Бюгельний протез — найбільш раціональна конструкція

При руйнуванні або видаленні зуба потрібне відновлення його функції при допомоги протеза, таким лікуванням займається стоматолог-ортопед. Ортопедичне лікування стоматологічних хворих переслідує профілактичні та лікувальні цілі, відновлює форму і функції органів порожнини рота, попереджає подальший розвиток захворювань. При втраті зубів (при карієсі, різних захворювань м’яких тканин, що оточують зуб, травмах і так далі) порушується правильне будова зубного ряду, що призводить до порушення жування, мови і зовнішнього вигляду людини.

При цьому відбувається перерозподіл навантаження на окремі зуби: якщо вгорі чи внизу немає зуба, то той зуб, з яким би він стикався, втрачає свою навантаження, в той час як інші зуби отримують навантаження додаткову. Зуби, що знаходяться поруч з віддаленим, починають зміщуватися у напрямку один до одного і поступово майже повністю змикаються. Своєчасне протезування може попередити таке переміщення і зняти додаткове навантаження з інших зубів, що попередить їх передчасне руйнування.

Види зубних протезів

Зубні протези бувають знімними і незнімними. Який саме вид протеза показаний для даного хворого, вирішує стоматолог-ортопед.

Незнімні протези — це окремі штучні зуби, мостоподібні протези (штучні коронки надіваються на два розташованих поруч з дефектом зуба, а між ними знаходиться штучний зуб) і консольні протези (з одного опорною частиною і штучним зубом). Цей вид протезів постійно знаходиться в роті хворого.

Знімні протези — вони можуть бути пластинковими (застосовуються при великих дефектах зубних рядів) і бюгельні (дуговими).

Як влаштовані бюгельні протези

Бюгельні протези є найбільш раціональною конструкцією часткових знімних протезів. Бюгельний або дугового протез має базис (пластинку з металу, що точно повторює рельєф зубів), штучні зуби, дугу і її відгалуження і кламерами. Базис покриває тільки беззубі ділянки, залишаючи вільним небо і ту частину, де є природні зуби. Частини базису, звані сідлами, з’єднуються між собою дугою — бюгеля. Основу бюгельного протеза складає металевий каркас (дуга, кламерами та інші необхідні пристосування, які там кріпляться).

Кламмери є опорно-фіксуючими пристроями, які кріплять протез на що залишилися зубах. Пристрій їх дозволяє зменшити площу базису і розділити його на частини (сідла).

Коли показано бюгельне протезування

Бюгельне протезування використовується в початкових стадіях руйнування зубних дуг, коли зуби, що залишилися дають можливість розташувати кламерами так, щоб не виникли небезпеки грубої функціональної перевантаження зубів. Дугові протези дозволяють розподілити жувальну навантаження між опорними зубами і слизовою оболонкою підлягають тканин.

Принципи бюгельного протезування

Каркас дугового протеза повинен точно відповідати протезіруемому простору (ложу), складатися з мінімально тонких деталей, зберігаючи при цьому жорсткість. Зуби, які служать опорою для кламерів, називають опорними. При виборі опорних зубів враховують їх розташування, висоту і форму коронок, стан околозубних тканин і т.д. Помилки у виборі опорних зубів призводять до їх функціональної перевантаження і передчасного руйнування.

Неправильно зроблені протези можуть надавати занадто великий тиск на навколишні зуби тканини і викликати їх атрофію (всихання), травмування. Матеріал, з якого зроблений протез, може викликати алергічні реакції або надавати токсичну дію на навколишні тканини.

Використання знімного протезу, базис якого погано відповідає рельєфу протезного ложа, веде не тільки до травм слизової оболонки, але і до розхитування зубів, що залишилися та інших порушень в зубощелепної системі.

Які відчуття можуть виникнути після встановлення бюгельного протеза

Після встановлення бюгельного протеза він сприймається як чужорідне тіло, при цьому посилюється слиновиділення, у деяких людей виникають позиви на блювоту, втрата смакових і температурних відчуттів, утруднене відкушування і розжовування їжі, нечіткість мови. Після бюгельного протезування може також порушитися вимова деяких звуків. Поступово (протягом місяця) ці явища проходять, залишається звичка до протезу. Після звикання до протезу його знімають на час сну і регулярно проводять гігієнічну обробку. Але іноді, якщо ці явища тримаються довго, потрібна корекція протеза.

Намагайтеся лікувати і відновлювати зуби вчасно, тоді це можна буде зробити з найменшим втратами для здоров’я і мінімальними витратами.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.