Будова зуба: головна прикраса

Зуби — це кісткові утворення, які є у багатьох хребетних; вони використовуються для подрібнення їжі, а також для полювання та / або самозахисту. Форма зубів у великій мірі залежить від дієти тварини. У травоїдних, як правило, зуба великі і масивні, оскільки їм доводиться довго і ретельно пережовувати їжу. Зуби хижаків гострі і часто довгі, так як вони використовуються не тільки для прожовуванні їжі, але і в якості зброї. Зуби людини відносно невеликі, у порівнянні з зубами деяких інших хребетних.

Коронка зуба

Коронка, або верхня, видима частина зуба, покрита зубною емаллю, яка захищає що знаходиться під нею дентин. Зубна емаль — це найтвердіша речовин в організмі людини, твердіше, ніж кістки. Причиною цього є її склад — емаль на 97% складається з твердих кристалів кальцію і фосфору і всього на 2-3% — з води. Після того, як емаль сформувалася в період розвитку зуба, протягом всього життя в ній практично не станься оборот мінералів. Зріла зубна емаль не вважається живою тканиною.

Дентин

Значну частину структури зуба утворює дентин — він розташований під шаром емалі. Він дещо м’якше, ніж емаль — його структура нагадує кістку. На відміну від емалі, дентин еластичний і може стискуватися; він дуже чутливий. Через дентин проходять мікроскопічні канали, які з’єднують його з зубним нервом всередині пульпи. Дентин є живою тканиною.

Цемент і периодонт

Нижче лінії ясен дентин покритий не емаллю, а зубним цементом — тонким шаром твердої субстанції, до якої прилягає періодонт. Періодонт з’єднує корінь зуба з щелепою. Він складається їх еластичних волокон, які забезпечують певний ступінь рухливості зуба всередині лунки.

Пульпа

Пульпа — це центральна частина зуба, що складається з м’якої тканини. У ній містяться кровоносні судини, що забезпечують зуб поживними речовинами, і нерви, які дозволяють зубу відчувати високі і низькі температури. У ній також є тонкі кровоносні судини, по яких пересуваються білі кров’яні тільця; при необхідності вони допомагають боротися з інфекціями, що вражають зуби.

Кореневий канал

Кореневий канал — це відгалуження пульпи в корені зуба. Він з’єднується з навколишніми тканинами через отвір на кінці кореня зуба.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.