Церукал — показання до застосування: необхідно встановити основне захворювання

Церукал — це лікарський препарат, який завдяки своїм лікувальним властивостям, отримав широке поширення в лікувальній практиці. Цей препарат чудово знімає нудоту і блювоту майже будь-якого походження і сприяє відновленню правильного просування харчових мас по кишечнику.

Застосування церукала випливає з механізму його дії

Церукал є протиблювотну препаратом центральної дії, блокуючим передачу нервових імпульсів від шлунка і дванадцятипалої кишки до блювотного центру, розташованому в головному мозку.

В результаті присікається розслаблення гладкої мускулатури органів шлунково-кишкового тракту, вміст шлунка швидше надходить у дванадцятипалу кишку, і рухається далі по кишечнику. Церукал попереджається також зворотне попадання харчових мас зі шлунка в стравохід і з дванадцятипалої кишки в шлунок. Крім того, церукал підвищує рухову активність жовчовивідних шляхів, що попереджує застій жовчі і такі захворювання, як дискенезия жовчовивідних шляхів за гіпотонічним типом (тобто із зниженою руховою активністю мускулатури жовчовивідних шляхів) і холецистит.

З механізму дії церукала на гладку мускулатуру шлунково-кишкового тракту і жовчовивідних шляхів випливає і його застосування в клінічній практиці.

При яких захворюваннях застосовується церукал

Блювота і нудота можуть виникати при самих різних захворюваннях. Вони можуть супроводжувати як захворювання шлунково-кишкового тракту, так і різні важкі захворювання інших внутрішніх органів. Церукал допоможе при нудоті і блювоті будь-якого походження, крім порушень з боку вестибулярного апарату.

У деяких випадках гладка мускулатура шлунка і кишечника буквально «відмовляється працювати» і калові маси не посуваються в потрібному напрямку. Такий стан найбільш характерно для післяопераційних станів, особливо після операцій на черевній порожнині. Церукал в цьому випадку допоможе пожвавити роботу гладкої мускулатури і попередить важкі ускладнення, пов’язані з застоєм їжі в кишечнику. При цьому з кишечника видаляються і гази, що значно полегшує стан хворого.

При порушенні рухової активності жовчовивідних шляхів (дискінезії жовчовивідних шляхів за гіпотонічним типом) церукал також допоможе: він змусить гладку мускулатуру цих органів скорочуватися і виводити жовч у кишечник, сприяючи тим самим правильному травленню.

При деяких захворюваннях їжа з шлунку потрапляє назад в стравохід. А так як вона вже змішалася з шлунковим соком, то кисле вміст шлунку постійно подразнює слизову оболонку стравоходу, викликаючи її запалення. Таке захворювання називається рефлюкс-езофагітом. Прийом церукала приносить таким хворим полегшення, так як присікає повторне закидання харчових мас зі шлунка в стравохід.

Іноді в результаті захворювань шлунка та дванадцятипалої кишки розвивається функціональний (той є минущий) стеноз воротаря — місця переходу шлунка в дванадцятипалу кишку. У цьому випадку церукал сприяє переходу харчових мас зі шлунка в дванадцятипалу кишку і просуванню їх далі по кишечнику.

При цукровому діабеті внаслідок порушень з боку кровообігу і іннервації може початися парез гладкої мускулатури шлунка і його вміст не може потрапити в дванадцятипалу кишку. Церукал вирішує і цю проблему.

Церукал знайшов широке застосування і в діагностиці. Так, рентгенографія органів шлунково-кишкового тракту проводиться з використанням контрастної речовини, яка повинна досить швидко просуватися по шлунку і кишечнику. Церукал підсилює перистальтичні скорочення кишечника і сприяє просуванню по ньому контрасту.

З успіхом застосовують церукал і при дуоденальному зондуванні — він сприяє прискоренню спорожнення шлунка і просування їжі по тонкій кишці, а значить, і більш швидкому виділенню жовчі.

Як правильно приймати церукал

Дозу препарату і тривалість курсу лікування встановлює лікар залежно від захворювання, віку та індивідуальних особливостей хворого.

Але існують і стандартні рекомендації, розроблені виробниками церукала. Всередину церукал приймають у таблетках за півгодини до їди 3 — 4 рази на день у дозі індивідуально підібраної лікарем. Курс лікування звичайно становить один — півтора місяця, але іноді він може бути продовжений до півроку.

При важких станах хворих церукал вводять внутрішньом’язово або внутрішньовенно, але як тільки стан хворого поліпшиться, переходять на прийом препарату внутрішньо. При порушеннях функції нирок церукал може не виводитися з організму в повному обсязі, тому таким хворим потрібна корекція призначеної дози препарату.

Для дітей доза розраховується по вазі хворого і також підбирається індивідуально.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.