Цетрин — інструкція допоможе розібратися в умовах застосування

Цетрин — це протиалергічний препарат, який випускає індійська фармацевтична компанія Д-р Реддіc Лабораторіс Лтд. Застосовується цетрин при різних алергічних захворюваннях, тривалість дії препарату дозволяє приймати його один раз на добу.

Механізм дії Цетрин

Цетрин (міжнародна непатентована назва — цетиризин) належить до групи лікарських препаратів — блокаторів Н1-рецепторів гістаміну третього покоління і випускається в таблетках по 10 мг. Медіатор (речовина, за допомогою якого передається збудження в клітках) гістамін є основним речовиною, що викликає алергічні реакції. На поверхні клітин різних органів і тканин є особливі молекули — рецептори, чутливі до гістаміну, які називаються Н1-рецепторами (Н2-рецептори розташовані в стінці шлунка, через них гістамін впливає секрецію і кислотність шлункового соку).

Цетрин вибірково блокує Н1 рецептров гістаміну, не впливаючи при цьому на рецептори інших медіаторів, що значно знижує можливість побічних ефектів цього препарату. У рекомендованих лікувальних дозах цетрин не проникає в тканину головного мозку (тобто не долає гематоенцефалічний бар’єр) і не чинить заспокійливого впливу на центральну нервову систему. Він ефективний, як спочатку алергічної реакції за рахунок зменшення міграції еозинофілів (виду лейкоцитів, відповідальних за алергічні реакції), так і в її більш пізніх стадіях (за рахунок придушення дії гістаміну та інших біологічно активних речовин, які беруть участь в алергічних реакціях).

При прийомі всередину цетрин швидко всмоктується в кров і надходить у тканини, наявність в шлунку і кишечнику їжі не робить на всмоктування препарату істотного впливу. Максимальний лікувальний ефект досягається через годину після його прийому і тримається протягом доби. Потім більша частина Цетрин виводиться з організму з сечею у незмінному вигляді, а частина розкладається в печінці і виводиться потім із сечею і калом.

Показання та протипоказання для призначення

Застосування Цетрин показано при різних алергічних захворюваннях та процесах. Його призначають для лікування і профілактики різних алергічних захворювань і реакцій у дітей старше шести років і дорослих:

 • при хронічному алергічному нежиті, в тому числі при полінозі — алергічному нежиті, викликаному пилком квітучих рослин;
 • при алергічному кон’юнктивіті, як цілорічному, так і сезонному, що є проявом полінозу;
 • при свербінні шкіри різного походження;
 • при укусах комах, що супроводжуються набряком, печінням і сверблячкою;
 • при кропивниці, в тому числі при хронічному перебігу цього захворювання;
 • при ангіоневротичний набряк або набряку Квінке — набряку підшкірної клітковини, який небезпечний тим, що може перейти на м’які тканини гортані і бути причиною порушень дихання.
 • Дорослим хворим цетрин призначають по одній таблетці (10 мг) один раз на день. Дітям після шести років призначають таку ж добову дозу, але ділять її на два прийоми по 5 мг. Таблетки бажано не розжовувати і запивати невеликою кількістю води.

  Протипоказаний прийом Цетрин при вагітності, годуванні дитини грудьми, у віці до шести років і при підвищеній чутливості організму хворого до компонентів препарату. З обережністю і знижуючи дозу в два рази, цетрин призначають при тяжких захворюваннях нирок з порушенням їх функції.

  Побічні ефекти

  Цетрин нетоксичний препарат, він дає мало побічних ефектів. Це дозволило дозволити продаж препарату в аптеці без рецептів, тобто застосування його в деяких випадках і нетривалий час дозволяється без призначення лікаря.

  Але іноді побічні ефекти все ж бувають і хворі повинні про них знати:

 • з боку центральної нервової системи — іноді можуть з’являтися млявість, слабкість, зниження працездатності, сонливість; але в деяких випадках замість млявості розвивається рухове та емоційне збудження, безсоння; часто можуть бути головні болі і запаморочення;
 • з боку шлунково-кишкового тракту — сухість у роті, нудота, блювання, пронос, здуття живота, болі в животі;
 • алергічні реакції у вигляді зудить шкірного висипу і ангіоневротичного набряку — зустрічаються дуже рідко.
 • Цетрин є блокатором Н1-рецепторів гістаміну третього покоління, тому він позбавлений таких недоліків, як сонливість, млявість, порушення уваги і координації рухів. Але на окремих хворих він може надавати таку дію, тому до водіння автотранспорту та іншим робіт, що вимагають підвищеної уваги і чіткої координації рухів, слід ставитися з обережністю.

  Цетрин — це лікарський препарат, який можна мати в домашній аптечці.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.