Церебролізин — інструкція: вивчити перед застосуванням

Церебролізин — це ноотропний препарат, що володіє здатністю покращувати обмін речовин в клітинах головного мозку (нейронах) і знижувати їх потреба в кисні. Застосовується церебролізин при різних нервово-психічних захворюваннях, як у дорослих, так і у дітей.

Механізм дії церебролізину

До складу церебролізину входить комплекс пептидів, отриманих з головного мозку свині. Випускається церебролізин австрійської фармацевтичною фірмою Евер Нейро Фарма у вигляді розчину для ін’єкцій в ампулах по 1, 5, 10 і 30 мл (в 1 мл розчину міститься 215,2 мг основної діючої речовини).

Механізм дії церебролізину пов’язаний з тим, що входять до його складу низькомолекулярні біологічно активні пептиди легко проникають через гематоенцефалічний бар’єр і надходять в клітини головного мозку. При цьому церобролізін робить на нейрони багатостороннє вплив: регулює обмінні процеси, позитивно впливає на нейрон в цілому, сприяє поліпшенню пластичності нейронів і поліпшенню їх харчування, відновлює частково загублені функції головного мозку.

Вплив церебролізину на обмін речовин в нейронах полягає в тому, що він покращує енергетичний обмін і внутрішньоклітинний синтез білка, як у дорослих (у тому числі у літніх хворих), так і у дітей (метаболічна дія).

Позитивний вплив на нейрон в цілому (нейропротекторну дію) полягає в захисті нейрона від різних пошкоджуючих факторів, в першу чергу від вільних радикалів. Церебролізин підвищує витривалість нейронів до нестачі кисню (гіпоксії) і дозволяє їм повноцінно функціонувати в умовах гіпоксії.

нейротрофічних дію церебролізину полягає в тому, що він сприяє поліпшенню пластичності нейронів, що дуже важливо при їх пошкодженні в результаті захворювання або травми. Відбувається це за рахунок формування нових зв’язків між нейронами (спраутінга) і відновлення старих зв’язків. Це призводить до часткового або повного відновлення загублених функцій постраждалих відділів головного мозку. Він також уповільнює процес старіння нейронів, що розвивається при хворобі Альцгеймера.

Ще один механізм дії церебролізину полягає у функціональній нейромодуляціі — зміні активності центральної та периферичної нервової системи. Завдяки цій властивості церебролізин покращує функціональний стан головного мозку: здатність до навчання, концентрацію уваги, пам’ять, придбання і збереження різних навичок, підвищує інтелект і поліпшує настрій, що позитивно позначається на поведінці хворого.

Показання та протипоказання

Застосування церебролізину показано при різних нервово-психічних захворюваннях, які супроводжуються пошкодженням клітин головного мозку:

 • при хворобі Альцгеймера;
 • при слабоумстві різного походження;
 • при порушеннях мозкового кровообігу, у тому числі при ішемічному інсульті;
 • при черепно-мозкових травмах і травмах спинного мозку;
 • при затримці розумового розвитку у дитини;
 • при рухової розгальмованості і порушенні концентрації уваги у дитини;
 • при важких депресіях, викликаних психічними захворюваннями, нечутливих до антидепресантів.
 • Церебролізин протипоказаний при гострій нирковій недостатності, довгостроково безперервних епілептичних припадках (епілептичному статусі) і при індивідуальній непереносимості препарату.

  З обережністю церебролізин призначають в I триместрі вагітності та під час годування дитини грудьми (клінічні дослідження на вагітних жінках не проводилися).

  Побічні ефекти

  Церебролізин іноді дає побічні ефекти:

 • з боку шлунково-кишкового тракту — поганий апетит, нудота, блювання, неприємні відчуття в животі, проноси або запори;
 • з боку центральної та периферичної нервових систем — збудження, агресивність, сплутаність свідомості, порушення сну, зрідка — розвиток епілептичних припадків, втома, тремтіння кінцівок і всього тіла, депресія, байдужість, запаморочення;
 • з боку системи кровообігу — зниження або підвищення артеріального тиску;
 • ще побічні ефекти — алергічні реакції, прискорене дихання, кашель, нежить; при занадто швидкому введенні препарату з’являються відчуття жару, пітливість, запаморочення, посилене серцебиття або порушення серцевого ритму;
 • місцеві реакції — на місці введення можливе почервоніння шкіри, печіння і свербіж.
 • Церебролізин вже кілька десятиліть широко застосовується при лікуванні різних нервово-психічних захворювань. Він зарекомендував себе як ефективний і безпечний препарат.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.