Церебролізин — опис: для відновлення функції головного мозку

Церебролізин допоможе при самих різних проблемах з головним мозком: станах після перенесених нейроінфекцій, черепно-мозкових і спинномозкових травм, інсультів і так далі. Цей препарат підійде літнім людям, страждаючим розладами пам’яті та дітям з вадами розумового розвитку.

Що таке церебролізин і як він впливає на центральну нервову систему

Церебролізин являє собою витяжку з головного мозку свиней, яка складається з низькомолекулярних пептидів, легко долають гематоенціфаліческій бар’єр і потрапляють з крові в тканину головного мозку. Цей препарат випускається тільки в розчині для ін’єкцій в ампулах по 1, 5, 10 і 30 мл. Призначається церебролізин лікарем.

На головний мозок церебролізин робить багатобічна вплив. Він покращує в його клітинах (нейронах) обмін речовин, у результаті чого підвищується кількість внутрішньоклітинної енергії, необхідної для біохімічних реакцій і прискорюється синтез внутрішньоклітинного білка, необхідного для відновлення постраждалих нейронів.

Церебролізин також захищає клітини від будь-яких шкідливих впливів. Особливо ефективно він захищає нейрони від дії вільних радикалів, що утворюються в результаті окислювально-відновних реакцій. Саме вільні радикали є причиною старіння нейронів і поступового зниження функцій головного мозку в літньому віці.

Дуже важливим дією церебролізину є активізація пластичних властивостей клітин головного мозку. При різних ураженнях головного мозку формується основне вогнище, де є, як повністю зруйновані нейрони, так і травмовані, які ще можна відновити. Церебролізин допомагає відновити не лише самі нейрони, але зв’язки між ними, а при необхідності і створити нові зв’язки, що дозволяють клітинам передавати інформацію в обхід осередку ураження.

Таке багатостороннє вплив на клітини центральної нервової системи дозволяє використовувати церебролізин при самих різних нервово-психічних захворюваннях, тим більше що він відрізняється низькою токсичністю і доброю переносимістю.

При яких захворюваннях призначають церебролізин і коли він протипоказаний

Церебролізин призначають при багатьох нервових і психічних захворюваннях і травмах головного та спинного мозку. Внутрішньом’язово його вводять по 5 мл, внутрішньовенно — по 10 мл. Можна вводити і набагато більшу дозу, до 50 мл, але в такому випадку препарат розлучається розчинами для внутрішньовенних інфузій і вводиться внутрішньовенно крапельно.

У дитячому віці його призначають при перинатальних ураженнях головного мозку, які розвиваються в період, починаючи з другої половини вагітності і до закінчення першого тижня після пологів. Такі ураження можуть розвиватися від недостатнього постачання головного мозку киснем, впливу на нього токсичних речовин та інфекцій, родових травм і захворювань періоду новонародженості. В подальшому такі ураження можуть викликати затримку розумового розвитку, відсутність здатності концентрувати увагу і так далі. Церебролізин у вигляді повторних курсів дозволить таким дітям краще опановувати різними знаннями і навичками.

Допоможе церебролізин хворим після інсульту, перенесених нейроінфекцій та травм. Відновний період після таких поразок головного або спинного мозку буде проходити швидше.

При деяких психічних захворюваннях, що супроводжуються важкою, яка не піддається лікуванню депресією, церебролізин сприятиме поліпшенню настрою.

У літніх людей часто розвивається старече слабоумство або хвороба Альцгеймера. Церебролізин допоможе і при цих захворюваннях, він поліпшить обмін речовин в клітинах головного мозку, захистить їх від шкідливої дії вільних радикалів і сповільнить прогресування змін особистості.

Церебролізин протипоказаний при гострій нирковій недостатності, епілептичному статусі (безперервних епілептичних судомах) і при підвищеній чутливості до нього організму хворого. При вагітності та годуванні дитини грудьми він застосовується тільки за життєвими показаннями через те, що на даному контингенті хворих не проводилися клінічні випробування.

Побічна дія

Церебролізин звичайно добре переноситься і не дає важких алергічних реакцій. Тим не менш, алергічні реакції можливі. Крім того, при дуже швидкому внутрішньовенному введенні цього препарату можуть спостерігатися реакції у вигляді спека у поєднанні з холодним потом, запаморочення, підсиленого серцебиття та порушення серцевого ритму. На місці введення церебролізину можуть бути почервоніння шкіри і свербіж.

Розвиваються також побічні ефекти у вигляді відрази до їжі, нудоти, блювання, проносу чи запору. З боку нервової системи побічні ефекти проявляються збудженням, агресивністю або повною апатією, запамороченням, тремтінням кінцівок, депресією, сплутаністю свідомості, безсонням судомами (в тому числі у вигляді епілептичних припадків). Можливе зниження або підвищення артеріального тиску, задишка, кашель і нежить.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.