Чи можна дати життя дитині померлих батьків?

У зв’язку з бойовими діями в Іраку і Афганістані зростає кількість смертей серед військових. Американський уряд попереджає про посилення загрози в найближчі місяці. Як наслідок, багато американки зіткнулися з серйозною проблемою трагічного вибору — чи повинно мати дитину, батько якого загинув?

Точні статистичні дані відсутні, однак відомо, що багато чоловіків — як одружені, так і холостяки, — вирушаючи в гарячі точки, поповнюють існуючий банк сперми. У зв’язку з цим виникає низка запитань: кому буде дозволено скористатися цією спермою? Скільки разів її можна використовувати? Після якого часу після смерті донора? І як довго повинна вона зберігатися в банку, залишаючись незатребуваною?

На сьогоднішній день не існує чітких законів і правил, що регулюють використання донорської сперми після смерті чоловіка, що здав її. Зауважимо, що питання штучного запліднення вирішене в багатьох країнах — США, Ізраїлі, розвинених державах, однак діти, зачаті за допомогою цього методу, народилися ще до того, як їх батьки вирушили в зони бойових конфліктів.

Наприклад, сержант Стівен Сазерленд перед від’їздом до Іраку здав сперму, щоб після війни зачати дитину зі своєю дружиною Марією. У листопаді 2005 року 33-річний Стівен був убитий.

Приблизно через півроку після його смерті, Марія звернулася з проханням про штучне запліднення спермою загиблого чоловіка, і незабаром народила хлопчика. В інтерв’ю NBC News вона зізналася: «Незважаючи на гіркоту втрати, мені втішно щодня бачити у сині продовження дорогу мені людину».

Однак сперма загиблого чоловіка не завжди дістається вдові. Вона може бути використана для запліднення близької подруги, з якою зустрічався загиблий. Не так давно суд Ізраїлю виніс рішення про те, що батьки загиблого солдата можуть скористатися спермою свого сина для запліднення жінки, з якою він ніколи не зустрічався.

Відсутність правових норм

Той факт, що діти, народжені після смерті батька, як правило, дуже улюблені, не повинен служити виправданням відсутності чіткого законодавства, що регулює ці тонкі моральні питання. Адже сучасний рівень технології дозволяє з’явитися нового життя і у відсутність біологічних батьків.

Запліднення донорською спермою — не єдиний спосіб дати життя дитині, батько якого загинув. Часто на прохання дружин, наречених, подруг їх запліднюють спермою чоловіка, який помер раптово — внаслідок інсульту, серцевого нападу, дорожньо-транспортної пригоди — і, як правило, без будь-якого письмового дозволу загиблого.

На відміну від чоловіків, які здали сперму, знаючи, що можуть загинути в гарячих точках, ці люди ніколи не висловлювалися з приводу того, хотіли б вони залишити потомство у разі раптової смерті. І якщо так, то хто повинен стати матір’ю такого потомства (наречена, постійна подруга, сурогатна мати, знайдена батьками померлого), скільки має бути дітей і по закінченні якогось часу після смерті вони можуть народитися.

Як встигнути за розвитком технології?

Заморозити сперму набагато простіше, ніж яйцеклітину, проте завдяки високим технологіям скоро будуть створюватися банки яйцеклітин, і можна буде навіть брати яйцеклітину померлої жінки. Таким чином, можливості створення нових людей стануть практично безмежними.

Не виключено, що скоро родичі жертв автокатастроф, ураганів та інших лих будуть звертатися до лікарів з дивовижною проханням — створити нове життя, взявши сперму і яйцеклітину у загиблої подружньої пари.

Сучасна репродуктивна технологія зробила крок далеко вперед, залишивши в минулому сумніви в можливості появи дітей з пробірки. Першим таким дитиною в далекому 1978 році стала Луїза Браун. Тоді ще ніхто не знав про можливість сурогатного материнства і інших способах екстракорпорального запліднення. Сьогодні ж суспільство стурбоване відсутністю законодавчих норм, що регулюють ці процеси. Фактично, встає головне питання: чи повинно суспільство, керуючись інтересами дитини, обмежувати будь-яким чином використання донорської сперми і яйцеклітин?

Ймовірно, відповідь на це питання надзвичайно проста: закон повинен забороняти використання сперми, яйцеклітини або ембріона від померлої людини без попередньо отриманого письмового його на те згоди.

Можливо, є необхідність встановити 90-денний термін, протягом якого ці матеріали не можуть бути використані; таким чином репродуктивні технологи зможуть бути впевнені в тому, що ніхто не діє під тиском ззовні або спонукуваний почуттям непоправної втрати. Рішення родичів померлого про створення нового життя повинно бути обдуманим і зваженим, тому призначення 90-денного терміну вкрай необхідно.

Є й інший спосіб зупинити неконтрольоване поява нового життя: клініки, мають банк сперми і яйцеклітин, після закінчення п’ятирічного строку після смерті донора зобов’язані знищити незатребувані матеріали. Керуючись інтересами майбутніх дітей, суспільство хоче забезпечити їм справжню любов і турботу.

Таким же чином слід регулювати питання добровільної донації органів і тканин: людина може залишити письмове розпорядження про те, що в разі його смерті можна використовувати його сперму, яйцеклітину або ембріон в цілях створення нового життя. Тільки так можна досягти чіткого регулювання посмертної репродукції, і про це не варто забувати законодавцям.

Завдяки репродуктивним технологіям багато людей отримали самий безцінний дар — радість материнства чи батьківства. І все ж тільки закон може захистити суспільство від появи небажаних дітей, про яких ніхто не захоче піклуватися, оскільки їх біологічні батьки і не мріяли мати дітей.

Таким чином, законодавцям слід навчитися встигати за розвитком технології, яку сьогодні використовують для відтворення потомства, навіть після смерті біологічних батьків.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.