Четвертий тиждень вагітності — малюк знаходить форму

Четвертий тиждень вагітності — це новий етап у формуванні зародка. До цього клітини зародка просто ділилися, а з четвертого тижня вони починають набувати різні властивості, характерні для різних тканин і органів. Це дуже важливий етап розвитку — починається закладка майбутніх органів. У цей період на плід не повинно чинитися жодних негативних впливів, тому жінка повинна відмовитися від паління, вживання спиртного і ліків.

Обмінні процеси в організмі жінки на четвертому тижні вагітності

Під впливом гормональної перебудови, яка відбувається в організмі жінки через тиждень після впровадження заплідненої яйцеклітини в слизову оболонку матки, перебудовуються всі обмінні процеси в організмі жінки. При цьому можуть з’явитися і такі ознаки вагітності, як нудота, сонливість, підвищений апетит, збільшення і болючість молочних залоз.

Зростає основний обмін і споживання кисню, в організмі накопичується азот, запас його йде на побудову білків, з яких будуються клітини плоду. Активізується вуглеводний обмін, йде посилений запас вуглеводів у вигляді глікогену, який відкладається про запас у печінці і м’язах. Змінюється жировий обмін: в крові вагітних підвищується кількість нейтрального жиру, жирних кислот, холестерину та інших ліпідів, які витрачаються на формування тканин плоду.

Під час вагітності в організмі жінки відбувається також затримка багатьох неорганічних речовин. Йде посилене засвоєння фосфору, необхідного для розвитку нервової системи і скелета плода. Відбувається накопичення заліза, основна частина якого йде на покриття потреб самої вагітної жінки (в її організмі йде активне вироблення еритроцитів, що містять гемоглобін, до складу якого входить залізо). Інша частина заліза витрачається на потреби плода і побудова плаценти. Накопичуються в організмі вагітної жінки і такі мінеральні речовини, як калій, натрій, магній, хлор, кобальт мідь і так далі. Ці речовини також переходять до плоду і забезпечують нормальний перебіг процесів його обміну речовин і зростання. Накопичення неорганічних речовин впливає на водний обмін в організмі жінки: відбувається затримка води, тобто схильність до набряків.

Потреба вагітної жінки у вітамінах (А, В1, D, Е, К, РР і особливо з) зростає у зв’язку з необхідністю постачання ними плоду і підтримки інтенсивного обміну речовин.

Як розвивається плід

З початку четвертого тижня вагітності починається новий період у розвитку зародка людини. Якщо до цього його клітини просто ділилися (період гаструляції), то тепер вони починають поділятися здобувати нові властивості, тобто настає період сегментації або сомітний період. При цьому відбувається відділення тіла зародка від внезародишевих частин і замикання нервової пластинки в нервову трубку, яка сегментується і дає початок зачатків клітин спинного мозку.

Клітини зародка діляться на ектодерму (з неї утворюються оболонки плоду і плацента), ентодерми (тіло плоду) і мезодерми, яка розташована між екто-і ентодерми. Під час періоду сегментації ділянки мезодерми, прилеглі до хорди і нервової трубці, починають рости, товщати, а потім ділитися на сегменти, тобто на ділянки, відокремлені один від одного перетяжками. Це первинні сегменти або соміти, за кількістю яких можна судити про вік зародка. У середньому щодоби утворюється 2-3 сомита, так що до кінця періоду сегментації (це перші 35 днів вагітності) їх налічується 43-44 пари.

Кожен сомітов в свою чергу поділяється на три ділянки. Один з них (нижній) дає початок склероте, клітини якого оточують нервову трубку і хорду, утворюючи спочатку хрящової, а потім кістковий скелет. З іншої частини сомита (верхній) виникає дерматом або шкірний платівка. Інша частина сомита, яка лежить між склеротома і дерматотом йде на освіту зачатка скелетної мускулатури — міотоміі.

Таким чином, протягом четвертого тижня вагітності відбувається закладка основних тканин організму плода.

Які дослідження можна провести для виявлення вагітності на четвертому тижні

Для виявлення вагітності на четвертому тижні можна проводить такі дослідження:

 • домашній тест на вагітність — він виявить в сечі жінки гормон вагітності — хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ), який починає вироблятися зовнішньою оболонкою зародка після його впровадження в порожнину матки, тобто на 2-му тижні вагітності; до четвертої тижня в крові вагітної жінки досить ХГЧ для проведення домашнього тесту на вагітність;
 • визначення ХГЛ у крові в жіночій консультації — більш точне і надійне дослідження;
 • визначення розмірів матки (вона вже збільшена в розмірах) за допомогою гінекологічного дослідження;
 • ультразвукове дослідження — найнадійніший метод, який дозволяє не тільки встановити факт вагітності, але і визначити місце імплантації плодового яйця, тобто виключити позаматкову вагітність.
 • Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.