Біохімічний аналіз крові — для діагностики і контролю

біохімічний аналіз крові дозволяє фахівцям отримати досить точну картину того, що відбувається в організмі пацієнта. При пошкодженні різних тканин їх клітини виробляють певні ферменти, які можна виявити за допомогою аналізу крові. Нижче наведено список деяких речовин, які може виявити біохімічний аналіз крові, і короткий опис їх значення.

Азот сечовини крові

Азот сечовини є кінцевим продуктом метаболізму білків; він виводиться з організму через нирки. Будь-яке порушення, яке знижує функцію нирок або збільшує розщеплення білків, призводить до підвищення рівня азоту сечовини. Крім різних захворювань нирок, до таких порушень відносяться хвороби, що зачіпають серце і всю систему кровообігу. Зниження рівня азоту сечовини спостерігається і при деяких генетичних захворюваннях.

Креатинін

Креатинін являє собою побічний продукт активності клітин м’язових тканин, який також виводиться з організму через нирки. Виявлений у ході біохімічного аналізу крові підвищений рівень креатиніну може бути результатом хвороби нирок або зневоднення. У пацієнтів з хворобами нирок часто буває одночасно підвищений рівень азоту сечовини і креатиніну в крові.

Фосфор

Підвищений рівень фосфору в крові є ще одним індикатором хвороби нирок. Високі рівні азоту сечовини, креатиніну і фосфору є твердим підставою для діагностики деяких порушень, пов’язаних з роботою нирок. Якщо підвищений рівень тільки одного з цих речовин, необхідні додаткові процедури для більш точної діагностики.

Глюкоза

Для отримання точних результатів біохімічного аналізу на рівень глюкози пацієнтів просять не є за 8-12 годин до забору крові. На рівень глюкози в крові впливають різні чинники, в тому числі дієта і функція печінки. Надмірно високий рівень глюкози може бути викликаний цукровим діабетом. Гіпоглікемія (низький рівень глюкози) може бути симптомом раку підшлункової залози, хвороби надниркових залоз або наслідком інтенсивного фізичного навантаження.

Білірубін

Білірубін — це пігмент, який утворюється в результаті розщеплення гемоглобіну, що є частиною нормального життєвого циклу еритроцитів. Підвищення рівня білірубіну в крові може вказувати на захворювання печінки та гемофілію.

Амілаза

Амілаза — це фермент, який виробляється в підшлунковій залозі і кишечнику. Поряд з ліпазою він може служити індикатором захворювань підшлункової залози. Високий рівень амілази характерний для обструкції кишечника та інших серйозних захворювань кишечника.

Ліпаза

Ліпаза виробляє тільки в підшлунковій залозі, і тому вона служить гарним індикатором хвороб підшлункової залози

Лужна фосфатаза

Біохімічний аналіз крові на лужну фосфатазу дозволяє виявити різні порушення в кістковій тканині й печінці.

Гормони щитовидної залози

Як знижений, так і підвищений рівень гормонів щитовидної залози може вказувати на різні порушення в організмі.

Холестерин

Підвищений рівень холестерину може бути ознакою гіпотиреозу, синдрому Кушинга, діабету і хвороб нирок, а також різних серцевосудинних захворювань.

Креатинкіназа

Креатинкіназа потрапляє в кров з ушкоджених м’язів. Високий рівень креатинкінази дозволяє діагностуватися різні ушкодження м’язів, включаючи серцевий м’яз.

Жовчні кислоти

Жовчні кислоти, які виробляються в печінці, беруть участь у розщепленні жиру. Біохімічної аналіз крові на жовчні кислоти застосовують для оцінки функції печінки та циркуляції крові в печінці. Для отримання точних результатів роблять аналіз зразка крові, взятого після голодування протягом 8-12 годин, і зразка, взятого через дві години після прийому їжі.

Кальцій

Підвищений рівень кальцію в крові зустрічається значно частіше, ніж знижений рівень. Як правило, високий рівень кальцію є індикатором ракових захворювань; істотно рідше він вказує на хронічну ниркову недостатність.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.