Болять соски у чоловіків: причина — в гормонах

Найчастіше до хворобливості сосків у чоловіків призводять гормональні порушення — це викликає збільшення молочних залоз і їх болючість, хворобливими стають і соски. Для того щоб з’ясувати, чому це відбулося, потрібно звернутися до лікаря.

Будова молочних залоз у чоловіків

Молочні залози у чоловіків складаються в основному з проток і кровоносних судин. Соски у багатьох чоловіків мають підвищену чутливість, тому реагують на такі зміни, як холод, і до дотик і будь-які захворювання молочних залоз. Різниці між молочними залозами новонароджених хлопчиків і дівчаток немає. Молочні залози у хлопчиків іноді виробляють молоко в перші кілька днів після народження — результат впливу гормонів матері.

Молочні залози у чоловіків також можуть змінюватися під впливом гормонів, але дещо в меншій мірі, ніж у жінок. У них зустрічаються такі ж освіти, що й у жінок, але протікають вони легше (за винятком раку).

Хворобливі соски у чоловіків при гінекомастії

Збільшення молочних залоз, що супроводжується їх болючістю і хворобливістю сосків, називається гінекомастія. У процес звичайно залучається тільки одна молочна залоза, але можуть збільшуватися і обидві одночасно. Збільшуються молочні залози за рахунок розростання проток і сполучної тканини — така гінекомастія називається істинною, вона часто супроводжується болями в області сосків. При надмірному відкладення жирової клітковини в області обох молочних залоз розвивається помилкова гінекомастія, яка рідко викликає які-небудь відчуття в області сосків.

Істинна гінекомастія часто буває пов’язана з порушеннями гормонального фону або із спадковою схильністю. У підлітковому віці збільшення молочних залоз зазвичай відбувається при підвищенні в крові рівня жіночих статевих гормонів естрогену і гормону гіпофіза пролактину. Коли коливання гормонального фону зменшуються, заліза зазвичай повертається до нормального розміру. У дорослих чоловіків збільшення молочних залоз зазвичай пов’язане з лікуванням захворювань яєчок або раку передміхурової залози жіночими статевими гормонами.

Гінекомастія може бути поширеною на всю залозу (дифузної) і вузловий. Дифузна гінекомастія характеризується збільшенням однієї або обох молочних залоз. При промацуванні такої молочної залози в ній виявляються невеликі затвердіння, які майже завжди бувають хворобливими. Часто затвердіння розташовуються під сосками, що збільшує їх болючість. При цьому шкіра молочної залози, сосок і навколососковий гурток (ареола) звичайно не змінені і не спаяні з ущільненням.

Вузлова гінекомастія проявляється у вигляді одного досить великого вузла в одній молочній залозі. Вузол болючий, також не спаяний зі шкірою і це відрізняє його від раку молочної залози. Болі в сосках бувають і при вузловій гінекомастії.

Для того щоб призначити правильне лікування гінекомастії, хворого потрібно спочатку повністю обстежити, щоб встановити причину захворювання. При вузловій гінекомастії роблять пункцію залози з подальшим лабораторним дослідженням пунктату для виключення злоякісного захворювання. Питання про те, чи є гінекомастія передракових захворюванням спірне, але при вузловій гінекомастії чоловіків обов’язково спостерігають.

Виявлене основне захворювання проліковується, після чого прояву гінекомастії зменшуються або зникають зовсім. У деяких випадках захворювання проліковують введенням чоловічих статевих гормонів. Якщо зменшити таким способом залозу неможливо, то її видаляють.

Хворобливі соски у чоловіків при раку молочної залози

Рак молочної залози у чоловіків виникає зазвичай у більш літньому віці, ніж у жінок, після 55 років. Іноді рак виникає на тлі гінекомастії, частіше вузловий. Симптоми і перебіг раку у чоловіків мають свої особливості. Малі розміри молочної залози, відсутність великої кількості клітковини, близькість шкіри, соска створюють умови для швидкого проростання пухлиною цих тканин і поширення її за межі молочної залози. Тому більш ніж у половині випадків уражаються шкіра і сосок. При цьому сосок часто покривається виразками, з нього з’являються кров’янисті виділення, з’являються болі, свербіння і лущення. Порівняно часто виникають метастази в пахвові лімфатичні вузли.

При підозрі на рак молочної залози проводиться цитологічне дослідження вмісту пухлини, взяте методом біопсії — виявлення нетипових (атипових) клітин говорить про злоякісної пухлини.

На ранніх стадіях захворювання пухлину видаляють за допомогою радикальної операції. Для того щоб уникнути гормонального впливу на пухлину, в деяких випадках видаляють яєчка (операція орхідектомія) і проводять тривале лікування кортикостероїдними гормонами. Призначається також хіміотерапія.

Якщо у чоловіка болять соски, то потрібно звернутися до лікаря.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.