Чи можна не помітити власну вагітність?

Жінка звертається до лікарні зі скаргами на болі в животі, а виявляється в пологовому відділенні, де незабаром народжує здорового — хоча і абсолютно несподіваного — дитини. Вона не знала про те, що вагітна. Багато неодноразово чули подібні історії про явище, відомому в медицині як синдром заперечення вагітності. На перший погляд здається, що жертвою цього маловивченого синдрому може стати будь-яка жінка, незалежно від її віку, сексуального досвіду і соціального стану. Як показали результати дослідження, опублікованого в 2009 в спеціалізованому виданні Psychology Today, заперечення вагітності — це «таємниче і рідкісне розлад». Таємниче і рідкісне? Виразно. Розлад? Не зовсім. Принаймні, розлад не фізичного властивості.

Заперечення правди

Сумніватися в тому, як жінка може не помітити власної вагітності, абсолютно нормально. Враховуючи гормональну і фізичну перебудову організму, потрібно вважати, що жінка повинна як мінімум запідозрити, що з нею щось відбувається, що вона носить під серцем дитину. Як правило, жінки розуміють, що вагітні, через пару місяців після зачаття. Так чому ж деякі жінки залишаються в невіданні щодо свого становища до самих пологів, а іноді і після них? В цілому, ми можемо зітхнути з полегшенням, тому що хвороби, що викликає безсимптомну вагітність, не існує, і нормальної, соціально адаптованої жінці не загрожує небезпека стати жертвою синдрому заперечення вагітності.

Справа в тому, що заперечення вагітності — проблема не медична, а психологічна. Заперечення — це примітивна форма психологічного захисту, коли свідомість буквально заперечує неприємний або лякаючий факт чи думка. Погодьтеся, вагітність підпадає під обидва цих визначення. Для жінки абсолютно нормально відчувати здивування і страх, коли вона дізнається про свою вагітність. Зрештою, далеко не кожна вагітність бажана і запланована. Але більшість жінок, опинившись у такому становищі, швидко орієнтуються, роблять правильні висновки, помітивши характерні симптоми — збільшення грудей, нудоту, припинення менструації. Жінки, які страждають синдромом заперечення вагітності, ігнорують ці симптоми або просто не пов’язують їх з вагітністю.

Заперечення у всіх його формах

Заперечення вагітності може виявлятися по-різному, залежно від конкретних обставин. Термін «афективний заперечення» використовується в тих випадках, коли вагітна жінка не відчуває материнських почуттів до дитини і ніяк не змінює свій спосіб життя, адаптуючись до вагітності. Це найчастіше жінки, які страждають від алкогольної або наркотичної залежності, і жінки, не планують виховувати власних дітей. Існує також психопатичний заперечення, коли синдромом заперечення вагітності страждають жінки з психічними захворюваннями. Деякі фахівці також використовують термін «синдром заперечення вагітності» для опису жінок, що приховують вагітність.

Приблизно на п’ятсот успішно виношених вагітностей припадає один випадок заперечення вагітності, але уваги преси найчастіше удостоюються незвичайні випадки первазивним заперечення, коли жінка не має уявлення про власну вагітність аж до пологів. У цьому випадку жінка звертається до лікаря тільки на пізньому терміні вагітності, зі скаргами на харчове отруєння або спазми в шлунку. Деякі потрапляють у відділення невідкладної допомоги з вагінальним кровотечею або іншими ускладненнями, зокрема, еклампсією, не розуміючи, що у них почалися пологи.

До групи ризику входять молоді жінки, які не отримали вищої або навіть середньої освіти, з обмеженими інтелектуальними здібностями і порушеннями менструального циклу; багато з них страждають психічними захворюваннями та розладами, зокрема, синдромом підвищеної тривожності і депресією. Нерідкі випадки, коли заперечення вагітності викликано релігійним конфліктом в сім’ї, страхом опинитися кинутої батьком дитини, розбіжностями з батьками або побоюваннями за майбутнє дитини.

Застуда або вагітність?

Найбільш важко синдром заперечення вагітності проявляється в тих випадках, коли вагітність протікає практично безсимптомно. Як правило, жінки, які заперечують свою вагітність, пояснюють напади нудоти і погане самопочуття грипом або харчовим отруєнням. Вони вважають, що незначне (у порівнянні зі стандартним) збільшення у вазі викликано неправильним харчуванням або сидячим способом життя і відсутністю фізичних навантажень. Багато жінок вперто не вірять у власну вагітність, навіть коли їм представлені всі докази, — адже у них не припиняється менструація (кров’янисті виділення під час вагітності — досить поширене явище). Крім того, в минулому вони нерідко стикалися з порушеннями менструального циклу, тому не помітили жодних відхилень. Якщо заперечення приймає серйозну форму і триває до пізнього терміну вагітності, жінка переконує себе, що незрозуміле ворушіння всередині — це просто здуває живіт. Деякі жінки навіть купують тест на вагітність і, якщо результат негативний, вірять і не звертаються до гінеколога, хоча такі тести дуже ненадійні.

У деяких випадках у жінок є переконливі причини не вірити у вагітність, наприклад, якщо їм поставлено діагноз «безпліддя». Погодьтеся, важко розібратися в ситуації, якщо ти звикла до думки про те, що в тебе ніколи не буде дитини. Вагітність може стати несподіванкою і у випадку, якщо жінка довгий час приймає протизаплідні засоби. Але найбільше вагітності дивуються жінки, що пройшли хірургічну стерилізацію. На щастя, лише в рідкісних випадках майбутня мама залишається в невіданні щодо свого становища до пологів, більшість жінок все ж визнають факт своєї вагітності.

Жінки, які страждають синдромом неприйняття вагітності, ігнорують численні симптоми: нез’ясовну нудоту, збільшення грудей, збільшення у вазі, перепади настрою, припинення менструації. Помітивши в себе ці симптоми, слід негайно звернутися до лікаря. Аналіз крові — єдиний спосіб підтвердити або виключити вагітність.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.