Церукал — інструкція із застосування: нудота переможена

Церукал — це лікарський препарат, здатний придушити або зменшити нудоту і блювоту будь-якого походження, так як діє на блювотний центр, розташований в головному мозку. Через цих властивостей церукал знайшов широке застосування в лікуванні самих різних захворювань.

Як діє церукал

Церукал (міжнародна непатентована назва — метоклопрамід) випускається хорватської фармацевтичної компанією Пліва в таблетках для прийому всередину і в розчині в ампулах для внутрішньом’язового та внутрішньовенного введення.

Церукал відноситься до групи протиблювотних препаратів центральної дії, що блокують допамінові рецептори. Допамін — це нейромедіатор, за допомогою якого в місцях з’єднання нервових клітин (синапсах) передаються нервові імпульси. Нервові клітини, чутливі до допаміну (допамінові рецептори) розташовані в нижній частині шлунка і в дванадцятипалій кишці, через них інформація у вигляді нервових імпульсів передається до блювотного центру, розташованому в головному мозку. Церукал блокує допамінові рецептори і вони не можуть передавати інформацію про стан шлунково-кишкового тракту в центр, тому від центру немає і відповідної реакції у вигляді розслаблення гладкої мускулатури, що викликає такі неприємні симптоми, як нудота і блювання.

Церукал також сприяє швидкому спорожненню шлунка шляхом підвищення активності гладкої мускулатури шлунка та верхніх відділів дванадцятипалої кишки. Він здатний зменшити закидання вмісту шлунку в стравохід (рефлюкс), попереджаючи тим самим розвиток запальних явищ в стравоході від роздратування його слизової оболонки кислим вмістом шлунку (рефлюкс-езофагіт). В цілому церукал робить позитивний вплив на тонус і рухову активність верхніх відділів шлунково-кишкового тракту. Церукал може стимулювати секрецію деяких гормонів гіпофіза і надниркових залоз, що призводить до короткочасної затримки в організмі рідини. Після прийому церукала проходять нудота і гикавка.

Церукал потрапляє у кров’яне русло, звідти може переходити в центральну нервову систему (долає гематоенцефалічний бар’єр), в плаценту і в організм плода (переборює плацентарний бар’єр) і може виділятися з жіночим молоком. Розкладається церукал в печінці, після чого виводиться через нирки.

Кому призначається церукал

Церукал призначають:

 • при гикавці, нудоті і блювоті будь-якого походження; не допоможе він тільки при змінах з боку вестибулярного апарату;
 • при зниженні рухової активності гладкої мускулатури шлунково-кишкового тракту, жовчних проток і жовчного міхура;
 • при рефлюкс-езофагітах — запальних процесах в стінці стравоходу, викликаних постійним закиданням вмісту шлунку в стравохід;
 • при спазмах в області переходу шлунка в дванадцятипалу кишку;
 • при парезах гладкої мускулатури шлунка, які можуть виникати при цукровому діабеті;
 • під час рентгенологічних досліджень органів травлення для посилення рухової активності та швидкого проходження контрастної речовини по кишечнику;
 • під час дуоденального зондування — для прискорення спорожнення шлунка.
 • Кому не варто призначати церукал

  Протипоказаннями для призначення церукала є кровотечі з органів шлунково-кишкового тракту, непрохідність кишечника, прорив стінки шлунка або кишечнику, деякі гормонопродуцірующіе пухлини гіпофіза і надниркових залоз, важкі рухові порушення, епілепсія, глаукома (підвищення внутрішньоочного тиску), індивідуальна непереносимість препарату, одночасне застосування ліків, що пригнічують підвищену рухову активність гладкої мускулатури внутрішніх органів.

  Церукал протипоказаний також у перші 12 тижнів вагітності, з обережністю і тільки за призначенням лікаря його можна застосовувати в другому і третьому триместрах вагітності. Не можна застосовувати церукал при годуванні дитини грудьми і немовлятам до двох років.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.