Чи повинні бути виділення під час вагітності?

Всі слизові оболонки більшою чи меншою мірою виділяють рідину, інакше вони б просто перетворилися на засохлу корочку. Статеві органи під час вагітності виділяють вміст під впливом гормонів, і так як гормональний фон під час вагітності змінюється, змінюються і виділення.

Гормональний фон і виділення на початку вагітності — час прогестерону

У перші тижні вагітності (перші 12 тижнів називають першим триместром) головним гормоном є жіночий статевий гормон прогестерон. У другій половині менструального циклу його секретує жовте тіло менструального циклу, яке утворюється на місці лопнув фолікула після овуляції (виходу яйцеклітини з яєчника). Після запліднення яйцеклітини сперматозоїдом жовте тіло менструального циклу поступово збільшується в розмірі і перетворюється в жовте тіло вагітності, продовжуючи виділяти все більше прогестерону.

Прогестерон життєво необхідний саме на перших тижнях вагітності для того, щоб попередити самовільний викидень, поки запліднена яйцеклітина як слід не закріпитися в стінці матки. Прогестерон пригнічує скорочення м’язів матки і робить виділення зі статевих шляхів жінки густими і в’язкими. В результаті закупорюється просвіт каналу шийки матки — вихід з порожнини матки. Ця ж слизова пробка перешкоджає попаданню в порожнину матки інфекції.

Таким чином, під дією прогестерону в перші 12 тижнів вагітності виділення зі статевих шляхів жінки мають вигляд густих слизистих згустків, схожих на курячий білок. Колір у них зазвичай прозорий або злегка білуватий. Але якщо такі виділення мають жовтий відтінок, то це теж може бути нормою — для кожної жінки існує своя норма зовнішнього вигляду виділень.

Відрізнити нормальні виділення від патологічних можна по запаху (нормальні виділення не мають запаху, а патологічні мають неприємний запах) і за відчуттями дискомфорту, які відчуває жінка — свербіж, печіння, подразнення тканин і так далі.

У разі появи патологічних виділень в першому триместрі вагітності жінка повинна негайно звернутися в жіночу консультацію, де після лабораторного дослідження встановлять точний діагноз. Якщо буде виявлено інфекційно-запальне захворювання, то лікування його зазвичай проводиться після формування плаценти.

Гормональний фон і виділення з другого триместру вагітності — час естрогенів

Починаючи з другого триместру вагітності, кількість прогестерону поступово злегка зменшується, а кількість жіночих статевих гормонів естрогену збільшується. Естрогени — це гормони, які формують першу половину менструального циклу. Їх завдання під час менструального циклу — створити оптимальні умови для овуляції і запліднення яйцеклітини, тому під впливом естрогенів виділення стають рідкими і більш рясними. Одночасно під впливом естрогенів розростається слизова оболонка матки, збільшується в об’ємі груди, тобто організм готується до вагітності.

Те ж саме відбувається і в другому триместрі вагітності. Плід вже добре укріпився в порожнині матки і йому більше не потрібна велика кількість прогестерону. У даний момент організму матері і дитини більше потрібні естрогени, під їх впливом всі внутрішні і зовнішні статеві органи, а також молочні залози будуть швидко розвиватися і готуватися до пологів і післяпологовий годівлі дитини.

Під впливом естрогенів виділення зі статевих шляхів вагітної жінки стають рідкими і більш рясними, кількість їх наростає в міру наближення пологів. Колір виділень індивідуальний, вони можуть бути безбарвними, білуватими, з сірим відтінком, жовтими. Вони як і раніше не повинні мати неприємного запаху і викликати дискомфорту, тобто печіння та свербежу. Якщо дискомфорт все ж з’явився, то потрібно звернутися в жіночу консультацію і провести повне обстеження.

Правильний догляд собою під час вагітності — основа здоров’я матері і дитини

Вагітна жінка при догляді за собою повинна дотримуватися таких правил:

 • два рази в день потрібно приймати теплий душ, при цьому слід мити статеві органи теплою водою без мила або зі спеціальним засобом для інтимної гігієни, яким миється шкіра, а слизові оболонки миються тільки водою;
 • напрямок, у якому рухається струмінь води і рухи рук повинні бути спереду назад, це необхідно для того, щоб збудники інфекції із заднього проходу не потрапили на статеві органи;
 • після душу статеві органи витирають чистим м’яким індивідуальним рушником;
 • не можна носити стрінги — вони дратують слизову оболонку зовнішніх статевих органів, після чого в дрібні ранки може потрапити інфекція;
 • всі засоби особистої гігієни вагітної жінки повинні бути гіпоалергенними.
 • Виділення під час вагітності бувають завжди, завдання жінки вчасно помітити неблагополуччя і звернутися до лікаря.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.