Бобові культури в нашому раціоні

загрузка...

Бобові культури належать до двочастковим рослинам — однієї з їх характерних особливостей є те, що їх насіння складаються з двох половинок. До їстівних відносяться такі бобові, як горох, квасоля, сочевиця, соя, арахіс. Оскільки поживна цінність арахісу робить його більш схожим з горіхами, норма споживання для нього істотно нижче, ніж для бобових культур.

Бобові є важливим продуктом багатьох національних кухонь у всьому світі, але на заході їх вживають порівняно мало. Між тим, бобові культури — це недорогий, поживний джерело білків, які можуть замінити людині білки тваринного походження. Тваринні білки зазвичай багаті насиченими жирами, в бобових же містяться ненасичені жири — і ті в мінімальній кількості.

Бобові, крім того, є прекрасним джерелом мінералів, дієтичної клітковини, та інших важливих для здоров’я речовин. Соя сьогодні привертає увагу багатьох вчених як унікальне джерело фітоестрогенів, відомих як ізофлавони. В інших бобових ці речовини практично відсутні, але в них є інші корисні елементи, які сприяють лікуванню і профілактиці багатьох захворювань.

Бобові культури та профілактика хвороб

 • Діабет 2 типу
 • Здатність вуглеводних продуктів підвищувати рівень цукру в крові позначається глікемічним індексом. Як правило, продукти з високим глікемічним індексом викликають швидке підвищення рівня цукру в крові, через що підшлункова залоза виробляє більше інсуліну, ніж після вживання в їжу нізкоглікеміческіх продуктів. Хронічно підвищений рівень цукру в крові і вироблення надмірної кількості інсуліну поступово можуть призвести до розвитку діабету другого типу. Так як у більшості бобових культур низький глікемічний індекс, їх заміна на такі продукти, як рис і картопля, що володіють високим глікемічним індексом, може сприяти профілактиці діабету другого типу, а також запобіганню погіршень.

  Ожиріння є ще одним фактором, що сприяє розвитку діабету другого типу. Численні дослідження показали, що нізкоглікеміческіе продукти відкладають поява відчуття голоду і зменшують апетит. Крім того, встановлено, що дієти, в яких переважають нізкоглікеміческіе продукти, допомагають швидше впоратися із зайвою вагою. Бобові культури, таким чином, сприяють профілактиці ожиріння, і при необхідності допомагають схуднути.

  Згідно з результатами одного дослідження, в якому брали участь чоловіки і жінки літнього віку, регулярне вживання в їжу бобових культур може запобігти розвитку непереносимості глюкози.

 • Серцево-судинні захворювання
 • В ході одного дослідження вчені протягом 19 років спостерігали за станом здоров’я чоловіків і жінок, які дотримуються різних режимів харчування. З’ясувалося, що у тих, хто вживав в їжу боби, горох або сочевицю як мінімум чотири рази на тиждень, ризик розвитку серцево-судинних захворювань був на 21% нижче, ніж у тих, хто їв бобових рідше, ніж один раз на тиждень. Регулярне вживання в їжу бобових, крім того, на 6-7% знижує рівень холестерину в крові.

  Такий ефект бобових пояснюється кількома їхніми характеристиками. Бобові багаті розчинною клітковиною, яка має властивість знижувати рівень холестерину. Підвищення рівня гомоцистеїну в плазмі крові пов’язано зі збільшеним ризиком розвитку серцево-судинних захворювань; в бобових міститься багато фолієвої кислоти, яка допомагає знизити рівень гомоцистеїну. Магній і калій, якими багаті бобові, зменшують ризик розвитку серцево-судинних захворювань, знижуючи кров’яний тиск.

 • Рак
 • Деякі наукові дані дозволяють припустити, що бобові сприяють профілактиці деяких видів раку, зокрема, раку простати. Однак наявних на сьогоднішній день результатів досліджень недостатньо, щоб зробити остаточні висновки.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.