Цей шкідливий, шкідливий коклюш

Коклюш — це інфекційне захворювання дихальних шляхів, яке викликається специфічними бактеріями (коклюшна паличка, паличка Борде-Жангу). Ця паличка практично не живе у зовнішньому середовищі, тому заразитися можна лише від хворої людини, а передача інфекції відбувається лише повітряно-крапельним шляхом — при кашлі та чханні. В той же час «підчепити» коклюш можна лише при досить тісному спілкуванні з хворим — навіть з кашляючих. Справа в тому, що паличка розсіюється не більше ніж на 2, максимум на 3 метри.

Небезпечною особливістю коклюшу є повна відсутність до нього вродженого імунітету: мати не передає свої антитіла, захворіти цією хворобою може навіть новонароджений. Зате після перенесеного захворювання імунітет виробляється стійкий і, найчастіше, зберігається протягом всього життя. Коклюш вважається «керованою» хворобою: проти нього прищеплюють, починаючи з тримісячного віку, разом з дифтерією і правцем — вакцина АКДС. Але щеплення не гарантує, що ваша дитина не заразиться кашлюк. Прийнято вважати, що щеплені діти хворіють на кашлюк в легкій формі. На жаль, і це не завжди відповідає дійсності. Як буде проходити хвороба, залежить від стану здоров’я і стресостійкості дитини на момент зараження і мало пов’язане з традиційними уявленнями про щеплення.

І діти, і дорослі дуже сприйнятливі до коклюшу і, при відсутності імунітету, ймовірність захворіти після контакту з хворим досягає 90%. Інкубаційний період може тривати від двох до чотирнадцяти днів, але в середньому становить п’ять-дев’ять днів, хворий заразний за тиждень до появи кашлю і 3 тижні після. А оскільки до появи характерного кашлю відрізнити коклюш від інших інфекцій можливо тільки за допомогою лабораторних досліджень, то найчастіше протягом перших одного-двох тижнів захворювання залишається не розпізнаний. Результат: інфіковані встигають заразити практично всіх зі свого оточення.

Як розвивається хвороба?

Перший етап — катаральний: загальна слабкість, капризи, невеликий кашель, нежить, іноді — температура «на межі». Поступово всі симптоми відступають, залишається лише кашель. Але він змінюється: частішає і посилюється.

В кінці другого тижня з’являється особливий, ні з чим не порівнянний, саме «кашлюковим», спазматичний, кашель. Ці напади починаються раптово, проявляються серією кашлевих поштовхів, потім зробити глибокий вдих свистячий — реприз, за яким знову слід ряд коротких судомних поштовхів. Число таких циклів під час нападу коливається від 2 до 15. Напад закінчується виділенням в’язкого слизу, часто в кінці нападу буває блювота. Під час приступу дитина збуджена, переляканий, іноді до істерики. Особа набуває синюшного забарвлення — не вистачає кисню, судини на шиї і лобі роздуті, очі наливаються кров’ю, язик висовується з рота, при чому вуздечка мови часто травмується. У важких випадках, якщо дитина (і батьки!) Впадають в паніку, може наступити зупинка дихання з розвитком задухи. У маленьких дітей найчастіше репризи не виражені. Залежно від тяжкості захворювання число нападів може варіюватися від 5 до 50 на добу. Тривалість нападів в середньому — близько 4 хвилин. Період судомного кашлю може тривати до трьох місяців — поступово затухаючи. Поза нападу стан дитини не схоже на хворобливий.

Як лікувати?

Насамперед, потрібно пам’ятати про небезпеку ускладнень — найчастіше пневмонії. Якщо ж такої небезпеки немає, то госпіталізація є необов’язковим. Потрібно забезпечити хворій дитині спокій, свіже повітря достатньої вологості, харчування невеликими порціями, але часто. Проводять лікування антибіотиками і спеціальними відхаркувальними препаратами.

Крім того, потрібно знати одну особливість цього кашлю. Він походить з … голови. Виділюваний кашлюкової паличкою токсин діє безпосередньо на центральну нервову систему, подразнює нервові рецептори слизової оболонки дихальних шляхів і приводить в дію кашльовий рефлекс. Саме тому напади кашлю тривають і після того, як коклюшна паличка давним-давно загинула. Викликати новий напад може будь-який стрес, так що запам’ятайте — спокій, спокій і ще раз спокій. Просто потрібно набратися сил, терпіння і разом з дитиною чесно пережити цей нелегкий етап. Звичайно ж, виконуючи всі рекомендації лікаря.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.