Болі при місячних: далеко не рідкість

загрузка...

Кожна жінка хоч раз у житті потерпала від хворобливих менструацій. Але, як кажуть, один раз не вважається, і що робити, якщо ця напасть переслідує нещасну з місяця в місяць? Приблизно 30-50% всіх жінок у світі відчувають болю при місячних, а у 5-10% з їх числа болю настільки інтенсивні, що вони втрачають працездатність. І все ж з болями під час менструацій можна і потрібно боротися. Щомісячні болі, і їх очікування відображаються на загальному самопочутті жінки, душевному стані, негативно впливають на внутрісімейні відносини. Тому болю при місячних відносяться не тільки до медичних, але і соціальних проблем.

Болі під час місячних

Болі при місячних, або висловлюючись науковим терміном — альгодисменорея, відносяться до порушень менструального циклу і виникають внаслідок скорочувальної діяльності матки. Скорочення матки під час менструації необхідні, адже вона повинна забрати зі своєї порожнини відторгається функціональний шар ендометрія. Інтенсивність болю може розрізнятися, від ниючих, до переймоподібних. Переймоподібні болі пояснюються спазмами матки, що призводить до ішемії м’язового шару (знекровлення тканин). Подібний механізм схожий з інфарктом міокарда, який також проявляється ішемією серцевого м’яза.

Але основною причиною спастичних скорочень матки є порушення синтезу простагландинів, які відповідають за скорочення міометрія. Недолік гормонів другої фази менструального циклу (зокрема, прогестерону) призводить до надлишку естрогенів і посиленого вироблення простагландинів. Крім того, простагландини викликають нудоту, блювоту, діарею і головний біль.

Причини виникнення

Виділяють первинну і вторинну альгодисменорею. До причин первинної альгодисменореї відносяться:

 • неправильне положення матки;
 • вади розвитку матки;
 • статевий інфантилізм;
 • астенічний (худорлява) статура;
 • нестійка психіка, емоційна лабільність.
 • Причини вторинної альгодисменореї:

 • внутрішній ендометріоз;
 • міома матки;
 • кісти яєчників;
 • запальні процеси матки і придатків;
 • гормональні порушення;
 • носіння внутрішньоматкової спіралі;
 • спайковий процес в малому тазу.
 • Клінічні прояви альгодисменореї

  Крім болів внизу живота різної інтенсивності, можуть виникати болючі відчуття в попереку і крижах. Нерідко болі іррадіюють в нижні кінцівки. При первинній альгодисменореї болі з’являються через один-півтора року після менархе (збігаються з встановленням регулярних овуляторних циклів). Крім болів, альгодисменорея характеризується нудотою, блювотою, рідким стільцем, слабкістю, втомлюваністю. Сексуальні контакти не приносять задоволення, з’являються головні болі, дратівливість. Болю при первинній альгодисменореї тривають від кількох годин до кількох днів.

  Головною причиною вторинної альгодисменореї є ендометріоз внутрішніх органів. При даному захворюванні пацієнтка постійно відчуває ниючі болі внизу живота, які посилюються під час місячних. Болі тривають перші два-три дні менструації і не супроводжуються вегетативними розладами (блювота, нудота та інше).

  Як боротися з болями під час місячних

  У харчуванні слід обмежити каву і шоколад, а ось овочі, фрукти та кисломолочні продукти (як джерело кальцію) повинні переважати. Корисні фізичні вправи, заняття йогою. Особливо рекомендуються біг, лижі, плавання, ковзани.

  З лікарських засобів віддається перевагу препаратам, що інгібують синтез простагландинів (індометацин, бруфен, напросін). Прийом даних ліків необхідно починати за два-три дні до менструації і продовжувати перші два дні після її початку. Прийом спазмолітиків і анальгетиків не дає вираженого результату, так як ці ліки борються не причиною, а наслідком. Так як при альгодисменореї нерідко порушений гормональний баланс, призначаються комбіновані естроген-гестагенсодержащие препарати (оральні контрацептиви) за звичайною схемою. Враховуючи, що до появи болів під час місячних частіше схильні збуджуваним жінки, призначаються заспокійливі засоби (валеріана, пустирник). Позитивна дія робить вітамін Е, який відноситься до антиоксидантів.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.