Брак кальцію в організмі — чреватий нападами тетанії

загрузка...

Кальцій є дуже важливим живильною речовиною — він сприяє зміцненню кісток і зубів, нормалізує серцевий ритм, запобігає утворенню згустків крові, коригує рух нервових імпульсів.

Рекомендована добова доза кальцію складає від 1000 до 1500 мг на день.

Ознаками нестачі кальцію в організмі можуть бути:

 • М’язові спазми — це ранній симптом нестачі кальцію. Найчастіше спазми з’являються ночами в м’язах ніг.
 • Суха шкіра і ламкі нігті. Дефіцит кальцію швидко відбивається на стані шкіри і нігтів. Сухість шкіри і легко ламаються нігті є сигналом про те, що необхідно вживати заходів для боротьби з дефіцитом кальцію — інакше він може призвести до більш серйозних наслідків.
 • Більш виражені симптоми передменструального синдрому. Брак кальцію в організмі може стати причиною більш сильних спазмів у нижній частині живота і незвично сильних кровотеч під час менструацій. Прийом харчових добавок з кальцієм зазвичай допомагає полегшити ці симптоми.
 • Підвищена крихкість кісток. У людини, в чиєму організмі не вистачає кальцію, кістки можуть ламатися в результаті таких травм, які повністю здорова людина перенесе без серйозних наслідків. Таке ускладнення розвивається при тяжкому дефіциті кальцію.
 • Крім того, симптомами нестачі кальцію в організмі можуть бути тремор кінцівок, слабкість і / або ригідність м’язів, поколювання й оніміння в кінцівках. Іноді дефіцит кальцію викликає такі психологічні ознаки, як летаргія, тривожність, пригніченість, дратівливість.

  Хронічна нестача кальцію, що викликає різні проблеми зі здоров’ям, називається гіпокальціємією.

  Причини

  Найбільш поширеною причиною нестачі кальцію в організмі є гіпопаратиреоз. Це порушення часто розвивається після видалення ракових пухлин в голові і шиї, а також після видалення щитовидної залози.

  Деякі вроджені мутації призводять до того, що у людини постійно знижений рівень кальцію в сироватці крові.

  Деякі сильнодіючі медикаменти, наприклад, хіміотерапевтичні препарати (такі, як цисплатин, 5-фторурацил, лейковорин) також можуть призвести до нестачі кальцію.

  Іншими причинами нестачі кальцію в організмі можуть бути:

 • Дефіцит магнію;
 • Дефіцит вітаміну D;
 • Ниркова недостатність;
 • Гіперфосфатемія;
 • Лізис пухлин;
 • Гострий панкреатит;
 • Рак простати;
 • Рак молочної залози;
 • Сепсис.
 • Лікування

  При гострій гіпокальціємії (рівень кальцію менше 7 мг / дл) може бути необхідно внутрішньовенне вливання розчину, що містить кальцій. Перші 100-200 мг кальцію вливають протягом 10-20 хвилин. Якщо робити це швиде, може послідувати збій у роботі серця і навіть зупинка серця. Потім призначають відповідну дозу кальцію (0,5-1,5 мг на один кілограм ваги пацієнта) і повільно вливають розчин — не більше однієї дози в годину. У розчині не повинно бути бікарбонатів або фосфатів, так як при взаємодії з кальцієм вони можуть утворити нерозчинні солі. При необхідності ці речовини вливають окремо.

  У разі легких форм нестачі кальцію в організмі пацієнтові призначається прийом добавок, що містять кальцій і вітамін D (без вітаміну D кальцію абсорбується дуже погано). Також рекомендується внести певні зміни в раціон — їсти більше молочних та інших продуктів, багатих кальцієм.

  Профілактика

  Для профілактики дефіциту кальцію потрібно постійно стежити за своїм раціоном і піклуватися про те, щоб з їжею надходило адекватну кількість цієї речовини. Жінкам після настання менопаузи може бути особливо корисно приймати добавки з кальцієм, так як у них в результаті гормональних змін збільшується ризик розвитку остеопорозу.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.