Чи шкідливий активоване вугілля: наскільки безпечні адсорбенти?

загрузка...

Будь лікарський препарат потрібно приймати правильно , інакше він може завдати шкоди. Негативний вплив на організм властиво і активованому вугіллю — його неправильне застосування загрожує створенням дефіциту потрібних для організму біологічно активних речовин.

Адсорбенти та їх вплив на організм людини

Адсорбція — це поглинання поверхнею твердого тіла або рідиною газів, розчинених речовин або твердих частинок якоїсь речовини. Адсорбуючі речовини мають властивість вбирати рідину (запальну, що виникає при алергічних процесах, з розчиненими токсичними речовинами) та поглинати різні шкідливі речовини.

До адсорбуючим засобів відносять активоване вугілля, гідрат окису алюмінію, білу глину, трісілікат магнію, тальк та інші речовини, як для внутрішнього, так і для зовнішнього застосування.

Найбільш відомим адсорбентом є активоване вугілля, яке приймають всередину при різних захворюваннях шлунково-кишкового тракту, при хронічних інфекційно-запальних та алергічних процесах для очищення організму від токсинів.

Які речовини можна видалити з організму за допомогою активованого вугілля

Активоване вугілля приймають з метою очищення організму від будь-яких шкідливих речовин. І при коротких курсах його застосування організм дійсно очищається від шкідливих речовин. При цьому навіть дуже великі дози активованого вугілля (наприклад, при промиванні шлунку одноразово застосовують до 30,0 г препарату) не викликають передозування.

Але при тривалому або частому прийомі активованого вугілля він може видаляти з шлунково-кишкового тракту вітаміни, необхідні організму для правильного обміну речовин, що, як сніжний ком, призведе до порушень обміну речовин і зниження імунітету.

Можуть бути виведені також необхідні для травлення ферменти, і їжа в кишечнику почне розкладатися неправильно, шляхом гниття. Це призведе до придушення корисної мікрофлори і активному розвитку умовно-патогенної мікрофлори, готової в будь-який зручний момент викликати запальний процес в стінці кишечника. Такий стан називається дисбактеріозом. Дисбактеріоз проявляється хронічними запорами, проносами, здуття живота (метеоризм) — всі ці симптоми можуть значно погіршити перебіг будь-якого хронічного захворювання шлунково-кишкового тракту.

При тривалому застосуванні активованого вугілля він може також видалити корисні речовини і з крові, адсорбіруя їх через ворсинки слизистої оболонки кишечника. Таким способом можуть бути видалені з крові корисні мінеральні речовини — калій і магній (постраждає в першу чергу серцевий м’яз) і кальцій (він бере активну участь у клітинному обміні речовин).

Нарешті, активоване вугілля може постійно виводити з організму деяку частину харчових речовин — білків, жирів і вуглеводів. При дефіциті білків знижується імунітет, шкіра швидко старіє, волосся і нігті стають ламкими, страждають усі внутрішні органи, клітини яких постійно потребують в білку, і імунітет.

Якщо організму бракує жирів, то порушуються всі обмінні процеси, так як біохімічні реакції, з яких складається обмін речовин, неможливі без участі в них жирів і продуктів їх обміну (наприклад, корисного холестерину).

Видалення з крові глюкози загрожує гіпоглікемією, коли клітини органів і тканин починають страждати від дефіциту енергії, необхідної їм для проведення біохімічних реакцій. Гіпоглікемія може проявлятися у вигляді раптових нападів слабкості, тремтіння кінцівок, холодного поту і навіть втрати свідомості.

Таким чином, тривале застосування активованого вугілля може призвести до хронічного дефіциту біологічно активних речовин, життєво необхідних організму людини.

Протипоказання активоване вугілля

Застосування активованого вугілля протипоказано при виразкових ураженнях шлунка та кишечника, особливо, якщо вони супроводжуються шлунковими кровотечами. Цього не можна робити тому, що активоване вугілля може потрапити через зяючі кровоносні судини в кров і викликати закупорку судин — тромбоз. Це дуже небезпечне ускладнення, так як воно призводить до порушення кровопостачання тканини, яку живить уражену судину. Позбавлена харчування тканина відмирає, викликаючи дуже важкий стан хворого.

Зустрічаються (щоправда, дуже рідко) і випадки індивідуальної непереносимості активованого вугілля. Про таку особливість свого організму людина повинна знати і ніколи не застосовувати цей препарат.

Активоване вугілля є хорошим адсорбентом, але безконтрольно застосовувати його у жодному випадку не можна. Будь тривалі або повторювані курси прийому цього препарату повинні проводитися під контролем лікаря.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.