Черемуха і її корисні властивості: ароматне ліки

Черемуха — це істинно російське дерево, яке цінується за гарні квіти , смачні і корисні плоди, що нагадують плоди вишні. Її часто висаджують в садах біля будинків, а з гнучких тонких гілок робили обручі, дуги, плетених короби, кошики та інші необхідні у господарстві речі.

Ботанічна характеристика черемхи

Черемуха — дерево з сімейства розоцвітих (підродина сливових) висотою до 10 м. Листки чергові, короткочерешкові, еліптичні, матові знизу і трохи зморшкуваті, по краю — остропільчатие. Зверху черешка біля основи листової пластинки є дві залізяки. Квітки білі, запашні, зібрані в пониклі кисті. Чашолистків і пелюсток по п’ять, тичинок багато, маточка одна. Плоди — кулясті чорні кістянки до 7 мм в діаметрі, солодкі, сильно в’язкі, з округлою яйцевидної кісточкою. У квітках черемхи міститься велика кількість фітонцидів, які знезаражують повітря. Цвіте в травні — червні, плодоносить в липні — серпні.

Росте в сирих місцях, в прирічкових лісах, вздовж струмків, річок, по ярах, в заростях чагарників на Уралі, в Західному Сибіру, на Північному Кавказі і в європейській частині нашої країни. Любить кислі грунти дубових або березових лісів.

Хімічний склад черемхи і збір лікарської сировини

Лікарською сировиною є плоди черемхи і кора дерева. Плоди збирають дозрілі, сушать на сонці або в печах і сушарках при температурі 40-60 ° С. Необхідно стежити, щоб плоди не підгоріли. Кору знімають ранньою весною під час сокоруху, висушують будь-яким доступним способом і розтирають в порошок. Висушену сировину можна зберігати в сухому приміщенні до 5 років.

У листі, плодах і особливо в кольорах черемхи багато летючих органічних речовин фітонцидів, які вбивають шкідливі бактерії і комах.

У плодах черемхи містяться дубильні речовини, органічні кислоти (яблучна і лимонна), ефірну олію, цукри, фітонциди, залізо, марганець, цинк, мідь, кобальт, магній. У листі, корі, квітках і насінні міститься багато фітонцидів і глікозид амігдалин, з якого в організмі людини утворюється синильна кислота. Тому кісточки черемхи, також, як вишні, абрикос та інших кісточкових плодів не рекомендується вживати у великій кількості.

Вплив черемхи на організм людини

Плоди черемхи володіють терпкими і антибактеріальними властивостями, тому їх приймають при проносах різного походження, в тому числі при кишкових інфекціях, як в свіжому вигляді, так і у вигляді відварів і настоїв.

Відвар кори черемхи в народній медицині використовується як сечогінний засіб при захворюваннях нирок і серцево-судинної системи, а також як потогінний засіб при простудних захворюваннях, що супроводжуються високою температурою. Такий відвар знімає спазми в області шлунково-кишкового тракту.

Зовнішньо настій з плодів черемхи застосовується для промивання очей при гнійних кон’юнктивітах. Таким настоєм полощуть також порожнину рота і горло при стоматитах, ангінах і захворюваннях верхніх дихальних шляхів. Настоями з плодів, кори і квіток черемхи роблять спринцювання при різних статевих інфекціях у жінок.

Свіжі плоди черемхи, а також чай, приготований з сухого сировини, володіють прекрасними оздоровчими властивостями.

У боротьбі з мухами, вошами і іншими комахами застосовують відвар кори і інших частин рослини.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.