Болиголов — застосування заборонено

Є рослини, які обросли такою кількістю міфів, що важко визначити їх справжню цінність. Саме до таких рослин відноситься болиголов — одне з найбільш отруйних рослин, яке тим ні менш використовується в традиційній медицині багатьох країн як лікарська рослина.

Як виглядає і де виростає болиголов

Болиголов плямистий — це багаторічна трав’яниста рослина сімейства зонтичних з високими (до 1 м і більше) стеблами, вкритими коричнево-пурпуровими плямами. Листя складні, двічі-тричі перисті, розсічені. Квітки дрібні, білі, зібрані в складні парасольки. Плід — двусемянка без носика, з хвилястими ребрами, якщо плід розтерти, він видає неприємний мишачий запах.

Болиголов плямистий зростає в середній смузі Росії, на Кавказі, в Західному Сибіру, часто утворюючи цілі зарості. Це широко поширене рослина, що росте в зоні помірного клімату, росте він майже повсюдно, любить долини річок, бур’янисті місця, цвіте в червні-липні, плоди дозрівають у вересні. Болиголов плямистий дуже схожий на петрушку і дику моркву, що є причиною постійних отруєнь цією рослиною.

Дія на організм людини

У всіх частинах рослини (але найбільше в плодах і насінні) міститься п’ять отруйних алколоидов (біологічно активних речовин, здатних чинити на організм людини сильний вплив), з них найбільше значення має алколоид конину.

кониина — це отрута, що володіє нервово-паралітичним дією. При попаданні в організм людини кониина швидко всмоктується в кров, вражає центральну нервову систему (спочатку збуджує, а потім пригнічує) і викликає параліч закінчень чутливих і рухових нервів. З організму кониина виділяється з сечею і частково з повітрям, що видихається.

Сік болиголова застосовували в давнину для приведення у виконання смертного вироку. За легендою саме так був отруєний Сократ — в Стародавній Греції з цією метою застосовувався сік цикути — одного з видів болиголова.

Ознаки отруєння і невідкладна допомога

На жаль, такі випадки є, так як це отруйна рослина схоже на ряд їстівних. Часто отруєння отримують діти, граючи з болиголова. Ознаки отруєння: головний біль, запаморочення, нудота, блювання, пронос, слинотеча, холодний піт, розлад зору (коливання предметів перед очима, предмети розпливаються) і слуху. Обличчя бліде, ковтання утруднене, пульс спочатку повільний, потім прискорений, неправильний, зіниці звужені, з’являються судомні посмикування м’язів, які переходять в виражені судоми. Наростає знизу вгору втрата чутливості і рухової активності: параліч починається зі стоп, піднімається до діафрагми, викликаючи її параліч, людина перестає дихати. Ноги стають важкими, з’являється озноб у всьому тілі, відчуття повзання мурашок в ногах, хиткість, ходи. Легкі випадки отруєння можуть обмежитися розладом роботи органів травлення, при важких ж на перший план виходять паралічі та порушення дихання.

Діагноз отруєння підтверджується лабораторними дослідженнями: виявленням в блювотних масах потерпілого фрагментів болиголова плямистого і конина.

Невідкладна допомога при отруєнні болиголова плямистим полягає в промиванні шлунка рожевим розчином марганцівки (стежити, щоб у розчині не містилися кристали марганцівки, для цього потрібно зробити спочатку концентрований розчин, а потім додати його в воду), після чого потерпілому дають сольове проносне і активоване вугілля (до 20 пігулок), який осаджує на своїй поверхні отруту. У лікарні внутрішньовенно крапельно вводиться велика кількість рідини з сечогінними засобами (форсований діурез). Проводиться також боротьба з судомами, порушеннями дихання і серцевого ритму. У важких випадках проводиться очищення крові методом гемосорбції і штучна вентиляція легенів.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.