Целіакія — не зовсім кишкова патологія

Під целіакію розуміють особливу форму кишкової патології, при якій організм не здатний до розщеплення різновиди білка, що часто зустрічається в різних злакових культурах — глютену. Власне кажучи, назвати цю патологію кишкової можна лише умовно, оскільки в розвитку цього захворювання беруть участь в основному аутоімунні механізми. Щоб розібратися в цьому глибше, слід зазначити, що глютен розщеплюються в шлунково-кишковому тракті специфічним ферментом, вроджене або набуте відсутність якого призводить до того, що функції розщеплення цього білка беруть на себе ті травні ферменти, які відповідальні за переварювання інших білкових сполук.

До таких ферментам відносяться пепсин, трипсин, хімотрипсин і так далі. Однак хімічне розкладання глютену під дією цих ферментних систем відбувається не повністю, а лише частково. В результаті цей злаковий білок трансформується в токсичну форму — гліадин, який надає шкідливу дію на ворсинки тонкого кишечника. Крім того, гліадин призводить до активації власних захисних сил організму, які намагаються нейтралізувати згубну дію цього токсичного білка. В результаті у ворсинках кишківника починає накопичуватися величезна кількість лейкоцитів, що несприятливо позначається на працездатності тонкого кишечника і навіть призводить до загибелі ворсинок. Приблизно за такою схемою і протікає розвиток цієї патології. Подальший перебіг целіакії пов’язане з порушенням всмоктування пошкодженими ворсинками кишечника різних корисних для організму нутрієнтів (тобто поживних компонентів), в тому числі багатьох вітамінів і мінеральних речовин, що неминуче проявляється специфічними вітаміно-і мінералодефіцітнимі патологічними станами. Нерідко до целіакії приєднуються й інші захворювання травного тракту, іноді надзвичайно серйозні і з несприятливим прогнозом.

целіакії можуть хворіти як діти, так і дорослі, однак найчастіше хвороба носить спадковий характер. При цьому в перші півроку життя патологія себе ніяк не проявляє, аж до того моменту, коли малюкові починають давати різні суміші на основі пшеничного, житнього, вівсяного або ячмінного борошна. Дитина починає вести себе дуже неспокійно, плаче, блідне, погано їсть і втрачає у вазі. У нього з’являється рясний стілець пінистого характеру, із залишками з’їденої їжі і різким запахом. На тлі схуднення у малюка сильно збільшується в об’ємі живіт через погану перистальтичні активності кишечнику. До цих проявів незабаром починають приєднуватися ознаки вітамінодефіцітних станів: патологія опорно-рухового апарату, проблеми зі шкірою, ламкість і кровоточивість судин, порушення згортання крові і багато іншого. Нерідко мають місце судомні симптоми. Діти стають агресивними, замкненими і дуже примхливими. У найважчих випадках відбувається злоякісне переродження слизових оболонок кишечника або розвиток тотального порушення всмоктування, при якому врятувати дитину практично неможливо.

Однак, незважаючи на настільки складну симптоматику, лікування целіакії дуже просту і ефективну — це своєчасне призначення специфічної дієти, у складі якої відсутні глютену. Іншими словами, необхідно з харчового раціону повністю виключити такі продукти, як хліб, печиво, інші кондитерські вироби і різні суміші, що містять пшеничні, житні, вівсяні або ячмінні компоненти. Також слід виключити ковбасні вироби і паштети. Замість цього дієту хворого потрібно наситити протеїнами, вітамінами і мінеральними елементами, особливо кальцієм, магнієм і залізом. Крім того, потрібно бути дуже уважним по відношенню до різних лікарських препаратів, до складу яких іноді входить крохмаль зі злаків. Ці нескладні терапевтичні заходи вже через кілька тижнів відновлюють нормальну вагу тіла, а через два — три роки навіть нормалізують гістологічну структуру ворсинок. У зв’язку з цим особливої важливості набуває своєчасна діагностика цієї патології. Величезну роль при встановленні правильного діагнозу грає біопсія та мікроскопія тканин.

Іноді захворювання може проявитися і у дорослої людини, що багато фахівців пов’язують як з погіршенням загальної екології, так і з активним впровадженням генетично модифікованих продуктів харчування.

Жигулі Андрій

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.