Болі в серці — обов’язково зверніться до лікаря

Сильні болі в серці — це одна з найбільш поширених скарг, з якими пацієнти поступають у відділення невідкладної медичної допомоги. Негайне звернення до лікаря при таких симптомах може врятувати життя. Хоча пацієнтів найбільше лякає думка про те, що у них може бути серцевий напад, це не єдина можлива причина болю в серці.

Встановити причину болю в серці буває дуже важко. Часто для цього використовується аналіз крові, рентген, комп’ютерна томографія та інші методи діагностики. Нерідко, однак, все, що потрібно від лікаря — це уважне вивчення анамнезу.

Джерела болю в грудях

У болів в грудях, які нерідко приймають за болі в серці, може бути безліч джерел, наприклад:

 • Грудна стінка, включаючи ребра, м’язи і шкіру
 • Спина (хребет, нерви, м’язи спини)
 • Легкі, плевра (оболонка легенів) або трахея
 • Серце і перикард (околосердечная сумка)
 • Аорта
 • Стравохід
 • Діафрагма, плоска м’яз, що відокремлює область грудей від черевної порожнини
 • Можливі причини болю в серці

  Перший крок у постановці діагнозу — вивчення анамнезу. Відповіді пацієнта на питання про характер болів, часу і частоті їх появи також дадуть важливу для лікаря інформацію. На підставі відомостей про характер болю, що супроводжують симптомах, а також фактори ризику з тих чи інших захворювань лікар може зробити перші припущення про можливе діагнозі.

  У людей, у яких у сімейному анамнезі є стенокардія, теж досить велика ймовірність цього захворювання, особливо якщо є скарги на болі в грудях. При стенокардії кровоносні судини, які ведуть до серця, звужуються, внаслідок чого погіршується доставка кисню до серця. Класичні симптоми цього стану — відчуття тиску або тісноти в грудях, яке віддається в ліву руку або шию, а також задишка або підвищене потовиділення.

  На жаль, у багатьох людей класичні симптоми відсутні, і біль буває важко описати, а в когось може і зовсім не бути болю. Замість цього симптомами захворювання можуть бути розлад шлунка, задишка, слабкість, загальне нездужання. Ризик атипових симптомів стенокардії особливо великий у жінок і літніх людей.

  Якщо один з кровоносних судин, що з’єднуються з серцем (коронарні артерії) буде повністю заблокований, серце виявиться в смертельній небезпеці. е серцевий напад, або інфаркт міокарда. У більшості випадків він супроводжується більш сильним болем, ніж стенокардія, однак і тут можуть бути виключення у вигляді різних ознак і симптомів.

  Якщо лікар підозрює, що причиною болю в серці у пацієнта є стенокардія, для підтвердження або спростування діагнозу призначається електрокардіограма і аналіз крові.

  Мета подальшого лікування при стенокардії — відновлення нормального кровопостачання серцевого м’яза перш, ніж відбудеться серцевий напад, який може завдати серцю незворотної шкоди. Для цього пацієнтові рекомендується контролювати артеріальний тиск, рівень холестерину і цукру в крові за допомогою спеціальної дієти, а також відмови від куріння. Крім того, призначається прийом медикаментів, які регулюють частоту серцевих скорочень (наприклад, бета-блокатори), що розширюють кровоносні судини (наприклад, нітрогліцерин), або знижують ризик згортання крові (аспірин).

  При гострому серцевому нападі частина серцевого м’яза може відмерти, на її місці залишиться рубцева тканина. Це значно знизить здатність серця качати кров у відповідності з потребами організму. Крім того, пошкоджена серцевий м’яз більш схильна до різних порушень, наприклад, фібриляції шлуночків, що збільшує ризик раптової смерті від серцевого нападу.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.