Церукал: допоможе проти нудоти

Церукал відноситься до прокенетікам, які стимулюють м’язи шлунково-кишкового тракту , в тому числі м’язи стравохідного сфінктера, шлунка і тонкого кишечнику, взаємодіючи з рецепторами ацетилхоліну і дофаміну. Стравохідний сфінктер, який знаходиться між стравоходом і шлунком, в нормі запобігає викид кислоти та іншого вмісту шлунку в стравохід.

У пацієнтів з гастроезофагеальною рефлюксною хворобою (ГЕРХ) стравохідний сфінктер ослаблений і не стримує викиди вмісту шлунку в стравохід, викликаючи печію і пошкодження стравоходу (езофагіт або запалення стравоходу). Церукал зменшує викиди шлункової кислоти, зміцнюючи м’язи стравохідного сфінктера. Крім того, церукал стимулює м’язи шлунка таким чином, щоб він швидше спустошувався і виводив рідку і тверду їжу в кишечник.

У деяких пацієнтів, особливо у діабетиків, пошкодження нервів шлунка може ускладнювати функціонування його м’язів, викликаючи уповільнене спорожнення шлунка і, як результат, нудоту, блювоту, здуття живота, печію (діабетичний гастропарез).

Церукал взаємодіє з дофаміновими рецепторами в мозку, які впливають на відчуття нудоти, тим самим послаблюючи цей симптом.

 • Інші назви: Метоклопрамід, Реглан
 • Ліки продається за рецептом: так
 • Наявність препаратів-дженериків: так
 • Лікарська форма: таблетки — 5 і 10 мг, сироп — 5 мг / мл, ін’єкції — 5 мг / мл
 • Зберігання

  Таблетки і сироп слід зберігати при температурі 15-30 С. Церукал для внутрішньовенного використання потрібно зберігати при кімнатній температурі — 20-25С.

  Як використовувати

  церукал використовується для нетривалого лікування (4-12 тижнів) пацієнтів з печією, езофагітом і гастропарезом. Його також застосовують для спорожнення шлунка перед радіологічним обстеженням. Крім того, за допомогою церукала лікують порушення функції м’язів тонкого кишечника, яке симптомами може мімікрувати під кишкову непрохідність (основними ознаками в обох випадках є нудота, блювота, розтягнення черевної порожнини). Іноді церукал застосовують для полегшення нудоти після хірургічних операцій або при хіміотерапії.

  Дозування і прийом

  При лікуванні ГЕРХ зазвичай призначають прийом 10-15 мг церукала чотири рази на день, за 30 хвилин до їжі. Для лікування гастропареза потрібно приймати 10 мг церукала 4 рази на день, три з них — за півгодини до їжі і один раз перед сном. Не приймайте більше або менше ліків, ніж призначено лікарем. Поліпшення зазвичай стає помітно через 2-8 тижнів після початку прийому. Виробник не рекомендує приймати церукал протягом більше 12 тижнів. Навіть якщо ви незабаром відчуєте поліпшення, пройдіть до кінця призначений лікарем курс лікування. Не припиняйте приймати церукал без попередньої консультації з лікарем.

  Якщо ви виявите, що одна або декілька таблеток в упаковці пошкоджені, не приймайте їх і зверніться в аптеку, в якій купували ліки.

  Взаємодія з іншими препаратами

  Оскільки церукал сприяє випорожненню шлунка, він може підвищувати або знижувати абсорбцію і ефективність інших ліків, які всмоктуються у тонкому кишечнику. Наприклад, дія діазепаму та циклоспорину в поєднанні з церукалом посилюється. І навпаки, церукал може зменшити концентрацію в крові і, як наслідок, ефективність дигоксину і циметидину. У зв’язку з дуже високим ризиком виникнення небезпечних побічних ефектів і надлишковим викидом нейротрансмітерів, церукал не слід виписувати пацієнтам, які приймають інгібітори моноаміноксидази (ІМАО), ізокарбоксазід (Marplan), фенелзин (Nardil), транілціпромін (Parnate), селегілін (Eldepryl), і прокарбазин (Matulane). Паралельне призначення антихолінергічних препаратів може зменшити ефективність церукала.

  Застосування під час вагітності та годування груддю

  Церукал небезпечний для вагітних, і може призначатися їм тільки в крайніх випадках. Церукал виділяється з грудним молоком. Годуючим матерям потрібно уникати застосування церукала або відмовитися від грудного вигодовування.

  Побічні ефекти

  Більшість пацієнтів добре переносить прийом церукала в невеликих дозах і протягом нетривалого терміну. Ризик неврологічних побічних ефектів підвищується при більш тривалому прийомі цього препарату у великих дозах. Найбільш поширеними побічними ефектами церукала є сонливість, підвищена тривожність, млявість, безсоння і депресія. Серед найсерйозніших побічних ефектів церукала — симптоми, мімікрують під хвороба Паркінсона, мимовільні рухи м’язів, лицьові гримаси, і дистонічні реакції. На щастя, ці симптоми зустрічаються рідко і зазвичай — хоча і не завжди — зникають, коли пацієнт припиняє приймати церукал. У пацієнтів з хворобою Паркінсона після прийому церукала може наступити погіршення. Церукал може тимчасово порушити здатність керувати автомобілем або працювати з технікою.

  Увага

  Ці ліки можуть викликати стан, відоме як пізня або тардівная дискінезія (ПД). У деяких випадках це порушення є хронічним. Найбільш вірогідний розвиток ПД у тих, хто приймає церукал протягом більш ніж трьох місяців, у великих кількостях, а також у літніх пацієнтів (особливо у літніх жінок). Негайно зверніться до лікаря, якщо помітите у себе незвичайні, мимовільні рухи. Це захворювання не піддається лікуванню, однак деякі його симптоми проходять або слабшають після припинення прийому церукала.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.