанімаційних заходів.

Хронічний генералізований кандидоз

Хронічний генералізований (гранулематозний) кандидоз частіше виникає у дітей з порушеннями імунітету. Він може початися в ранньому віці зі звичайною молочниці — ураження грибками роду Candida слизової оболонки порожнини рота. Потім грибок поширюється на слизову оболонку глотки, мови, червону облямівку губ. У такої дитини вся слизова оболонка порожнини рота може бути покрита суцільною білою плівкою, насилу відокремлюється від неї з утворенням кровоточивих виразок.

Якщо дитині призначають антибіотики (а дитина з імунодефіцитом часто хворіє інфекційно-запальними захворюваннями), то процес поширюється далі, на шкіру (з’являються мокнучі поверхні в складочках шкіри), нігті (з’являється почервоніння і набряк нігтьового валика, потім нігтьові пластинки стають коричневими , горбистими, потонченні, розшаровується). На волосистій частині голови з’являються червоні злущуються, покриті папулами і горбиками, вирішення яких призводить до утворення рубців, в області яких вже не росте волосся (осередкове облисіння).

Кандидоз може поширитися на внутрішні органи, вражаючи бронхо-легеневу систему, шлунково-кишковий тракт, нирки і сечовивідні шляхи, печінка, головний мозок і будь-які інші внутрішні органи.

Захворювання протікає тривало, але при ураженні життєво важливих органів може виникати гострий перебіг з різким порушенням загального стану. Діти з хронічним кандидозом погано смокчуть, мало сплять, вдень мляві, відстають у фізичному та нервово-психічному розвитку.

Обстеження та лікування таких дітей зазвичай проводиться в стаціонарі, при цьому в біологічних середовищах у них виявляється присутність великої кількість грибків роду Candida та його ниток (псевдоміцелія), а в крові — антитіла до них.

Лікування хронічного генералізованого кандидозу тривалий. Воно включає в себе призначення протигрибкових препаратів, загальнозміцнюючі засоби, лікарські препарати, що впливають на окремі ланки імунітету, вітаміни, мікро-і макроелементи і лікування супутніх захворювань.

Профілактикою важких ускладнень кандидозу є своєчасне лікування його перших ранніх проявів. Крім того, завжди потрібно пам’ятати про небезпеку виникнення кандидозу при тривалому прийомі антибіотиків, глюкокортикостероїдні гормонів і деяких інших препаратів, які можуть призвести до зниження імунітету. При тривалих курсах прийому таких препаратів обов’язково призначаються протигрибкові засоби.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.