Будова жіночої статевої системи: зовнішня і внутрішня частина

Навряд чи хто з жінок, за винятком, звичайно, медичних працівників, знає досконало про будову жіночої статевої системи. В основному ці знання стосуються лише зовнішніх статевих органів, а ті, що приховані від очей, є таємницею за сімома печатками. Тим не менш, знати про своє пристрої повинна кожна жінка.

Жіночі статеві органи виконують дві важливі функції. Зовнішні відповідають за сексуальне збудження і насолоду, а внутрішні статеві органи відповідальні за зачаття і виношування вагітності.

Жіночі статеві органи

Як було зазначено вище, жіночі статеві органи складаються з двох відділів. До першого відділу відносяться внутрішні статеві органи: яєчники, маткові труби, матка, шийка матки і піхву. До другого відділу відносяться зовнішні статеві органи, куди входять великі і малі статеві губи, клітор, дівоча пліва і переддень піхви.

Зовнішні статеві органи

 • Великі статеві губи
 • Великі статеві або сороміцькі губи являють собою складки шкіри, що містять багату жиром сполучну тканину. Вони з’єднуються між собою шкірними валиками, які називаються коміссуру. Щілиноподібні простір, обмежений з боків великими статевими губами носить назву статевої щілини. Великі статеві губи вкриті волоссям, а в їх нижніх відділах розташовуються бартолінової залози, які виділяють мастило під час сексуального збудження.

 • Малі статеві губи
 • Розташовуються всередині великих статевих губ і зазвичай приховані ними. Являють собою дві поздовжні складки шкіри, що нагадує слизову оболонку. Волосся на малих статевих губах немає, але є сальні залозки. Малі статеві губи мають велику кількість судин і нервових закінчень і є однією з ерогенних зон жінки.

 • Клітор
 • Клітор розташовується у верхньому з’єднанні малих статевих губ, також добре постачається кров’ю і иннервируется. Основним завданням клітора є концентрація сексуального збудження. У неерогірованном стані клітор в розмірах не перевищує 4-5 мм. Клітор складається з головки, тіла і ніжок. Тіло клітора укладено в щільну фіброзну оболонку, а сексуальну роль відіграє головка.

  Внутрішні статеві органи

 • Яєчники
 • Яєчник — це парний орган і є жіночої статевої залозою, аналогічної чоловічому яєчку. Являє собою плоске овальне тіло довжиною 2,5 см, шириною 1,5 см і товщиною 1 см. У яєчнику розрізняють два кінці: верхній, який звернений до маткової труби, і нижній, з’єднаний з маткою особливою зв’язкою. Зовні яєчник покритий кірковим речовиною, під яким знаходиться ніжне мозкову речовину. Саме в кірковій речовині дозрівають фолікули, з яких виходить яйцеклітина. Інший функцією яєчників є синтез статевих гормонів.

 • Піхва
 • Піхва є розтяжну м’язово-фіброзну трубку близько 8 см завдовжки. Верхнім кінцем піхву охоплює шийку матки, а нижнім — отвором, відкривається в статеву щілину. Отвір піхви прикрите у дів складкою слизової оболонки, невинною плівою, що залишає лише невеликий отвір. Зсередини піхва має слизовою оболонкою з безліччю складок, що дозволяє йому розтягуватися під час пологів і статевого акту.

 • Матка
 • Матка — це м’язовий орган, розташований в малому тазі між сечовим міхуром спереду і прямою кишкою ззаду. У матці відбувається розвиток плодового яйця. Крім генеративної функції матка виконує менструальну. Матка має грушоподібну форму і відхилена допереду, утворюючи кут між тілом і шийкою матки.

 • Шийка матки
 • Шийка матки є продовженням тіла, але кругліше і вже останнього. Шийка матки зовнішнім кінцем вдається в верхній відділ піхви. Шеечной отвір у родили має округлу форму, а народжували виглядає поперечною щілиною з надривами по краях. У першому періоді пологів краю шийки матки розм’якшуються і стоншуються, за рахунок чого відбувається розкриття маткового зева.

 • Маткові труби
 • Маткові (фаллопієві труби) відіграють роль яйцепроводів, за якими запліднена яйцеклітина потрапляє в порожнину матки. Зсередини маткові труби покриті ворсинками, які забезпечують рух яйцеклітини в матку. Зовнішнім кінцем маткові труби прилягають до яєчників. У маткових трубах розрізняють чотири відділи: матковий, перешийок, ампулярної і воронку.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.