Церукал при вагітності: врятує від токсикозу?

Вагітність часто супроводжується нудотою і блювотою, особливо в перші 12 тижнів (у першому триместрі). Деякі жінки з працею переносять саме ці ранні місяці. Чи можна застосовувати при цьому будь-які лікарські засоби, що зменшують нудоту і блювоту, наприклад, церукал?

Чому виникають ранні токсикози вагітності

Ранній токсикоз вагітності виникає в перші 12 тижнів і проявляється нудотою, блювотою, слинотечею і деякими іншими ознаками. Невелика нудота на початку вагітності турбує майже всіх жінок, але у деяких вона стає нестерпною і супроводжується блювотою. Часта блювота приводить до обезводнення організму і такий стан вимагає вже невідкладної допомоги: жінку зазвичай госпіталізують і відновлюють стан організму за допомогою переливання внутрішньовенно крапельно різних лікарських розчинів.

Виникає ранній токсикоз вагітність за рахунок того, що вагітність різко змінює гормональний фон, що позначається на стані нервової системи. Крім того, зі зростаючого зародка в організм матері надходять продукти обміну, які негативно впливають на її загальний стан. Після 12 тижнів вагітності в організмі жінки починає функціонувати плацента, яка знешкоджує продукти обміну плода, і явища раннього токсикозу зазвичай проходять.

Що таке церукал і як він діє

Церукал — це протиблювотний лікарський препарат, механізм дії якого заснований на блокуванні рецепторів, що передають імпульси від нижньої частини шлунка і дванадцятипалої кишки до блювотного центру, розташованому в головному мозку. В результаті того, що головний мозок не отримує відомостей про подразнення цих рецепторів, шлунково-кишковий тракт працює в звичайному режимі, рухова активність його не сповільняться, вміст шлунка своєчасно, не затримуючись, переходить в дванадцятипалу кишку і далі активно рухається по тонкому і товстому кишечнику .

Активні рухи мускулатури шлунка запобігають надходження їжі з шлунку в стравохід і з дванадцятипалої кишки в шлунок, тому після застосування церукала проходять нудота, блювання і гикавка.

Показаннями для застосування церукала є блювота, нудота і гикавка різного походження (крім порушень з боку вестибулярного апарату), порушення (ослаблення) рухової активності шлунка, кишечника і жовчовивідних шляхів, запалення стравоходу, що супроводжується постійними зригуваннями їжі (рефлюкс-езофагіт), спазми шлунка в місці переходу його в дванадцятипалу кишку і так далі.

Церукал протипоказаний при кровотечах із шлунково-кишкового тракту, його непрохідності, прориві стінки шлунка або кишечнику, пухлинах наднирників, судомах, деяких видах гормональних пухлин (залежних від вироблення гормону гіпофіза пролактину), підвищенні внутрішньоочного тиску, вагітності (I триместр застосовувати не можна , II і III триместр — тільки за узгодженням з лікарем), годуванні груддю дитину та дітям до двох років.

Чи можна призначати церукал при вагітності

Церукал не рекомендується при вагітності, оскільки він сприяє активізації гладкої мускулатури внутрішніх органів. Викликаючи підвищений тонус мускулатури шлунково-кишкового тракту, він може одночасно підвищити тонус м’язів матки, внаслідок чого відбудеться мимовільний викидень. Особливо це небезпечно в першому триместрі вагітності. Але й потім, у другому і третьому триместрі ця загроза також залишається. Крім того, церукал стимулює вироблення гормону гіпофіза пролактину, який сприяє виробленню жіночого молока і одночасно скорочення м’язів матки.

Незважаючи на те, що в інструкції по застосуванню церукала чітко вказані протипоказання при вагітності, особливо в першому триместрі, багато гінекологів його призначають навіть на початку вагітності. Але при цьому гінеколог оцінює загальний стан жінки і стан тонусу м’язів матки. Якщо блювота і нудота виражені настільки, що страждає загальний стан, але тонус м’язів матки не підвищений, то церукал цілком можна призначити. От тільки робити це самостійно жінка ніяк не може — вона не в змозі оцінити цей показник.

У другому і третьому триместрі вагітності загроза викидня знижується, тому в інструкції по застосуванню обумовлено, що його можна призначати при наявності суворих показань. Але тут може виникнути інша небезпека: побічним ефектом церукала є стимуляція секреції альдостерону (гормону надниркових залоз) сприяючого затримці в організмі солей і рідини), а це може посилити прояви токсикозу другої половини вагітності — гестозу, набагато більш важкого ускладнення, ніж токсикоз першої половини вагітності.

Церукал — це препарат, який можна застосовувати при вагітності тільки за призначенням та під постійним спостереженням акушера-гінеколога.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.