Болі в спині — сигнал про неполадки

Болі в спині — проблема, добре знайома більшості людей: це можуть бути і тупа, постійний біль у спині, і раптово з’явилася різкий біль, що позбавляє здатності рухатися. Причини появи болів у спині численні: біль може з’явитися раптово, в результаті травми, падіння, спроби підняти занадто важкий предмет — або ж розвиватися, посилюватися поступово за вікових змін хребта.

Болі в спині — одна з найпоширеніших проблем у сучасному суспільстві. Біль у спині може випробувати хто завгодно, хоча деякі люди входять в так звану «групу ризику». Перші напади болю в спині зазвичай спостерігаються у людей у віці від тридцяти до сорока років, і чим старша людина, тим імовірніше болю в спині. Крім того, болі в спині — часте явище серед людей з низьким рівнем фізичної підготовки: слабкі м’язи спини і живота просто не в змозі нормально підтримувати хребет.

У числі інших факторів ризику — неправильне харчування в поєднанні з малорухливим способом життя, спадковість, наявність захворювань, куріння, важкі умови праці або ж, навпаки, робота в офісі, змушує людину підтримувати сидить положення протягом усього дня.

Причини болю в спині

Важливо розуміти, що біль у спині — це симптом якогось захворювання або розлади, а не самостійний діагноз. Болі в спині можуть бути викликані наступними причинами:

Механічні порушення. Один з найпоширеніших прикладів таких порушень, що викликають болі в спині — дегенерація (стирання) міжхребетних дисків: з віком хрящові диски, розташовані між хребцями, стираються, перестаючи виконувати свою «амортизирующую» функцію. Це, в свою чергу, призводить до появи болів у спині при навантаженнях. Нерідко «винуватцем» болів в спині стає грижа — ще один вид механічних порушень, зміщення одного або декількох міжхребцевих дисків.

Травми: Деякі травми спини — наприклад, розтягнення, падіння, переломи — можуть викликати або короткочасні, або хронічні болі в спині.

Придбані захворювання: Болі в спині — симптом багатьох захворювань різного характеру. У їх числі:

 • сколіоз, викривлення хребта, зазвичай не викликає болю в юному віці
 • спондилолістез (зсув хребця)
 • різні форми артриту, в тому числі остеоартрит, ревматичний артрит і анкілезний спондиліт
 • спинальний стеноз (звуження хребетного каналу, що надає тиск на спинний мозок і нерви)
 • в деяких випадках — остеопороз
 • Крім того, болі в спині можуть бути викликані вагітністю, каменями в нирках або інфекціями нирок, ендометріозом, фіброміалгію.

  Як запобігти

  Краще, що можна зробити для профілактики болю в спині — це вести активний спосіб життя і підтримувати хорошу фізичну форму, тонус м’язів спини. Для профілактики болю в спині корисні різні фізичні вправи: так, вправи на силу і розвиток координації знижують ризик падінь і травм, вправи на гнучкість знижують ризик розтягувань і зміцнюють м’язи спини.

  Ще один важливий фактор — правильне харчування: збалансований раціон допоможе підтримувати вагу в нормі і запобігти деякі захворювання (наприклад, кальцій і вітамін D допомагають запобігти остеопороз і зробити кістки міцніше).

  Підняття тягарів найкраще уникати — або ж піднімати важкі предмети правильно, так, щоб навантаження лягала не на спину, а на ноги і стегна. Для цього при піднятті ваг необхідно випрямити спину і не нагинатися вперед.

  Коли болі в спині небезпечні

  У більшості випадків при появі болю в спині негайно звертатися до лікаря не потрібно, тому що біль зазвичай зникає самостійно після відпочинку. Тим не менш, варто звернутися за консультацією лікаря, якщо болі в спині супроводжуються онімінням або відчуттям поколювання в кінцівках або якщо біль у спині гостра і не пригнічується звичайними болезаспокійливими препаратами або відпочинком. Негайно звертатися за медичною допомогою потрібно в тих випадках, коли болі в спині супроводжуються порушеннями сечовипускання, незвичайної слабкістю, болем або онімінням ніг, підвищенням температури, різким зниженням ваги. У таких випадках болі в спині — ознака серйозного захворювання, що вимагає оперативного лікування.

  Гострі та хронічні болі

  Біль у спині, яка з’являється раптово — наприклад, після падіння або підняття важких — вважається гострим болем. Гострі болі в спині з’являються раптово і так само раптово зникають. Гострий біль — найпоширеніша різновид болю в спині, як правило, вона триває протягом дуже нетривалого періоду часу (не більше шести тижнів).

  Хронічні болі в спині, з іншого боку, це болі, які спостерігаються протягом тривалого періоду часу (більше трьох місяців). Такі болі вважаються набагато менш поширеним явищем, ніж гострі болі в спині.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.