Цетрин — протипоказання обов’язково потрібно знати

Цетрин — це антигістамінний лікарський препарат останнього покоління, який має дуже мало протипоказань та побічних ефектів. Тим не менш, побічні ефекти, хоч і рідко, але бувають, і хворі, які приймають цетрин, повинні про них знати і враховувати.

Чому у Цетрин мало побічних ефектів

Цетрин є виборчим блокатором Н1-рецепторів гістаміну, який в свою чергу викликає все прояви алергічних реакцій. Лікарські засоби цієї групи добре знімають всі прояви алергічних реакцій, але препарати попередніх поколінь не володіли високим ступенем вибірковості, і їх дія часто поширювалося на рецептори інших медіаторів — це і викликало побічні ефекти.

Ще одна причина зменшення числа побічних ефектів полягає в тому, що виробники домоглися буквально неможливого: у рекомендованій дозі цитрин не проходить гематоенцефалічний бар’єр та не потрапляє в центральну нервову систему. Це забезпечило практично повну відсутність такого характерного для минулих поколінь ліків цієї групи симптому, як сонливість. Іноді сонливість все ж проявляється, але трапляється це дуже рідко, тоді як представники попередніх поколінь антигістамінних препаратів димедрол і супрастин часто сприймалися як снодійні засоби.

Цетрин приймають всередину у вигляді таблеток незалежно від прийому їжі. Він не подразнює слизову оболонку шлунково-кишкового тракту (іноді бувають такі прояви, але дуже рідко) і чудово всмоктується в кров, навіть якщо в шлунково-кишковому тракті присутні не переварена їжа. Надалі він надходить у тканини, а через добу основна його частина виводиться через нирки в незмінному вигляді, а менша частина розкладається в печінці і виводиться з сечею і калом. Процес виведення є «слабкою ланкою» Цетрин, так як якщо функція нирок порушена, це призведе до накопичення препарату в крові і тоді вже цілком можуть проявитися ще деякі побічні ефекти, наприклад, заспокійливий і снодійний.

Побічні ефекти

Побічних ефектів у Цетрин зовсім небагато. Так, у деяких хворих він може все ж долати гематоенцефалічний бар’єр і викликати сонливість — все залежить від індивідуальних особливостей організму. Крім сонливості хворих можуть турбувати головний біль, запаморочення, слабкість. Але замість слабкості і сонливості в деяких випадках розвивається рухове і психічне збудження.

Іноді розвиваються побічні ефекти і з боку шлунково-кишкового тракту. Це сухість у роті, нудота, блювання, пронос та інші ознаки розладу органів травлення.

Як і на будь-який інший лікарський препарат, на цетрин цілком можливий розвиток алергічних реакцій. Виявляються вони найчастіше у вигляді зудить шкірного висипу, в тому числі може розвиватися кропив’янка та ангіоневротичний набряк (набряк Квінке), небезпека якого полягає в тому, що він може переходити на голосові зв’язки, викликаючи їх набряк та задуха.

Кому застосовувати цетрин не можна

Цетрин відноситься до препаратів безрецептурного відпустки, які можна мати в домашній аптечці, тому хворі, які приймають його самостійно повинні чітко знати, в яких випадках цей препарат протипоказаний.

В першу чергу цетрин протипоказаний під час вагітності — вважається, що препарати цієї групи можуть чинити негативний вплив на плід. Також протипоказаний прийом Цетрин при годуванні дитини грудьми — він виділяється з молоком матері. Не можна його застосовувати і дітям до шести років.

В основному причиною всіх перерахованих протипоказань є відсутність адекватних, що відповідають міжнародним вимогам клінічних випробувань на вагітних жінках, які годують матерів і дітей до шести років. Тому ніхто з достовірністю не може сказати, яке дія робить на них цетрин.

Ще одним абсолютним протипоказанням для прийому Цетрин є підвищена чутливість організму хворого до компонентів препарату. У якій би легкій формі вона не проявилася, ризикувати не можна: при наступному прийомі таблетки Цетрин реакція може бути дуже важкою і навіть може зажадати реанімації.

З обережністю застосовують цетрин при важких захворюваннях нирок, що супроводжуються хронічною нирковою недостатністю. У цьому випадку хворим рекомендується не приймати препарат самостійно, а звернутися за допомогою до лікаря. Якщо для прийому Цетрин дійсно будуть життєві показання, то лікар може призначити цей препарат в половинній дозі, розділивши її на два прийоми.

Показання та протипоказання для прийому Цетрин чітко описані в інструкції і якщо хворий приймає ліки без призначення лікаря, він повинен з цією інструкцією ознайомитися.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.