Болі в м’язах після фізичних навантажень — чи можна їх уникнути?

Хто ж не відчував болю в м’язах після інтенсивних фізичних навантажень? Біль особливо сильна, якщо до цього людина високих фізичних навантажень не мав. І чим сильніше людина старається, тим сильніше біль. Але ж відомо, що займатися фізичними вправами потрібно регулярно і будь-які навантаження нарощувати поступово.

Чому болять м’язи після фізичних навантажень

Механізм таких болів може бути різним. Відразу після тренування біль у м’язах і втому — це результат накопичення в м’язах великої кількості молочної кислоти. Вона утворюється в результаті гліколізу — розпаду глюкози з утворенням енергії (АТФ) і молочної кислоти. Відбувається цей процес під час м’язової роботи, при якій м’язам потрібна енергія.

Якщо фізичне навантаження була не надто сильна, то молочна кислота встигає вчасно виводитися з м’язів з потоком крові. Але якщо навантаження була високою, і енергії для фізичної роботи було потрібно багато, то і молочної кислоти також утворюється багато і вона подразнює нервові закінчення, викликаючи біль. Велика кількість молочної кислоти ускладнює роботу м’язів, провідність нервових імпульсів і отримання енергії.

В результаті після фізичних навантажень людина втомлюється. Але через деякий час втому і м’язові болі проходять, так як молочна кислота надходить з потоком крові в печінку, де з неї в результаті біохімічних реакцій (глюконеогенезу) знову утворюється глюкоза — джерело енергії. Під дією постійних фізичних тренувань до м’язів посилюється приплив крові, що сприяє зростанню окремих м’язових волокон і м’язів в цілому.

Але є й інший вид м’язового болю після фізичних навантажень, їх називають запізнілими. Запізнілі болі виникають на наступний день і деякий час можуть наростати. Причина цих болів в тому, що під час інтенсивних навантажень на м’язи відбуваються мікротравми м’язових волокон. Після мікротравми часто починається невеликий запальний процес в м’язових волокнах, через що в перші кілька днів біль наростає. Якщо людина продовжує тренуватися, але знижує при цьому навантаження, то болі поступово проходять. Після цього фізичні навантаження можна поступово нарощувати.

Нарешті, дуже сильний біль може з’явитися при розриві м’яза в процесі тренування. Цю біль неможливо сплутати просто з м’язовими болями — вона настільки сильна, що не дає рухатися. У місці розриву з’являються припухлість і гематома, повністю втрачається функція м’яза (наприклад, при розриві м’яза плеча неможливо зігнути руку). При повному розриві м’яза на поверхні тіла з’являється поглиблення. При неповному розриві м’яза спостерігається гематома і виражена болючість в місці травми, але м’яз може частково зберігати свою функцію.

Як попередити появу м’язового болю на фоні фізичного навантаження

Для цього потрібно знати основні принципи тренування:

  • регулярність тренувань; тільки регулярні заняття забезпечать розвиток м’язів і відсутність мікротравм на м’язових волокнах; крім того, так як під дією регулярних тренувань організм звикає своєчасно виводити з м’язів надлишки молочної кислоти, після фізичних навантажень уже не виникає втоми і м’язових болів;
  • наростаючі навантаження — організм повинен звикати до навантажень поступово, тільки тоді він буде справлятися з виведенням продуктів обміну речовин, а м’язові волокна не будуть піддаватися розриву; біль після тренування — це неправильно; якщо тренуватися як годиться, результатом кожного заняття буде бадьорість, гарний настрій і повна відсутність болю;
  • розігрівання м’язів перед основним навантаженням за допомогою спеціальних вправ, що викликають прилив крові до м’язів; надходження поживних речовин і кисню з кров’ю дозволяє знизити інтенсивність гліколізу, а значить, і кількість молочної кислоти; хороше постачання кров’ю м’язів знизить також їх травмування.
  • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

    Схожі статті:
    Попереднє з категорії:
    Запис опублікована в рубриці Краса й особиста гігієна. Додайте в закладки постійне посилання.