Бред — не тільки у божевільних

загрузка...

Марення — це синдром розлади мозкової діяльності, який може виникати як на грунті психічних захворювань, так і на тлі якої-небудь інфекційно-запальної патології, при якій в хворобливий процес втягуються тканини головного мозку. Психіатри розрізняють кілька різновидів марення. Існує, наприклад, первинний (або словесний) бред. У цьому випадку сприйняття хворого не порушується, тобто всі органи чуття надають йому справжню, не викривлену інформацію про навколишню дійсність.

Однак при первинному маренні порушується сам процес аналізу цієї інформації. Іншими словами, страждає мислення. Хворий первинним маренням вибудовує цілу систему логічних ланцюжків (маячна система), яка підтверджує «істинність» його суджень. Іноді ця система виглядає дуже переконливо, і навіть досвідчені психіатри не відразу можуть знайти ваду. Але вся біда в тому, що всі ці судження досить однобокі. Це означає, що для доказу правильності та реальності своїх висновків страждаючий маренням використовує лише тільки ті факти, які струнко вписуються в його логіку. Все інше їм сприймається як що не має ані найменшого значення або як помилковий контраргумент людини, що намагається його переконати у своїх поглядах. До речі, фахівці не рекомендують вступати в дискусії з маревних хворим. По-перше, це даремна трата часу і сил: навіть самі розумні ваші доводи будуть повністю ігноруватися. А по-друге, це може бути навіть небезпечно: якщо у хворого марення переслідування, то він може запідозрити в вас одного зі своїх «ворогів», які намагаються своїми доводами приспати його пильність.

Щоб краще зрозуміти все вищесказане, давайте розглянемо, наприклад, таку «романтичну» різновид цієї патології, як любовний марення. При даній різновиди бреда, якої частіше страждають жінки, має місце непохитна переконаність у тому, що в них хтось шалено закоханий (як правило, це відома особа). Іншим різновидом цього ж марення є впевненість, що кожен повстречавшийся людина тут же стає жертвою його (або її) зовнішнього чарівності. Якщо «закохався» припадають співробітниками, то «доказом» може служити кожен кинутий погляд, будь-яка жарт, посмішка і тим більше комплемент. Навіть звичайне «Доброго ранку!» Розглядається в зовсім іншому контексті. Те, що співробітники вітаються, посміхаються, жартують і роблять комплементи всім без винятку жінкам в колективі, в розрахунок не приймається.

Крім відзначених нами марення переслідування і любовного марення зустрічаються й інші різновиди первинного бредового стану. Серед них марення винахідництва, коли хворий намагається реалізувати в життя небудь неможливе (наприклад, вічний двигун). Також зустрічається добре відомий марення ревнощів, іпохондричний марення (коли пацієнт із завзятістю вишукує у себе симптоми якої-небудь хвороби), марення походження (пацієнт упевнений, що його батьки — люди з дуже високих кіл) та ін Цікаво, що ті міркування, які не стосуються маячною системи, цілком нормальні. Це різко ускладнює виявлення хвороби.

Друга група цієї патології — це чуттєвий (або вторинний) бред. На відміну від первинного марення, тут має місце деяке порушення сприйняття навколишньої дійсності. Так, пацієнти впевнені, що всі їх думки, почуття, вчинки і навіть емоції — це все результат впливу на них якихось зовнішніх сил. У таких хворих складається відчуття, що ними хтось керує, немов вони зовсім не люди, а лише слухняні ляльки в руках умілих ляльководів.

Нарешті, третя група хворих з маячними ідеями відрізняється наявністю фантастичних образів. Нерідко ці образи тісно переплітаються з манією величі. Так, пацієнт перебуває в переконанні, що він знаходиться в самому епіцентрі вселенської боротьби між силами світла й темряви, і саме від нього часто залежить результат цієї грандіозної сутички. Саме на нього покладена велика місія. Ось чому сили темряви постійно посилають до нього своїх агентів (в якості «агентів» нерідко виступають лікарі-психіатри), а сили світла — захисників (наприклад, інших пацієнтів психіатричної лікарні).

На жаль, хворі маревних синдромом можуть бути небезпечні як для оточуючих, так і для самих себе. Тому лікування марення можливо тільки в психіатричному стаціонарі.

Жигулі Андрій

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.