Цервіцит — може стати причиною безпліддя

Цервіцит — поширене захворювання жіночих статевих органів, яке часто протікає непомітно . Таке приховане протягом небезпечно тим, що інфекція поширюється на інші внутрішні статеві органи: на порожнину матки, маткові труби і яєчники. Така обширна інфекція насилу піддається лікуванню і часто є причиною безпліддя у жінок. Цервіцітом називається запалення шийки матки. Найчастіше цервіцит виникає при зараженні інфекціями, що передаються статевим шляхом (гонорея, трихомоніаз і так далі). При цьому інфекція потрапляє на слизову оболонку каналу шийки матки висхідним шляхом, з піхви. Існує і спадний шлях, коли інфекція потрапляє спочатку у внутрішні статеві органи (матку, маткові труби, яєчники через кровоносні і лімфатичні шляхи з інших джерел інфекції), а потім уже — на слизову оболонку каналу шийки матки.

У таких випадках збудниками захворювання можуть бути стафілококи, стрептококи і кишкова паличка, різні віруси.

Особливо часто цервіцити виникають, якщо є будь захворювання (або наслідки травм) шийки матки, наприклад, незашітие після пологів розриви шийки матки і промежини, опущення статевих органів і т.д. Привертають до розвитку цервіціта і використання деяких протизаплідних засобів, які подразнюють шийку матки. Не останнє значення при розвитку будь-яких запальних захворювань мають і порушення імунітету.

Прояви цервіціта і перебіг захворювання

Цервіцит протікає в гострій, підгострій та хронічній формах. Спочатку запалення починається в слизовій оболонці шийки матки, а потім проникає вглиб тканин.

Прояви цервіціта завжди не дуже виражені: навіть при гострому процесі у жінки з’являються лише незначні болі в нижній частині живота, які супроводжуються невеликим сверблячкою і виділеннями. При огляді в цей момент можна виявити почервоніння і набряк слизової оболонки шийки матки.

При підгострому процесі ознаки захворювання ще більш згладжені, а хронічний процес протікає і зовсім непомітно, турбують лише незначні слизисто-гнійні виділення.

Ускладнення

Якщо хронічний цервіцит протікає тривало, то шийка матки стає потовщеною, в області каналу шийки матки на слизовій оболонці під впливом запальних виділень з’являються поверхневі порушення покривної тканини (ерозії). Надалі в ерозію потрапляє інфекція, що сприяє тривалому перебігові процесу. Найчастіше ерозія з’являється в області виходу з цервікального каналу (зовнішнього зава шийки матки), вона являє собою червону пляму неправильної форми, з якого при дотику виділяється кров. Жодних скарг у жінки ерозія не викликає і може бути виявлена тільки гінекологом при черговому огляді.

Іншим ускладненням може бути поширення запального процесу вгору на матку, маткові труби і яєчники, що може позбавити жінку можливості мати дітей.

Діагностика

Діагноз ставиться на підставі огляду гінеколога і підтверджується даними лабораторних та ендоскопічних (дослідження стану внутрішніх оболонок органів) досліджень.

Лабораторно досліджуються виділення з шийки матки. При огляді під мікроскопом досліджується мазок, де чітко видно ознаки запалення (наприклад, лейкоцити, які завжди присутні при запальних процесах). Посів виділень на поживні середовища виявляє збудника інфекції та його чутливість до антибіотиків.

Ендоскопічні методи дослідження полягають у проведенні кольпоскопії (дослідженні слизової оболонки вагінальної частини шийки матки за допомогою спеціального апарату кольпоскопа).

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.