Болить зуб: що робити?

загрузка...

Більшості людей знайома зубний біль — це кошмар, що змушує людину буквально бігти за допомогою до стоматолога, а адже цей візит можна було зробити набагато раніше і попередити виникнення болю. Сьогодні стає все більше людей, які не знають, що таке зубний біль, так як регулярно відвідують стоматолога з профілактичною метою.

Як влаштований зуб

Як відомо, зуб складається з твердих тканин (емалі, дентину і цементу), які не мають нервових закінчень. Над поверхнею ясна виступає коронка зуба, що складається з емалі та дентину, всередині якої знаходиться порожнина зуба, наповнена м’якою тканиною або пульпою, багатої чутливими нервовими закінченнями.

Корінь зуба знаходиться в спеціальній кісткової осередку щелепи, його тверда тканина складається з дентину, а всередині розташовані кореневі канали (їх стільки, скільки у зуба коренів), що переходять в корінь з порожнини зуба і також заповнені пульпою. Корінь зуба утримується в комірці за допомогою спеціальної зв’язки — періодонта, по якій в верхівку кореня зуба надходять нерви і кровоносні судини.

Отчого може боліти зуб

У переважній більшості випадків зуб болить, коли руйнується його тверда тканина і відкривається доступ в порожнину зуба, що містить пульпу. Пульпа дуже болісно реагує на будь-які зовнішні впливи. Спочатку зуб починає хворіти, коли людина вживає в їжу кислі і солодкі продукти, потім з’являється біль від холодної та гарячої їжі, нарешті, якщо коронка зруйнувалася повністю і відкрилася порожнину зуба, виникає біль при механічному роздратуванні (жуванні їжі), а потім зубний біль може стати постійною. Це говорить про те, що приєдналася інфекція, почалося запалення пульпи, — пульпіт, він завжди протікає дуже болісно.

Причини виникнення пульпіту — це найчастіше карієс. Але можуть бути й інші причини, наприклад, перелом зуба під час травми, руйнування твердих тканин зуба кислотами, лугами, високою температурою (буває і таке — при деяких стоматологічних маніпуляціях). Іноді в порожнині зуба утворюються невеликі (кілька міліметрів у діаметрі) грудочки дентину (дентіклі — вид пухлин) або в пульпі можуть відкладатися солі (петрифікати). Ці утворення здавлюють пульпу, викликаючи біль. Нарешті, біль може виникнути під пломбою, якщо вона накладена неправильно: не повністю проліковано пульпіт або не врахована можливість усадки пломбувального матеріалу і з’явилася щілина — повідомлення порожнини зуба з порожниною рота.

Якщо пульпіт не лікувати, то біль може посилитися, може підвищитися температура і порушитися загальний стан. Це говорить про те, що інфекція перейшла в періодонт, і виникло його запалення. А так як периодонт тісно пов’язаний з кістками щелепи, то інфекція може перейти і на кістку (остеомієліт).

Нарешті, пульпіт може перейти в хронічну форму і тоді біль буде не такою гострою, але постійною.

Зубний біль — це сигнал організму про те, що зубу потрібна допомога, його потрібно лікувати, а не просто знімати біль таблетками або народними засобами — вони гарні тільки тим, що дозволяють дійти до кабінету стоматолога.

Як допомогти хворому зубу

Для того щоб припинити зубний біль, потрібно вилікувати або видалити пульпу. Якщо зуб зруйнований не так сильно, застосовують біологічний метод лікування пульпіту зі збереженням пульпи. Для цього на порожнину зуба накладають тимчасову пломбу (пов’язку) з знеболюючими засобами, антибіотиками та деякими іншими лікарськими препаратами для зняття запалення. Після того, як запальний процес пройде, накладають постійну пломбу.

Але частіше такий метод застосувати не вдається, тому що запальний процес в пульпі зайшов дуже далеко. У таких випадках застосовуються такі методи лікування:

 • метод вітальної ампутації — видалення коронкової частини пульпи під місцевим знеболенням;
 • метод девітальной ампутації — накладення на пульпу Девіталізуючі (вбивають пульпу) коштів, наприклад, препаратів з миш’яком з подальшим видаленням коронкової пульпи;
 • метод вітальної екстирпації — повне видалення пульпи (коронкової і кореневої) під місцевою анестезією з наступним пломбуванням кореневих каналів;
 • метод девітальной екстирпації — видалення всієї пульпи після застосування Девіталізуючі засобів з подальшим пломбуванням кореневих каналів.
 • Тільки після того, як біль і запалення пульпи зняті, можна приступати до пломбування зуба.

  Лікування періодонтиту може бути консервативним і оперативним. До консервативним методам належить створення відтоку запальної рідини, що скопилася в області верхівки кореня зуба. Для цього видаляється вся пульпа зуба і пацієнту призначаються полоскання 2% содовим розчином або слабким розчином марганцівки. Якщо в нього підвищена температура і страждає загальний стан, то призначаються антибіотики. Коли бол зменшується, накладають тимчасову пломбу з лікарськими препаратами, яку потім міняють на постійну з обов’язковим пломбуванням кореневих каналів.

  Але якщо запальний процес наростає, стан хворого погіршується, то вдаються до оперативного лікування періодонтитів: корінь зуба видаляють повністю (цистектомія) або тільки його верхівку (Цистотомія) або видаляють весь зуб.

  Для того щоб зуби не боліли, їх потрібно своєчасно лікувати — сьогодні це можна зробити абсолютно без болю.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.