Болі в животі при місячних: норма чи патологія?

загрузка...

Болі в животі при місячних бувають майже у всіх жінок. Але іноді ці болі настільки сильні, що позбавляють жінку працездатності. У таких випадках говорять про порушення менструального циклу — альгодисменореї, яка може мати різне походження.

Сильні болі в животі при місячних — про що це говорить?

У нормі в кінці менструального циклу після того, як знижується гормональна підтримка (зменшується кількість прогестерону) відбувається відторгнення збільшеної в об’ємі слизової оболонки матки, після чого починається менструальна кровотеча. Таке відторгнення завжди супроводжується болючим спазмами мускулатури матки — таким чином матка намагається швидше позбутися від відокремилася слизової оболонки. У нормі ці болі цілком терпимі і не позбавляють жінку можливості займатися звичайними справами.

Але в деяких випадках болі в животі під час місячних бувають настільки сильними, що жінка стає непрацездатною. Такий стан називається альгодисменорея. Альгоменорея поділяється на первинну (виникаючу з самого початку формування менструального циклу) і вторинну (розвивається після якогось захворювання).

Первинна альгодисменорея найчастіше виникає при вроджених порушеннях будови матки або при гормональних порушеннях, що виникають в період формування менструального циклу. Наприклад, недолік жіночих статевих гормонів естрогенів здатний викликати швидке повне відторгнення всієї слизової оболонки порожнини матки, тоді як в нормі таке відторгнення відбувається поступово, на окремих ділянках. Такі порушення викликають спазм кровоносних судин, що живлять матку, і болісний спазм її мускулатури. При цьому під дією гормонів знижується синтез опіатів — речовин, що пригнічують біль, і підвищується синтез простагландинів — речовин, що підсилюють скорочення мускулатури матки, біль і запалення.

Вторинна альгодисменорея розвивається зазвичай після інфекційно-запальних захворювань жіночих статевих органів, на тлі пухлин, ендометріозу матки (розростання слизової оболонки порожнини матки всередині її м’язового шару). Ці захворювання призводять як до зміни структури матки, так і до порушення гормонального фону.

Болі в животі під час менструації — коли вони говорять про порушення менструального циклу

На початку формування менструального циклу досить сильні болі в животі бувають часто. Тому акушери-гінекологи не поспішають ставити остаточний діагноз альгодисменореи. І тільки якщо болю не зменшуються в перебігу двох років після встановлення регулярного менструального циклу, після обстеження та встановлення причини цих болів говорять про первинну альгодісменерее.

Болі при альгодісменерее починаються ще перед менструацією і продовжуються до її закінчення. В одних жінок болю мають переймоподібний характер, у інших болі постійні, ниючі, але не менш інтенсивні. При вторинної альгоменорее болю частіше мають постійний ниючий характер.

Локалізуються болі в нижній частині живота і можуть віддавати в спину, промежину, верхню частину ніг. Такі болі повністю вибивають жінку з колії, до того ж до них приєднуються втома, дратівлива слабкість, головний біль, порушення сну, пітливість. У деяких випадках все це супроводжується ще й нудотою, блювотою, здуттям живота, закрепами і проносами. Реагує і серцево-судинна система: різкі перепади артеріального тиску, серцебиття, болі в серці.

Правильний діагноз — основа лікування альгодисменореї

Якщо жінку турбують сильні болі під час менструації, то це привід для обстеження. Починати обстеження слід з консультації акушера-гінеколога, який після огляду призначить повне обстеження. Досліджується кров на гормони, беруться мазки із зовнішніх статевих органів, зіскрібки з шийки матки, виділення досліджуються в мікробіологічній лабораторії.

Проводяться також ендоскопічні дослідження: кольпоскопія — дослідження слизової оболонки піхви і шийки матки за допомогою спеціальної оптичної апаратури. При необхідності роблять і гістероскопію — дослідження слизової оболонки порожнини матки.

Призначається та консультація невролога — зміни можуть локалізуватися в головному мозку, наприклад, в області гіпофіза або гіпоталамуса — органів, які «керують» усіма гормональними змінами в організмі.

Лікування альгодисменореи залежить від виявленої патології. При гормональних порушеннях проводять замісну терапію, при виявлених прихованих інфекційно-запальних процесах і статевих інфекціях їх проліковують, пухлини видаляють.

Одночасно призначається лікування, що сприяє зменшенню болів. Добре допомагають в даному випадку нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), які пригнічують синтез простагландинів — біологічно активних речовин, що сприяють виникненню запалення та болю. До препаратів цього ряду відносяться диклофенак, німесіл, найс. Для зняття спазмом гладкої мускулатури матки призначають спазмолітики (но-шпу, папаверин).

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.