Болять соски при годуванні: що робити?

Грудне вигодовування, особливо в самому початку, після першого прикладання дитини до грудей часто супроводжується сильним болем в області сосків. Деякі жінки, особливо, первістки, сприймають таку біль як норму. Але це не так — болі при годуванні дитини бути не повинно.

Чому можуть хворіти соски під час годування дитини

Відразу після пологів при перших прикладаннях до грудей соски болять через те, що шкіра на них дуже тонка і поки вона не загрубеет, тримається деяка хворобливість сосків. Але це швидко минає.

Біль у сосках при годуванні дитини найчастіше викликається їх травмуванням з утворенням на поверхні саден і тріщин. Це може виникати при аномаліях розвитку сосків, коли вони занадто плоскі або втягнуті і дитина не може як слід вхопитися ротиком за такий сосок, тобто не може захопити навколососковий гурток. В результаті він звикає до такого загарбання сосків, і вони травмуються постійно.

Причиною появи тріщин на сосках може бути і неправильний догляд за молочними залозами. Якщо перед кожним годуванням дитини груди мити з милом, то шкіра на сосках стане сухою і потріскається при загарбання соска ротиком дитини. Така ж ситуація виникає при обробці сосків спиртовими розчинами (спиртом, горілкою, зеленкою).

Часто до травм сосків призводить носіння «неправильного» білизни: занадто здавлюють груди бюстгальтери з жорсткими швами, які припадають якраз на сосок. Не можна годувальниці також носити синтетичні бюстгальтери, які можуть викликати алергію і свербіння в області сосків. Розчісування шкіри призведе в такому випадку до саден сосків, в які легко може потрапити інфекція.

Болі в сосках під час годування дитини грудьми можуть з’явитися при лактостаз — застої молока. До цього призводить неправильний режим годування дитини. Лактостаз — це як порохова бочка — варто тільки сірник піднести і вибухне. Роль сірники можуть виконати мікротравми сосків, непомітні для самої матері — через них в молочну залозу може потрапити інфекція і почнеться мастит. Першою ознакою маститу є підвищення температури до високих цифр на тлі застою молока.

Основні правила годування дитини грудьми

Перш за все, не треба нервувати, а просто дотримуватися правильних принципів догляду за молочною залозою. Перед кожним годуванням груди потрібно мити теплою проточною водою без мила. Жіноче молоко містить біологічно активні речовини, які мають бактерицидну дію, тому немає необхідності мити груди багато разів на день з милом. Але раз на день потрібно приймати душ і мити з милом або з нейтральним гелем всю поверхню тіла. Не потрібно тільки забувати ретельно змивати миючі засоби з поверхні тіла.

Дитину потрібно привчити правильно захоплювати сосок — разом з ареолою. Для цього груди дитині дають так: сосок тримають в носика, а в рот подають спочатку нижню частину ареоли і тільки потім сосок. Поки дитина не навчиться брати правильно сосок, його потрібно акуратно видаляти з ротика і вводити знову за всіма правилами.

Якщо дитина знаходиться на змішаному вигодовуванні (тобто смокче ще й молочну суміш із пляшечки), то він може спочатку правильно захопити сосок, а потім перейти на поверхневе смоктання, утримуючи у роті тільки сосок. Це відбувається тому, що смоктання грудей і соски вимагає від дитини різних рухів, що заважає йому смоктати, як груди, так і соску. Те ж саме відбувається і при ссанні пустушки. У такому випадку єдиний вихід — це відмовитися від пустушки зовсім, а догодовувати дитину з ложечки — в цьому випадку правильне смоктання грудей швидко відновиться.

Нарешті, дитину потрібно правильно тримати під час годування, так, щоб йому не доводилося весь час перебувати з поверненою на бік голівкою — це втомлює і не дозволяє правильно захопити сосок. Під час годування дитина на руках повинен лежати боком, обличчям до матері.

Якщо дитина добре смокче груди, то часто травмування соска відбувається в момент відібрання його від грудей, коли мати насильно, долаючи опір, витягує його з ротика дитини. Витягати сосок краще злегка розсунувши пальцем ясна — тоді сосок вискакує сам.

Лікування мікротравм сосків

Перш за все, потрібно позбутися від мокнення шкіри сосків. Для цього груди потрібно якомога частіше перебувати відкритою. До годування її нудно мити теплою проточною водою без мила, а після годування молоко краще не змивати і дати йому засохнути на сосках. Після годування можна також змащувати соски гелем солкосерил — це гель, виготовлений на основі крові великої рогатої худоби, він відновлює цілісність тканин і не вимагає змивання перед годуванням, прекрасно підсушуючи при цьому шкіру сосків.

При значних тріщинах і саднах деякий час краще не давати груди з травмованими сосками, але при цьому потрібно не забувати регулярно зціджувати молоко, інакше до того часу, як пройдуть тріщини, молоко пропаде.

Без будь-яких травм сосків жінка обходиться рідко, найголовніше при цьому — правильне прикладання дитини до грудей.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.