Ботокс — не тільки в косметології, але і в медицині

Ботокс відомий всім як препарат, який використовується для попередження зморшок. А чи знаєте ви, що він здатний усувати надмірне потовиділення? Крім антивікового засоби це ще препарат, який володіє ще рядом корисних властивостей, які роблять його бажаним не тільки в косметології, але і в медицині.

Токсин, що виробляється бактерією

Ботокс — це ботулотоксин, що виробляється бактерією Clostridium botulinum. Саме вона відповідальна за розвиток ботулізму — хвороби рідкісної, але дуже небезпечною, яка веде до дихальної недостатності. Білок, який секретує бактерія, здатний блокувати діяльність м’язових клітин. Токсин стримує нервовий імпульс, заважає скорочення м’язових клітин і веде до паралічу м’язи.

Починаючи з вісімдесятих років ботокс здобув популярність переважно як препарат, який використовується в естетичних цілях для локальної паралізації лицьових м’язів, через які виникають зморшки. Ботокс допомагає уникнути хірургічного вмешателства і вводиться в м’яз без попередньої анестезії, але через кілька місяців він природним шляхом виводиться з організму, і м’яз відновлює свою активність. Тобто, ефект ботокса звернемо. Найчастіше ботулотоксин використовується разом з гіалуронової кислотою: ботокс паралізує м’яз, а гіалуронова кислота заповнює вже наявні зморшки, вирівнюючи шкіру.

Щоб отримати те поширення і популярність, яке має ботокс в наші дні, знадобилося багато років і вісім реєстраційних посвідчень для використання в терапевтичних цілях з ефектом, триваючим кілька місяців.

Розсіяний склероз і порушення роботи спинного мозку

В області неврології ботокс знайшов застосування для лікування хворих на розсіяний склероз, при пошкодженнях спинного мозку і при паралічах. Основним побічним ефектом при цих захворюваннях є нетримання сечі. Це происходи через вплив на детрузор — головну м’яз сечового міхура. Виникає його гіперстимуляція, постійний тиск на міхур, і контролювати стримування стає неможливим. Також збільшується навантаження на нирки і є ризик захворювань, наприклад, каменів ниркової недостатності і навіть шкірними подразненнями (струпи, еритеми).

Щоб зменшити тиск на детрузор, потрібно приймати антихолінергічні препарати. Вони показують ефективність, але не можна стверджувати, що вони на 100% гарантують відсутність нетримання. Багато пацієнтів при прийомі таких медикаментів скаржаться на такі побічні ефекти як сухість в порожнині рота, порушення зору.

Коли ліки неефективні

Медикаменти, які протидіють ботоксу, не завжди показують ефективність, тому в поодиноких випадках рекомендується зробити хірургічну операцію по збільшенню об’єму сечового міхура. Ця операція складна і необоротна, тому всі пацієнти на неї вирішуються.

Третій варіант лікування — звернення до ботоксу. Ботулотоксин допомагає зменшити тиск на детрузор і уникнути частих позивів на сечовипускання. Дослідження довели, що дія ботоксу триває в середньому дев’ять місяців після введення, і після закінчення дії ін’єкцію можна повторити без шкоди для здоров’я та зменшення ефективності препарату.

Косоокість, спазми і підвищене потовиділення

Ботулотоксин може використовуватися для вирішення офтальмологічних проблем, таких як, наприклад, косоокість або недавні паралічі очних м’язів. Крім того його можна застосовувати в разі спастичної кривошиї.

При порушенні мозкового кровообігу ботокс здатний брати участь у спастичності нервових клітин верхніх кінцівок, допомагаючи розслабити м’язи.

Інша здатність цього препарату — припинення гіпергідрозу. Підвищене потовиділення, яке проявляє стійкість до місцевих методам лікування, успішно усувається локальними ін’єкціями ботокса в область пахвових западин.

В даний час інші здібності токсину ботулізму активно вивчаються з метою подальшого застосування в медичних і естетичних цілях. У ботокса, безсумнівно, велике майбутнє, оскільки він вже довів свою ефективність у багатьох областях, а крім того, його вагомим позитивним якістю є довготривалу дію і оборотність.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Краса й особиста гігієна. Додайте в закладки постійне посилання.