Біопсія шийки матки — не варто припускати гірше

Біопсія шийки матки — це процедура, в ході якої проводиться забір зразка тканини шийки матки для подальшого проведення аналізів на наявність різних аномалій, передракових станів або раку шийки матки. Шийка матки — це нижня, вузька частина матки, розташована між сечовим міхуром і прямою кишкою. Вона є свого роду каналом, що з’єднує матку і піхву.

Типи біопсії шийки матки

Існує кілька типів біопсії шийки матки. У ході деяких процедур фахівці не тільки беруть зразок тканини для аналізів, але і повністю видаляють ділянки тканини, на яких були виявлені аномалії.

Трепанобіопсію — хірургічна процедура, яка проводиться для забору маленького шматочка тканини шийки матки. Пробу беруть з одного або відразу декількох ділянок шийки матки.

Конізація шийки матки — процедура, в ході якої за допомогою лазера і скальпеля з шийки матки видаляють конусовидний шматочок тканини для аналізів.

Вискоблювання ендоцервікса — різновид біопсії, при якій за допомогою кюретки соскребают слиз з ендоцервікса.

Кількість тканини, що видаляється для подальшого дослідження під мікроскопом, залежить від виду біопсії шийки матки.

 • Проста біопсія шийки матки (пункційна біопсія) припускає видалення невеликої ділянки тканини з поверхні шийки матки.
 • ендоцервікальна біопсія (ендоцервікальна кюретаж) припускає забір зразків тканини з цервікального каналу за допомогою вискоблювання гострим інструментом.
 • петельного електрохірургічна біопсія припускає висічення тканини за допомогою спеціального пристрою — тонкої дротяної петлі, по якому пропущено слабкий електричний струм.
 • Клиноподібна біопсія (конизация) — найбільш велика форма біопсії шийки матки, що припускає видалення клиновидного ділянки тканини з шийки матки.
 • Безпосередньо перед біопсією шийки матки в більшості випадків проводиться кольпоскопія — обстеження вульви, піхви і шийки матки за допомогою спеціального збільшувального пристрою — кольпоскопа. При виявленні будь-яких аномалій у ході кольпоскопії виконується біопсія шийки матки і наступне дослідні »вание взятих зразків тканини з цервікального каналу під мікроскопом. Біопсія шийки матки виконується для ретельного дослідження аномальних утворень і виключення або підтвердження наявності злоякісних (ракових) клітин в тканинах шийки матки.

  Коли і навіщо проводять?

  Біопсію шийки матки зазвичай проводять після виявлення будь-яких відхилень при стандартному гінекологічному огляді або після аналізу мазка Папаніколау. Позитивний результат аналізу на папіломавірус людини і на деякі захворювання, що передаються статевим шляхом, також може бути причиною для проведення біопсії шийки матки. Деякі різновиди папіломавірусів можуть викликати рак шийки матки та інші, більш рідкісні, типи раку статевих органів.

  Можливі ускладнення

  Як і будь-яка інша хірургічна процедура, біопсія шийки матки пов’язана з ризиком деяких ускладнень, найбільш поширеними з яких є кровотеча і інфекції. Крім того, біопсія шийки матки може підвищити ймовірність розвитку безпліддя або викиднів при наступних вагітностях, так як після процедури на шийці матки можуть залишитися шрами і інші пошкодження.

  Щоб уникнути додаткових ускладнень, пацієнткам, у яких алергія на будь-які медикаменти, йод або латекс, потрібно ще до початку процедури повідомити про це лікаря. Також обов’язково потрібно сказати лікареві, якщо ви вагітні або припускаєте, що можете бути вагітні.

  Деякі типи біопсії можна проводить під час вагітності, інші ж можуть становити небезпеку для плода.

  При можливості, біопсію потрібно проводити через тиждень після менструації. Менструація, гострі запальні захворювання тазових органів і гостре запалення шийки матки значно збільшують ризик ускладнень біопсії.

  Підготовка до біопсії

  Як правило, особливою підготовки до процедури біопсії не потрібно. Якщо біопсію будуть проводити під загальним наркозом (це робиться лише у виняткових випадках), пацієнтку просять не їсти, не пити і не курити за кілька годин до процедури.

  Протягом двадцяти чотирьох годин після біопсії не можна використовувати вагінальні мазі і медикаменти, біде, тампони, а також займатися сексом.

  Відразу після процедури лікар може запропонувати прийняти легку знеболювальну. Через седативного дії місцевих анестетиків після біопсії не рекомендується сідати за кермо.

  Тривалість періоду відновлення залежить від типу біопсії і використалася анестезії. Відразу після біопсії шийки матки у жінок буває легке кровотеча, спазматичні болі в животі. Протягом декількох днів після процедури вагінальні виділення можуть бути більш темного кольору, ніж зазвичай. Це нормальні наслідки біопсії, які повинні пройти через кілька днів.

  Після біопсії можна харчуватися і займатися спортом так, як ви звикли, якщо тільки лікар не дав вам інших вказівок. Якщо протягом декількох днів після біопсії у вас з’являються такі симптоми, як сильна кровотеча, вагінальні виділення з сильним неприємним запахом, жар і / або озноб і сильні болі в нижній частині живота, потрібно звертатися лікаря.

  Біопсія шийки матки — найпоширеніша і досить проста процедура, яка супроводжується мінімальним відчуттям дискомфорту. Ризик мікротравм та інших ускладнень після виконання біопсії шийки матки мінімальний — деякі види біопсії дозволені навіть для вагітних жінок, оскільки ризик порушення нормального протікання вагітності, викликаного біопсією шийки матки, мінімальний.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.