Болі при вагітності: норма чи патологія?

Болі в животі під час вагітності можуть мати різне походження і різний ступінь значущості. І якщо одні болю (наприклад, при здутті живота) можна перетерпіти, то інші (загроза викидня) вимагають негайної медичної допомоги. Відрізнити одне від іншого допоможе акушер-гінеколог жіночої консультації.

Які болі можуть виникати під час вагітності

Болі в животі у вагітних жінок майже завжди в тій чи іншій мірі пов’язані з вагітністю. Це можуть бути болі, викликані стисненням шлунково-кишкового тракту зростаючою маткою — такий стан сприяє виникненню запорів і метеоризму (здуття кишечника газами). Болі можуть бути пов’язані також з розтягуванням зв’язок, що підтримують зростаючу матку. У другій половині вагітності у жінки часто з’являються болі в спині та попереку, що пов’язано з подразненням нервових закінчень спинномозкових нервів зростаючою маткою.

Але деякі види болю в животі не залежать від вагітності, наприклад, гострий апендицит. Жінок з гострим апендицитом оперують навіть на останньому місяці вагітності.

Болі, пов’язані з вагітністю безпосередньо, виникають при позаматкової вагітності, загрозі переривання вагітності і передчасне відшарування плаценти.

Болі в животі, пов’язані безпосередньо з вагітністю

Позаматкова вагітність — це загроза, яка може виникати у перші два місяці вагітності. Зародок при такій вагітності розвивається поза маткою, зазвичай це відбувається в матковій трубі. На 6-8 тижні після зачаття він досягає таких розмірів, що може розірвати маткову трубу. Зазвичай це супроводжується різкою кинджальної болем у животі та запамороченням, перехідним в втрату свідомості в результаті внутрішньої кровотечі і колапсу (різкого зниження артеріального тиску). Такій жінці потрібна екстрена хірургічна допомога: розірвану маткову трубу зазвичай видаляють, так як в умовах сильної кровотечі зберегти її зазвичай неможливо.

У деяких випадках позаматкова вагітність виявляється не так гостро, з’являються тягнучі болі внизу живота і невелика кровотеча або кровомазання. При появі таких ознак жінці необхідно негайно звернутися до лікаря. Якщо сильної кровотечі немає, то під час операції цілком можна зберегти маткову трубу.

Ниючий біль внизу живота, що віддає у поперек, може виникати при загрозі викидня. Такі болі також, як і позаматкова вагітність, можуть супроводжуватися невеликими кровотечі або кровомазання. Розібратися в причинах кровотечі зможе тільки лікар після огляду жінки. Тому при появі кров’янистих виділень завжди потрібно викликати швидку допомогу. Якщо жінка своєчасно надійде в лікарню, то зазвичай вагітність вдається зберегти.

У другій половині вагітності можуть виникати болі внизу живота при передчасному відшаруванні нормально розташованої плаценти. При цьому плацента (вона тісно пов’язана зі стінкою матки кровоносними судинами) відділяється від матки до народження дитини, що завжди супроводжується кровотечею. Це дуже небезпечний стан, який може початися після підйому ваги, удару по животу, при високому артеріальному тиску. При цьому з’являється сильний раптовий біль внизу живота. Кров з разорвавшихся кровоносних судин потрапляє в порожнину матки, викликаючи численні важкі ускладнення. Такий стан вимагає негайного розродження з одночасною зупинкою кровотечі.

Болі в животі, пов’язані зі змінами в інших органах і тканинах при вагітності

Шлунково-кишковий тракт розташовується над зростаючої під час вагітності маткою і це не може не викликати різних неприємних відчуттів. Тривале стиснення шлунка і кишечника позначається на їх кровопостачанні і рухової активності. Тому вагітну жінку майже завжди супроводжують такі явища, як печія і запори. Печія — це відчуття печіння за грудиною, що виникає при попаданні кислого вмісту шлунку в стравохід. Відбувається це тим частіше, чим більше піднімається вгору і стискається шлунок. Тому з печією доводиться боротися постійно. Краще всього допомагають частий дрібний прийом їжі і прісне молоко. Деякі жінки не переносять прісне молоко, в таких випадках рекомендується гасити печію слабоминерализованной мінеральною водою без газу.

Кишечник також негативно реагує на стиск: порушення кровообігу і просування по кишечнику калових мас сприяє розвитку в ньому гнильних явищ і дисбактеріозу — зменшення числа корисних для травлення бактерій нормальної мікрофлори і розмноженню умовно-патогенної мікрофлори, яка викликає появу в кишечнику великої кількість газів (метеоризму). Це в свою чергу є причиною спастичних болів у животі. Для профілактики таких явищ жінку вчать правильно харчуватися і призначають їй прийом лікарських препаратів, що містять корисні для травлення бактерії, сприяючі відходженню газів і нормалізації стільця.

На останніх місяцях вагітності можуть з’явитися тягнучі болі внизу живота і в попереку після фізичних навантажень. Такі болі пов’язані з розтягуванням м’язів і подразненням чутливих нервових закінчень. Вони говорять про те, що жінці потрібен відпочинок.

Головне під час вагітності — не панікувати, а твердо знати, яких саме болів потрібно побоюватися і що робити в тому чи іншому випадку. Всьому цьому вагітну жінку навчать в жіночій консультації.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.