Церукал — дітям: чи не небезпечний препарат?

Церукал не призначають дітям до двох років. З двох до чотирнадцяти років його призначають з обережністю і тільки за наявності чітких показань. Це пов’язано з особливостями організму дітей, гладка мускулатура внутрішніх органів яких може неадекватно реагувати на прийом таких препаратів.

Особливості дії церукала на організм дитини

Дія церукала полягає в тому, що він блокує шляхи передачі нервових імпульсів з області шлунка і дванадцятипалої кишки в центральну нервову систему. В результаті центральна нервова система не посилає сигналів про розслаблення гладкої мускулатури, що попереджає нудоту, блювоту, гикавку і запори. Церукал координує порушене співвідношення тонусу і рухів шлунка, нормалізує евакуацію з нього харчових мас і пасаж їх по дванадцятипалій кишці. До побічних явищ цього препарату відносяться сонливість, стомлюваність, головні болі, різні тики, спазм стравоходу, страхи.

Дитячий організм відрізняється від дорослого тим, що майже будь-який чинник (в тому числі і лікарські препарати) надає на нього генералізоване (загальне) вплив. У дорослої людини церукал надає в основному дію на шлунково-кишковий тракт, тоді як побічні ефекти досить рідкісні, у дітей же побічні ефекти проявляються поряд з лікувальними, при цьому, чим молодша дитина, тим побічні ефекти більш виражені. Тому до двох років церукал дітям не призначається. Після двох років церукал призначати можна, але тільки в тому випадку, якщо для цього є вагомі підстави і дитина буде перебувати під наглядом лікаря.

Побічні ефекти, які можуть виникати у дітей при застосуванні церукала

Найбільш неприємні побічні ефекти можуть виникати у дітей з боку центральної та периферичної нервової системи. Це млявість, сонливість, головні болі, запаморочення, неспокій, безпричинні страхи, тривога, постійно знижений фон настрою. У дитини можуть з’явитися мимовільні тики м’язів обличчя, шиї, плечей, спазм лицьової (у тому числі очних м’язів), жувальної і шийної (спастична кривошия) мускулатури, порушення мови, підвищення тонусу всіх м’язів, симптоми паркінсонізму (тремтливого паралічу). Ризик розвитку паркінсонізму у дітей та підлітків збільшується при призначенні їм високих доз Церукал.

Застосування церукала у вигляді курсу лікування загрожує розвитком у дитини агранулоцитозу — різкого (майже до нуля) зниження в крові кількості зернистих лейкоцитів (гранулоцитів), які відповідають за клітинний імунітет. У дитячому віці агранулоцитоз дуже небезпечний, оскільки у дитини відразу ж починають розвиватися гострі і хронічні інфекційно-запальні захворювання, які важко піддаються лікуванню.

Неприємні побічні ефекти можуть виникати і з боку шлунково-кишкового тракту. Це спастичні запори або, навпаки, проноси, сухість у роті. Спастичні запори у дитини можуть стати причиною кишкової непрохідності — ще й з цієї причини до призначення церукала дітям потрібно поставитися з великою обережністю.

Церукал може викликати порушення гормонального фону і це особливо небезпечно для підлітків. У дівчаток він може призвести до порушень менструального циклу або до виділення грудного молока — такі збої в підлітковому віці можуть зробити значний вплив на репродуктивну систему майбутньої жінки. У хлопчиків церукал може призвести до збільшення молочних залоз за жіночим типом — гінекомастії.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.