Черевна біль при вагітності: чим може бути викликана

Вагітні жінки часто скаржаться на періодичні болі внизу живота, і хоча причина дискомфорту може бути абсолютно нешкідливою, не варто зневажливо ставитися до цього явища, так як біль внизу живота також може бути симптомом серйозного захворювання, що становить загрозу для здоров’я жінки і життя майбутньої дитини.

Якщо ви відчуваєте сильний біль або спазми у животі, у вас з’явилися виділення та кровотеча з піхви, підвищилася температура, ви відчуваєте слабкість, дискомфорт при сечовипусканні, вас нудить і паморочиться голова, слід якомога швидше звернутися до лікаря або викликати «швидку допомога ».

Які серйозні причини можуть викликати болі в животі при вагітності?

Позаматкова вагітність

Болі внизу живота часто свідчать про позаматкової вагітності. Позаматкова вагітність розвивається в тому випадку, коли запліднена яйцеклітина розвивається не в порожнині матки, а в матковій трубі. Зростаюча яйцеклітина може розірвати трубу, тоді болю стають нестерпними. У цьому випадку слід негайно викликати «швидку допомогу», так як жінці знадобиться хірургічна операція. При відсутності своєчасного медичного втручання позаматкова вагітність представляє загрозу для здоров’я і життя жінки. Ризик летального результату при позаматковій вагітності приблизно в десять разів вище, ніж при пологах, і в п’ятдесят разів вище, ніж при штучному аборті. У 5-10% випадків позаматкова вагітність може привести до виникнення безпліддя у жінки.

До основних симптомів, за допомогою яких можна визначити позаматкову вагітність, можна віднести: гостру колючий біль в області живота або тазу, поява різкої слабкості, нудоти, низький тиск, задишка, запаморочення або непритомність, мажучі кров’янисті виділення зі статевих шляхів, підвищений потовиділення.

Мимовільне переривання вагітності (викидень)

Мимовільне переривання вагітності або викидень — це втрата вагітності до двадцятого тижня. Частота мимовільного переривання вагітності складає 10-20%, причому половина всіх випадків припадає на термін до 12 тижнів. Першою ознакою викидня є кровотеча або виділення, що супроводжуються хворобливими відчуттями в нижніх відділах живота (іноді біль виникає через кілька годин або навіть кілька днів після початку кровотечі).

Кровотеча може бути як сильним, так і незначною. Біль має спазматичний або постійний характер, може бути гострої або тянущей і віддавати в поперек або задній прохід. Виявивши у себе ці ознаки викидня, слід якомога швидше звернутися до лікаря. Якщо кровотеча сильна, а біль — гостра, викликайте «швидку допомогу».

Передчасні пологи

Деякі жінки відчувають біль внизу живота або судоми по мірі збільшення терміну вагітності. Це може бути симптомом збільшення матки (що нормально), але може також бути ознакою передчасних пологів. Як правило, це відбувається приблизно на 37 тижні вагітності. Для передчасних пологів характерні регулярні черевні скорочення, в результаті яких відбувається розкриття шийки матки. Вагітна жінка може відзначати кров’янисті слизові виділення з піхви, супроводжувані або болем внизу попереку. У багатьох випадках передчасні пологи можуть бути успішно зупинені, що дозволяє виносити дитину до природних пологів.

Вагітній жінці необхідно терміново звернутися за медичною допомогою, якщо вона відчуває біль внизу живота, яка включає:

 • Скорочення, які відбуваються кожні десять хвилин або частіше;
 • Посилене тиск в області тазу;
 • Судоми, які дуже схожі на місячні.
 • Іншими ознаками передчасних пологів є:

 • Зміна виділень із піхви (виділення рідини або кровотеча з піхви)
 • Ниючий біль у попереку
 • Передчасне відшарування плаценти

  Передчасне відшарування плаценти — дуже ранній, до народження дитини, відділення плаценти від стінки матки. Це серйозне ускладнення вимагає невідкладної лікарської допомоги. У нормі плацента розташовується на стінці матки у верхніх відділах її тіла — у дна, задньої і передньої стінок. Передчасне відділення плаценти в цих випадках називається передчасним відшаруванням нормально розташованої плаценти. Відшарування плаценти може відбутися як під час пологів, так і впродовж вагітності. Це ускладнення загрожує життю плода, а також здоров’ю та життю матері у зв’язку з кровотечею

  Передчасне відшарування плаценти має ряд зовнішніх проявів: кровотеча, біль і напругу матки, порушення серцевої діяльності плода. Кровотеча з піхви може бути рясним, незначним або зовсім відсутніми, що залежить від місця відшарування і стану системи згортання крові. Передчасне відшарування плаценти вимагає якнайшвидшого медичного втручання.

  Прееклампсія

  Прееклампсія — це комплексне захворювання вагітних жінок, що впливає на їх кровоносні судини і зачіпає декілька систем органів, в тому числі печінка, нирки, головний мозок, а також плаценту. Прееклампсія характеризується високим рівнем артеріального тиску і наявністю білка в сечі. Крім того, часто у хворих з прееклампсією відзначаються набряки на ногах і руках. Зазвичай прееклампсія зустрічається в другій половині вагітності, в кінці другого (після двадцятого тижня) або в третьому триместрі, тому її відносять до пізніх токсикозів вагітних.

  Симптоми прееклампсії: набряки обличчя та кінцівок через порушення виведення води з організму (це також призводить до надмірного набору ваги).

  В особливо важких випадках прееклампсії жінка відчуває сильну гострий біль або дискомфорт у верхніх відділах живота (подребернойобласті), нудоту, також спостерігається блювота і слабкість. Виявивши у себе ці симптоми, негайно зверніться до свого акушера-гінеколога.

  Інфекційні захворювання органів сечостатевої системи

  Вагітна жінка більш уразлива для усіляких інфекцій, в тому числі інфекцій органів сечостатевої системи. До симптомів інфекцій нирок і сечового міхура відносять: болісні відчуття, дискомфорт або печіння при сечовипусканні, болі внизу живота і підвищену чутливість цієї області, часті позиви до сечовипускання. Ознакою інфекції сечового міхура може стати також ненормальний колір або запах сечі. Запущена інфекція сечового міхура може привести до занесення інфекції в нирки і, як наслідок, передчасних пологів, тому ці симптоми не слід ігнорувати. При попаданні інфекції в нирки підвищується температура, з’являється озноб або холодний піт, а також гострий біль у попереку і подребернойобласті, нудота або блювота. Як можна швидше зверніться до лікаря, якщо виявите у себе ці симптоми.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.